More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 43.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1600 m

  Wycofany został Fugaz. Bardzo stabilna forma na przestrzeni całego sezonu sprawia, że to Scuti ma najwyższe notowania (19 wskazań na zwycięstwo). Klacz w tym roku dwukrotnie wygrała i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. Tylko dwa razy, ale na poziomie pozagrupowym, nie wywalczyła płatnej lokaty. Za jej najgroźniejszą konkurentkę uznawana jest natomiast Lady Gabi, która po dość przeciętnej pierwszej części sezonu, jesienią się poprawiła.

  Fair Master (2) wyraźnie się rozkręcał z każdym startem i we wrześniu odniósł pierwsze zwycięstwo, by trzy tygodnie później powtórzyć wyczyn. Tym razem przeciwnicy wydają się nieco lepsi, ale ogier może posiadać jeszcze spore rezerwy, więc nie warto go lekceważyć. Po jednym wskazaniu uzyskały także doświadczony Tribunal oraz nieobliczalny Islamabad. Oba mogły się ostatnio podobać. Trudna do oceny jest Australian Spring – jej występ w Niemczech był niezły. Outsiderem wyścigu będzie Muminek.

  II: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1300 m

  Wycofana została Po dwóch udanych biegach, rola bitej faworytki przypadnie wyrośniętej Baby Belle (26 wskazań). Klacz była ostatnio bliska wygranej i może uda się jej w trzecim podejściu minąć celownik na pierwszym miejscu. Z pozostałych koni jedynie niedawna debiutantka, dobrego pochodzenia Pagani (2), oraz biegający solidnie Iluzjon (2), zostały wytypowane na zwycięstwo. Z tej dwójki Pagani może mieć większe rezerwy, natomiast Iluzjon postara się wykorzystać większe doświadczenie.

  Pozostałe nie są typowane. Poprawy można oczekiwać od nieźle ocenianego na treningach Maciniego oraz sprawiających wrażenie koni „późniejszych” Moonrakera, Incredible’a (pojedzie Bolot Kalysbek) i Miraculusa (Temur Kumarbek). Nie bez szans na udany występ są Norden Touch oraz Lepton, bowiem ostatnio nie tak wiele straciły, odpowiednio, do Baby Belle i Iluzjona. Khmer także nie wydaje się stać na stracone pozycji.

  III: 4-letnie i starsze araby, hcp. II gr., 2000 m

  Większość wskazań uzyskały dwie klacze, biegające na wysokim i równym poziomie: dosiadana tym razem przez ucznia Zoi (20 typów na zwycięstwo) oraz starsza od niej o rok Djenah (8 wskazań, pojedzie Bolot Kalysbek – 63 kg). Prezentowana przez nie forma popiera prognozy uczestników LE. Po jednym wskazaniu uzyskały Bashar ibn Sayf oraz Echaron, dla których warunki gonitwy są korzystne, bowiem poniosą umiarkowane wagi pod doświadczonymi jeźdźcami.

  Na dobry występ Celebryka liczy jego trener Paweł Talarek. Ogier prezentował się lepiej wiosną, ale ostatnio zaliczył nieco lepszy start, więc niewykluczone, że na koniec sezon będzie w wyższej dyspozycji. Maeali Muscat wróciła do rywalizacji dopiero w połowie sezonu i nie może nawiązać do ubiegłorocznych wyników. Trudno przewidzieć, czy tym razem się przełamie – ostatnio dość wyraźnie uległa Djanah. Stawkę uzupełnia Helfik de Bozouls, który ścigał się w dość mocnych stawkach, co nie pozwala go zbyt pochopnie skreślać.

  IV: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 1400 m (seria A)

  Zdaniem uczestników LE, największe szanse na zwycięstwo mają Sindicato (16) oraz pokonana niedawno przez niego Mrs Elif (8). W porównaniu z tamtym biegiem wagi zmieniły się wyraźnie na korzyść klaczy, a ponadto miała ona możliwość potwierdzenia rosnącej formy, bo w międzyczasie zajęła solidne czwarte miejsce. Ogier miał więcej czasu na regenerację sił.

  Kilka innych koni także ma swoich zwolenników, choć zdecydowanie mniej licznych. Startująca pod najwyższą wagą w polu Dominanta (2) wydaje się mieć spore możliwości. Jeśli 64,5 kg na grzbiecie jej nie przeszkodzi, to może walczyć o wygraną. W dużo korzystniejsze sytuacji będzie natomiast Nomen Omen (2), który wiosną potrafił wygrać, a tym razem poniesie tylko 52,5 kg. Nie można do końca skreślać lepszego na suchej bieżni Duke’a Caracana (1) oraz dość wysoko sklasyfikowanego i nieźle dysponowanego Sayifa Shadada (1). Ten ostatni poniesie 61,5 kg dzięki dosiadowi mniej doświadczonej amazonki. Z dwójki „uprzywilejowanych” z racji niesionych wag Katy StarBorgo, większe szanse na sprawienie niespodzianki wydaje się mieć klacz. Najbardziej zagadkowy jest Rock Me Amadeus. Ogier wydaje się mieć większe możliwości niż można to wywnioskować na podstawie ostatnich startów (w wieku dwóch lat wygrał w dobrym stylu).

  V – Nagroda Upsali: 2-letnie klacze (folbluty), I gr., 1400 m

  Wycofana została Charlotte Ava. O zwycięstwo powinny walczyć klacze zagranicznej hodowli: Lady Gigi, Rabiosa i Donnia. Największym zaufaniem typerów cieszy się Lady Gigi (20 wskazań), która wykazała się walecznością w debiucie i nie dała się pokonać. Donnia (6) odniosła zwycięstwo w drugim występie, a Rabiosa (3) w trzecim. Ich dokonania trudno porównać. Pierwsze dwie mogą posiadać większe rezerwy, natomiast atutem trzeciej będzie większe doświadczenia, a także fakt, że już startowała na 1400 m.

  Spośród trójki polskich klaczy najwyżej stoją notowania Tytanidy (1) i to chyba tylko ona wydaje się mieć szanse na zamieszanie w czołówce. Jej trzy dotychczasowe występy były bardzo solidne. Celtic Touch i Negro Africa pozostają bez wygranej i prawdopodobnie stoczą walkę o 5. miejsce.

  VI: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1800 m

  Wycofana została Gabriela Essence. Rola zdecydowanego faworyta przypadnie solidnemu Don Zou (28), który biega na bardzo równym poziomie, jednak nie może doczekać się wygranej. Aż pięciokrotnie w tym roku zajmował drugie miejsce i dwukrotnie trzecie. Zdaniem ekspertów, na drodze do wygranej mogą mu stanąć konie ze stajni Michała Borkowskiego: mający za sobą nieudany występ na wyższym poziomie Via Fora (1) oraz mająca jeszcze stosunkowo mało doświadczenia Katharsis (1). Są one trudne do oceny.

  Całkiem niezłą formę prezentują w drugiej części sezonu Betfan i Power Spirit. Dużo niżej trzeba ocenić Bint Marshal i Zoyę RMP, które raczej czeka trudne zadanie.

  VII: 4-letnie i starsze araby, hcp. IV gr., 1600 m

  Chyba najbardziej wyrównany wyścig dnia. Zdania ekspertów też są mocno podzielone, chociaż wyraźnie najczęściej typowany na pierwsze miejsce jest Cis (14). Ogier poniesie umiarkowaną wagę, co w połączeniu z zaprezentowaną ostatnio formą budzi największe zaufanie.

  W dalszej kolejności liczone są klacze: Ideale de Bozouls (3), Haidea (3), Zbrojna Fata (3), Sadya di Castagnoli (2, w siodle Bolot Kalysbek) oraz Edormana (2). Trudno je porównać między sobą, bo biegają niezbyt równo. W ostatnim czasie najlepiej wypadały Haidea i Zbrojna Fata, jednak rywalki też mają talent.

  Z pozostałych koni pojedynczych zwolenników mają jeszcze: chyba lepszy na krótszych dystansach Sensational, a także startujące pod korzystnymi wagami Supra i Sukces. Czy to wystarczy, żeby sprawiły niespodziankę? Jedynie El Grillo TR i Lorelei nie były typowane na pierwsze miejsce, ale w takiej gonitwie handikapowej żadne rozstrzygnięcie nie powinno dziwić.

  VIII: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Wycofane zostały Shahd Al Khalediah i Satam Al Khalediah. Dość solidny występ ma za sobą John d’Vialettes (10), który uległ tylko dobrze zapowiadającej się rywalce (w kolejnym starcie znów wygrała). Tym razem za jego głównego rywala uznawany jest Mawhoub (11). To będzie dopiero jego drugi start – w pierwszym wypadł średnio, ale pokonał chyba najsłabszą w tym towarzystwie Milanę Al Gunay. Na niezłym poziomie biega Shaher Al Khalediah (6). Poprzedni start miał udany, więc nie można go lekceważyć. Jocker de Bozouls (3) nie imponuje wynikami, jednak jego forma jest dość stabilna. Tym razem w siodle będzie miał Kamila Grzybowskiego i ma swoich zwolenników.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (30 uczestników):

  I – Scuti, 19 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Baby Belle, 26
  III – Zoi, 20
  IV – Sindicato, 16
  V – Lady Gigi, 20
  VI – Don Zou, 28
  VII – Cis, 14
  VIII – Mawhoub, 11

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Don Zou, 28/30 (93% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły