More

  Gala Zakończenia Sezonu 2022

  18 listopada na warszawskim Torze Służewiec odbyła się Gala Zakończenia Sezonu, podczas której wyróżniono głównych bohaterów tegorocznych zmagań.

  Wybory Kapituły
  W kluczowych kategoriach, wyboru zwycięzców dokonała kapituła, w składzie: Bogdan Pukowiec, Krzysztof Kierzek, Jarosław Zalewski, Krzysztof Wolski, Maciej Piłat, Bogdan Strójwąs i Mariusz Kamiński.

  Jeźdźcem Roku wybrany został Szczepan Mazur, m.in za zwycięstwa w Derby zarówno dla folblutów (Jolly Jumper) jak i koni arabskich (Han Rastaban), a także triumfy w Oaks (Lady Iwona) i Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego (Neverland).

  Trenerem Roku został Maciej Jodłowski, który zakończył sezon z drugą najwyższą skutecznością w czołówce trenerów (niemal 20%) i świętował swój pierwszy sukces w Derby, a także zanotował wartościowy dublet w Nagrodzie Rulera. Świetnie biegała też trenowana przez niego dwuletnia Marigold Blossom.

  Tytuł Właściciela Roku odebrała firma Westminster Race Horses GMBH. Konie w charakterystycznych biało-niebieskich barwach triumfowały w gonitwach o Nagrody: Strzegomia (Matt Machine), Iwna i Kozienic (Kaneshya), Oaks (Lady Iwona), Moonu (SK Krasne). Imponująco wypadł także jedyny start dwuletniej Lady Eweliny na Służewcu, która później wygrała wyścig rangi Listed w Niemczech.

  Świetny sezon w wykonaniu Neverlanda (zdobył Nagrodę Prezesa TS) i wygrana jego półbrata Nadaala – zapewniły tytuł Hodowcy Roku Koni Pełnej Krwi Angielskiej Andrzejowi Laskowskiemu.

  Wybitny sezon Han Rastabana (zwycięstwa w Derby i Nagrodzie Europy, drugie miejsca w President Cup oraz Michałowa) musiał oznaczać tytuł Hodowcy Roku Koni Czystej Krwi Arabskiej dla Nessa Arabians Sp. z o.o., a ogier uzyskał oczywiście miano Arabskiego Konia Roku.

  Wśród koni pełnej krwi, tytuł Konia Roku po raz drugi z rzędu zdobył Night Tornado. Trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego kasztan nie miał łatwego wejścia w sezon, ale fenomenalna wygrana w Wielkiej Warszawskiej (druga z rzędu) i triumf w Nagrodzie Kozienic zdecydowały o tytule. Właścicielami fantastycznego ogiera są Joanna, Magdalena, Robert i Zofia.


  Koniem Roku w Gonitwach Skakanych został zwycięzca Crystal Cup Haad Rin, a wśród kłusaków francuskich dominujący przez cały sezon Factoriel.

  Statuetki odebrali też: Czempion Jeźdźców Dastan Sabatbekov, Czempion Trenerów Cornelia Fraisl, Czempion Młodych Jeźdźćów Temur Kumarbek Uulu. W klasyfikacji Trenerów Gonitw Skakanych zwyciężył Pavel Tuma, wśród trenerów gonitw kłusaczych Anna Frontczak-Salivonchyk. W klasyfikacji powożących triumfował Taras Salivonchyk. Za zwycięstwo w cyklu Women Power Series statuetkę odebrała Daria Pantchev.

  Podczas Gali przyznano też Wyróżnienia Specjalne. Pierwsze z nich, pod patronatem Redakcji Służewiec ITV otrzymał Świat Koni, natomiast wyróżnienie pod patronatem Redakcji magazynu Kanat Właścicielka strony Vioda Racing Urszula Nadolska.

  Po raz pierwszy Wyróżnienie wręczono także wyróżnienie specjalne „Wygrana Sezonu 2022”, o którym zdecydowali fani wyścigów za pomocą mediów społecznościowych. Największe uznanie zdobył Night Tornado dosiadany przez Stefano Murę za zwycięstwo z miejsca do miejsca w Wielkiej Warszawskiej.

  Wyróżnienie specjalne zostało przyznane kończącemu pracę trenerską Piotrowi Piątkowskiemu, który przez całe życie związany jest z wyścigami konnymi. Świętował sukcesy najpierw jako dżokej (wygrane w Derby, Wielkiej Warszawskiej i wielu innych, jest też członkiem Klubu 1000), a następnie jako trener (Wielka Warszawska, Oaks), przez większość kariery związany z warszawskim Służewcem, choć przez kilka lat miał okazję ścigać się również m.in. w Niemczech.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły