More

  Polski derbista Jolly Jumper śladami Night Tornado w Lyonie

  W sezonie 2021 dwukrotny zwycięzca Wielkiej Warszawskiej Night Tornado wygrał w listopadzie w francuskim Lyonie pod Stefano Murą gonitwę Prix du Grand Camp LR na 2400 m. W tym roku do tego wyścigu został zgłoszony trzyletni Jolly Jumper (Free Eagle – Laura’s Oasis po Oasis Dream), zwycięzca polskiego Derby 2022 na Służewcu, który niedawno w Wielkiej Warszawskiej był czwarty. Trenowany przez Macieja Jodłowskiego – dla panów Sobolewskiego, Wiśniewskiego i Gawryszewskiego – Jolly Jumper pobiegnie w czwartek 10 listopada o godzinie 14.42. Pojedzie na nim włoski dżokej, jeżdżący na stałe we Francji – Tony Piccone. Znów z dobrej strony we Francji pokazały się konie trenowane przez Alicję i Roberta Karkosów – dwulatka Khahira zajęła trzecie miejsce w Saint-Cloud, a uczestnik tegorocznego Derby na Służewcu Dariyangel był piąty w Deauville.

  PS. Jolly Jumper zajął w Prix du Grand Camp siódme miejsce. Wygrała Allada.Wynik wyścigu i film z gonitwy pod linkiem:

  CAVALASSUR – PRIX DU GRAND CAMP | France Galop (france-galop.com)

  W tegorocznej edycji Prix du Grand Camp (26 tysięcy euro dla właściciela zwycięskiego konia) w pierwszym zapisie znalazło się 17 trzyletnich i starszych koni. Podopieczny trenera Macieja Jodłowskiego ma biec w tym wyścigu z wagą 56 kg. Zgłoszenie do gonitwy w Lyonie miało też kilka koni, które były zapisane z Night Tornado w Saint-Cloud, w tym groźna Control Tower, która była w środę w Paryżu druga.

  Jolly Jumper pod Szczepanem Mazurem po zwycięstwie w polskim Derby 2022

  Bowiem w środę na torze Saint-Cloud w Paryżu odbyła się gonitwa Prix Denisy LR na 3100 metrów, w której miał pobiec najlepszy koń trenowany w Polsce – Night Tornado. Niestety, tydzień wcześniej syn Night of Thundera doznał urazu ścięgna podczas galopu treningowego na torze Chantilly. Kontuzja jednak nie jest na tyle groźna, by zakończyła karierę tego znakomitego konia. Night Tornado będzie leczony i jest szansa, że w przyszłym roku wróci na tory wyścigowe.

  Gonitwę Prix Denisy w wielkim stylu, o sześć długości, wygrała czteroletnia niemiecka klacz Normfliegerin (Adlerflug – North Mum po Samum), trenowana przez Waldemara Hicksta. Dosiadał jej jeden z czołowych francuskich dżokejów Mickael Barzalona. Faworytka gonitwy (5:2) Control Tower zajęła pod Stephanem Pasquierem drugie miejsce, a za nią były dwa kolejne konie z Niemiec – Lubiane (wnuczka Adlerfluga) i Niagaro (syn Adlerfluga).

  Or Gris, który był daleko ostatni w Prix Royal Oak G1, innym wyścigu, w którym miał startować Night Tornado, ale nie poleciał, bo nie miał w paszporcie naklejki potwierdzającej ważność szczepienia, w środę w Prix Denisy zajął piąte miejsce, tracąc około 3,5 długości do drugiej Control Tower. Wydaje się, że Night Tornado, gdyby był zdrowy, miał szanse wywalczyć w tym Listed w Saint-Cloud 2-3 miejsce, a w francuskim St. Leger byłoby mu bardzo ciężko o płatne miejsce.

  Normfliegerin, która wygrała Prix Denisy, jako trzylatka była trenowana przez Petera Schiergena. Po wygraniu zwykłej gonitwy, zajęła drugie miejsce w Diana Trial Stakes LR na 2100 m, czyli gonitwie przygotowawczej do niemieckiego Oaks. w Preis der Diana (Oaks) G1 w Duesseldorfie była jednak dopiero ósma, około 10 długości za zwycięską Palmas. We wrześniu była jeszcze trzecia w niemieckim St. Leger 2021.

  Normfliegerin odnosiła sukcesy na torach niemieckich, a w środę wygrała na torze Saint-Cloud w Paryżu Prix Denisy LR

  W tym roku Normfliegerin biegała średnio, przed wygraną w Prix Denisy jej największym sukcesem było trzecie miejsce w Langer Hamburger LR na 3200 m. 18 września biegła ponownie w niemieckim St. Leger na 2800 m, w którym zajęła piąte miejsce, trzy czwarte długości za trenowanym przez Michała Borkowskiego, czwartym na celowniku Hipop de Loire. 22 października była piąta w Saint-Cloud w Prix Belle de Nuit G3 na 2800 m. Wyraźnie życiową formę złapała późną jesienią.

  Normfliegerin (rating w Racing Post 99 funtów) jest córką niemieckiego derbisty Adlerfluga (GAG aż 100,5 kg), podobnie jak Torquator Tasso, zwycięzca Nagrody Łuku Triumfalnego 2021. Adlerflug, który niestety padł w ubiegłym roku, okazał się fenomenalnym reproduktorem. Jest też ojcem tak znakomitych koni jak In Swoop, Alenquer, Iquitos, Ito, Mendocino, czy Savoir Vivre z ratingami od 117 do 122 funtów.

  Adlerflug pochodzi z rodziny 9-h, idzie od klaczy Anatevka, która jest babką Urban Sea, klaczy która wygrała Łuk, a następnie urodziła dwa wybitne na torze i epokowe w hodowli ogiery Galileo i Sea The Stars.

  Niemiecki derbista Adlerflug to ojciec triumfatora Nagrody Łuku Triumfalnego Torquator Tasso

  Niemcy do Prix Denisy zgłosili też trzyletniego syna Adlerfluga – Niagaro (zajął czwarte miejsce), który 1 października wygrał w Muelheim Listed na 4000 metrów, a także sześcioletnią klacz Lubiane (Authorized – Lutindi po Adlerflug), która była szósta w Berlinie w Silbernes Pferd, dwie długości za Plontierem. Lubiane 1 października zajęła ósme miejsce na 10 koni w słynnej próbie stayerów Prix Cadran G1 na Longchamp, wygranej o niewiarygodne 20 długości przez Kypriosa, zwycięzcę Ascot Gold Cup. W środę w Saint-Cloud Lubiane była trzecia.

  Drugie miejsce w Prix Denisy zajęła faworytka – pięcioletnia klacz Control Tower (Youmzain – La Tour Rouge po Monsun), która ma obecnie rating 46,5, a najwyższy w karierze miała 49,5. W swoim wcześniejszym starcie była 1 października dziesiąta, ostatnia, w Prix Royallieu G1 na 2800 m na Longchamp (rok temu była w tej gonitwie szósta). Do siódmej w tym wyścigu Verry Elleegant (zwyciężczyni Melbourne Cup G1 w 2021 roku) straciła niecałe sześć długości.

  Control Tower zajęła w środę drugie miejsce w Prix Denisy LR

  Wcześniej Control Tower była piąta w Deauville w Darley Prix Kergorlay G2 na 3000 m, tylko o 3/4 długości wyprzedzając Plontiera, w tym roku była też dwa razy trzecia w Listed. Największe sukcesy odnosiła w 2021 roku, gdy wygrała Prix Belle de Nuit G3 dla klaczy w Saint-Cloud na 2800 m, a także była czwarta w Monachium w Grosser Preis von Bayern G1 na 2400 m, tylko niecałe trzy długości za Alpinistą, zwyciężczynią Nagrody Łuku Triumfalnego 2022.

  W czwartek 10 listopada o godzinie 14.42 w Prix du Grand Camp LR na 2400 m (pula nagród 52 tysiące euro) na torze Lyon Parilly – gonitwie, którą rok temu wygrał Night Tornado – wystartuje trzyletni Jolly Jumper (Free Eagle – Laura’s Oasis po Oasis Dream), zwycięzca polskiego Derby 2022 na Służewcu, który niedawno w Wielkiej Warszawskiej był czwarty.

  Night Tornado wygrywa Prix du Grand Camp 2021

  W tym samym wyścigu, który wygrał we Francji Night Tornado, startował w 2019 roku trójkoronowany na Służewcu Fabulous Las Vegas, zajmując piąte miejsce. Słabo przed laty poszło w nim innemu polskiemu derbiście Rutenowi (zajął 12 miejsce), ale Ruten w swojej karierze miał w Niemczech udane występy na poziomie Listed i G3. W tym roku liczymy, że w Prix du Grand Camp śladami Night Tornado pójdzie polski derbista 2022 Jolly Jumper, ale łatwo o dobre miejsce nie będzie.

  Do gonitwy zostało zgłoszonych dziesięć koni, z których Jolly Jumper będzie jednym z najmniej liczonych, choć jego francuski rating (43,5) jest piątym w tej stawce. Na podopiecznym trenera Macieja Jodłowskiego, który w środę dotarł do Lyonu, pojedzie włoski dżokej, na stałe jeżdżący we Francji – Tony Piccone.

  Jolly Jumper

  Najwyższy rating w stawce (46) ma 4-letnia Solania (Zoffany – Solilea po Galileo) trenera Carlosa Laffon-Pariasa, na której pojedzie były champion francuskich dżokejów Maxime Guyon. W swoim ostatnim starcie, 22 października w Saint-Cloud zrobiła najlepszy wyścig w karierze, zajęła bliskie trzecie miejsce w gonitwie Prix Belle de Nuit G3 na dystansie 2800 m. Ograła aż o 6 długości Normfliegerin, która w środę zwyciężyła w Prix Denisy. Klacz, należąca do słynnej rodziny Wertheimerów, od lat potentatów wśród hodowców i właścicieli koni wyścigowych w Europie, biegała dotąd 7 razy i dwa razy wygrała na 2400 m.

  Solania będzie jedną z faworytek czwartkowego wyścigu w Lyonie

  Inna startująca w Prix du Grand Camp klacz, 5-letnia Coeur Macen (Siyouni – Decision po Kentucky Dynamite) trenera Jeana Paula Gauvina, wygrała w maju gonitwę Listed – właśnie na torze Lyon Parilly i na dystansie 2400 m. Później była krótko piąta w Prix Corrida G2 na 2100 m. W lipcu była szósta (ostatnia) w Grand Prix de Vichy G3 i od tamtej pory nie biegała. Jej rating to 44,5.

  Czteroletnia Swoon (Frankel – Marine Blue po Desert Prince), trenowana przez Sir Michaela Stoute’a z Wielkiej Brytanii dla Qatar Racing, była ostatnio druga na 2400 m w Newmarket w gonitwie handicapowej. Za ten występ otrzymała najwyższy w karierze rating 93 funty. Pojedzie na niej młody Cieren Fallon, syn słynnego Kierena Fallona, sześciokrotnego championa dżokejów w Wielkiej Brytanii.

  Oprócz Jolly Jumpera Europę środkowo-centralną będzie reprezentował czteroletni Vert Liberte (Muhaarar – Rose et Noire po Danisli) z ratingiem 42, węgierskiego trenera Dalibora Toroka, który z powodzeniem trenuje konie w Czechach. Wygrał dla stajni Pegas w Czechach pięć wyścigów, m.in. 24 września tego roku prestiżową tam Velką Cenę Ceskeho Turfu, także na 2400 m.

  Vert Liberte wygrał w Czechach pięć wyścigów

  Z Niemiec od trenera Michaela Figge przyjedzie weteran, ośmioletni Jacksun (Zambezi Sun – Jackanory po Marchand de Sable), który ma rating 44. Na 58 startów w karierze, wygrał on siedem wyścigów i ponad 300 tysięcy euro. W tym roku był dwa razy drugi w Listed – w sierpniu we włoskim Merano na 2400 m i 30 września w Saint-Cloud na 2800 m, o szyję za Or Gris, który był ostatni w Prix Royal Oak G1 i piąty w Prix Denisy LR.

  Książę Aga Khan wystwia w tej gonitwie trzyletniego Zanndabada (Ifraaj – Zanoubiya po Dalakhani), którego – podobnie jak tegorocznego francuskiego derbistę, drugiego w Łuku Vadeniego – trenuje dla niego Graffard. Zanndabad biegał dotąd 10 razy, wygrał 4 wyścigi (w tym dwa jesienią tego roku) i 58 tysięcy euro. W październiku 2021 był trzeci w LR w Marsylii na 1800 m.

  Pani Kirsten Rausing, której wychowanka Alpinista wygrała w tym roku Nagrodę Łuku Triumfalnego, wystawia w czwartek w Lyonie trzyletnią Alladę (Sea The Moon – Algarade po Green Desert) z ratingiem 42,5. Allada biegała dotąd tylko 6 razy, wygrała dwa wyścigi i 30 tysięcy euro. W kwietniu była piąta w Prix Penelope G3 w Saint-Cloud na 2100 m, a niedawno w październiku w Hanowerze druga w Listed na 2200 m. Prababka Allady – Alruccaba jest czwartą matką Alpinisty.

  W Lyonie z Jolly Jumperem będzie walczyła Allada, która jest bliską krewną Alpinisty (na zdjęciu), tegorocznej zwyciężczyni Prix l’Arc de Triomphe

  Jolly Jumper, po zwycięstwie w polskim Derby pod Szczepanem Mazurem, biegał później dwa razy. W unieważnionym St. Leger zajął drugie miejsce za Night Tornado, a w Wielkiej Warszawskiej był czwarty, ustępując Night Tornado, Petitowi i Calliepie. Przed Derby Jolly Jumper wygrał nagrody Andersa i Rulera oraz był czwarty w Iwna, gdzie dwa razy inne konie przecięły mu tor jazdy. Jako dwulatek był drugi w Nagrodzie Mokotowskiej.

  Ojciec Jolly Jumpera – Free Eagle (po High Chaparral) był typowym średniodystansowcem – wygrał Prince of Wales’s Stakes G1 na Royal Ascot i Enterprise Stakes G3 w Irlandii – oba biegi na 2000 m (wysoki rating 124). Stanówka nim spadała systematycznie od 20 tysięcy euro w 2016 roku do 5 tysięcy w 2022. Tylko 5 koni po Free Eagle przekroczyło rating 100 funtów, ale wśród nich był jeden, który niesamowicie i niespodziewanie błysnął. Khalifa Sat (rating 112) po wygraniu LR w Goodwood na 2200 m, sensacyjnie zajął drugie miejsce w angielskim Derby za Serpentine, grany 50:1. Biegał tylko 5 razy i zszedł z toru z powodu kontuzji. Od tego roku kryje w Lacken Stud w Irlandii po 2 tysiące euro.

  W Polsce po Free Eagle nieźle biegały też Gabriella Essence (wygrała Novary, była piąta w Oaksie, ale w tym roku biega słabiej) i Javan Eagle (4 zwycięstwa w grupach). Free Eagle jest półbratem znakomitego Kypriosa, który wygrał w tym roku Ascot Gold Cup i Prix Cadran G1 na 4000 m na Longchamp, dzień przed Łukiem.

  Jolly Jumper o łeb pokonał Lady Iwonę w Derby 2022 na Służewcu

  Matka Jolly Jumpera Laura’s Oasis nie biegała, ale jest córką świetnego sprintera i reproduktora Oasis Dream. Babka All for Laura (urodziła świetną Misheer, która wygrała G2 i LR i była druga w G1 jako dwulatka w Cheveley Park Stakes) wygrała raz na 1000 m, jest córką sprintera Cadeaux Genereux, kolejna matka jest po milerze Warningu.

  W środę 9 listopada dobrze wypadła w Saint-Cloud dwuletnia Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebretion), trenowana od niedawna w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów. Zajęła pod Maximem Guyonem trzecie miejsce w gonitwie na 2000 m. Wcześniej wygrała reclamer (gonitwę sprzedażową) i została zakupiona do stajni Karkosów przez tych samych właścicieli, do których należy Miss Take, klacz, która odniosła dla Karkosów trzy zwycięstwa na Longchamp i była piąta w Prix Dollar G2.

  Dariyangel wygrał w tym roku dwie gonitwy na Służewcu, a 5 listopada był piąty w Deauville

  Piątego listopada piąte miejsce w gonitwie sprzedażowej w Deauville na 1900 m zajął trenowany przez Karkosów dla Krzysztofa Goździalskiego trzyletni Dariyangel (Dariyan – Bayswater po Dark Angel), który w tym roku na Służewcu, w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, wygrał dwie gonitwy grupowe i był jedenasty w Derby. 6 listopada siódme miejsce w Deauville w reclamer na 1500 m zajęła Mang’Seko, która była w tym roku piąta na Służewcu w Nagrodzie Syreny.

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  PS. Jolly Jumper zajął w Prix du Grand Camp siódme miejsce. Wygrała Allada.Wynik wyścigu i film z gonitwy pod linkiem:

  CAVALASSUR – PRIX DU GRAND CAMP | France Galop (france-galop.com)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły