More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 45.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofany został. Zdaniem uczestników LE, murowaną kandydatką do zwycięstwa jest Noir (100% wskazań na pierwsze miejsce!). Klacz ma za sobą jedynie udany debiut, w którym pokazała się naprawdę nieźle.

  Najwięcej doświadczenia mają Stargazer, Marcus Aurelius i Maybach – ich dotychczasowe wyniki pozwalają je uszeregować w tej kolejności. Poprawy można oczekiwań od tego ostatniego, bowiem na treningach zbiera lepsze noty niż w wyścigach. Całkiem nieźle karierę rozpoczęły Savage Storm (w ub. tygodniu) oraz Great Sea, więc powinny być widoczne w walce o czołowe lokaty. Niżej trzeba ocenić starty ciekawego pochodzenia Petrol Expressa oraz Oakley Baloo, jednak oba mogą się poprawić. Debiutujący Kwinto jest raczej koniem na przyszły sezon i czeka go trudne zadanie.

  II – Nagroda Geparda: 4-letnie i starsze araby, I gr., 1800 m

  Wycofana została Celtic Amal. Najwyżej w LE stoją notowania Sharm El Sheikha (23 wskazania), który biega na bardzo dobrym, równym poziomie. Ostatnio, w bezpośredniej konfrontacji, był lepszy od Apollo del Sol (1), który w dodatku tym razem poniesie jeszcze o 2 kg więcej. Za głównego konkurenta podopiecznych Macieja Janikowskiego uznawany jest dzielny Sjabahar ‘OA’ (6), zwycięzca trzech gonitw na poziomie grupowym w tym roku. W dodatku solidnie prezentował się też w mocniejszych stawkach. Wysoka forma jest bez wątpienia atutem szybkiego na finiszu Oficera (1) oraz Helfika de Bozouls, sensacyjnego triumfatora sprzed tygodnia (dlatego też poniesie wagę 58 kg). Stawkę uzupełnia bardzo solidny Al Jassim. Będzie mu raczej trudno o zwycięstwo, jednak stać go na udany występ. Do tej pory nie wypadał z pierwszej czwórki.

  III: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1300 m

  Wycofane zostały Quick Vixen oraz The Great Iga. Pod znakiem zapytania stoi też występ Imprezy. Doświadczeniem i wynikami zdecydowanie wyróżnia się Blue Sash (24) i stanie przed ogromną szansą odniesienia pierwszego zwycięstwa w karierze. Za jej ewentualną konkurentkę uznawana jest polskiej hodowli State of Mind (4), która ma za sobą całkiem niezły debiut. Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze: robiąca stopniowe postępy Queen of Warsaw (1), a także rozpoczynające karierę klacze ze stajni Westminster – Lady Judy (1) i Little Pati (1).

  Wynikami nie imponując Celtic Touch i Gerbera, ale może jakoś stosunkowo doświadczone konie powalczą o lepszy wynik tym razem. Francuska Sunsara pogubiła się w debiucie i wypadła słabo. Jest trudna do oceny.

  IV: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 1600 m

  Wycofana została Madam Agnes. Większość typujących spodziewa się wygranej Nadaala (19), będącego blisko sukcesu w dwóch ostatnich startach. Z pozostałych koni wyróżniane są: trochę nieobliczalny I’Pipo (7), biegająca na średnim poziomie Australian Reef (3) i trochę ostatnio nawiązująca do wiosennej formy Miss Margot (2). Niewiele do tej ostatniej straciła niedawno Sofronia.

  Niewiele na celowniku w poprzednim występie dzieliło Galeriusza, Nigrosę i Dabirknighta, więc ich szanse trzeba ocenić podobnie. Bez sukcesów biegają Sara Smile, Gloris i Kafar. Być może większe rezerwy ma Mc Gregorsky – wałach ostatnio rozczarował, ale ciągle ma jeszcze niewielkie doświadczenie.

  V – Nagroda Pawimenta: 3-letnie i starsze folbluty, I gr., 1200 m

  Wycofane zostały Louisville i Caro Giorgio. Kolejny udany sezon ma dzielny Blizbor (20 wskazań), który wygrał ten wyścig rok temu. Tym razem poniesie nadwagę, ale jest w wysokiej formie. Jesień sprzyja także bardzo doświadczonemu Blue Connoisseurowi (5). Silny wałach pobiegnie trzeci tydzień z rzędu (ostatnio wygrał na poziomie grupowym). Swoich zwolenników mają także: wracający do rywalizacji po bardzo długiej przerwie Young Thomas (2), sprowadzony z Wysp zagadkowy Thibaan (2) oraz korzystający tym razem z ulgi wagi Inter Approach. Żadnego z nich nie można lekką ręką skreślać. Mniej liczone są Dakini i Akurat, które znakomicie prezentowały się w wieku dwóch lat, natomiast w tym roku jest im trochę trudniej. Dystans wydaje się szczególnie odpowiedni dla klaczy, więc może sprawi niespodziankę?

  VI: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 2200 m

  Udanie karierę rozpoczęła Ollala (23) i jest oczywiście zdecydowaną faworytką typerów. W debiucie klacz wyraźnie wyprzedziła startujące tu Winyla, Madryta i Mahonia, zachowujące szanse na powalczenie o płatne miejsca. W formie jest Efel (8). Córka Ontario HF ze startu na start robi postępy i trzeba zakładać, że będzie w rozgrywce. Rozkręcająca się Albira ostatnio finiszowała za Efel i niewykluczone, że znów będzie blisko. Na sprawienie niespodzianki stać chyba Małą Miss – poprzedni start był jej najlepszym w karierze, a straciła tylko 2 długości do Albiry. Bardzo zawodzi dobrego pochodzenia Adrian i raczej trudno spodziewać się, że nagle dostanie skrzydeł.

  Stawkę uzupełnia debiutujący Lex (1), który ma wspólnego ojca z biegnącymi tu Ollalą i Winylem, a także niezłą Prozą. Uzyskał jedno wskazanie, co sugeruje, że nie wolno go lekceważyć.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1400 m

  Wycofana została Mrs Elif. Wreszcie zwycięstwa doczekał się ostatnio Caresser (16), a eksperci spodziewają się, że może pójść za ciosem, pomimo niesionej nadwagi. Niewykluczone, że jego najgroźniejszym konkurentem będzie ponownie El Pago Pago (10), który także biega solidnie, ale nie może wygrać. Nigdy nie można lekceważyć Kasziego (3), chociaż ten sezon ma średni.

  Po serii niezłych startów, słabo ostatnio prezentuje się Respect (1). Chyba stać go na więcej. W kratkę biega Toccatina (1), która, podobnie jak Limlight, powinna walczyć o płatne miejsce. Nie bez szans na dobry wynik jest też rzetelny Arkano. Z pozostałych wyróżnia się Groszek, jednak, podobnie jak  w przypadku Respecta, jego poprzednie starty były nieudane.

  VIII: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Zdaniem typujących, walka o zwycięstwo powinna rozegrać się pomiędzy szybką Djenah (10) i o rok młodszą, utalentowaną Iroką de Bozouls (18). Co ciekawe, liczone są tylko konie wystawiane przez Cornelię Fraisl, bowiem pozostałe wskazania uzyskały: mało w tym roku startujący Gatsby de Bozouls (1) oraz dzielny Purhib, który w tym roku troszkę obniżył loty (2). Niezłą formę prezentują rywale: wysoko „zagrany” Mutar JR, robiący postępy Zenith i zwycięzca sprzed tygodnia, Cis (+1 kg – 60 kg), więc postarają się zamieszać w czołówce.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Noir, 31 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Sharm El Sheikh, 23
  III – Blue Sash, 24
  IV – Nadaal, 19
  V – Blizbor, 20
  VI – Ollala, 23
  VII – Caresser, 16
  VIII – Iroka de Bozouls, 18

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Noir, 31/31 (100% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły