More

Kolejne zwycięstwa we Francji koni trenowanych przez Polaków

Dwa zwycięstwa w minionym tygodniu odniosły we Francji dwuletnie klacze trenowane w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla francuskich właścicieli. We wtorek 22 listopada Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebration) wygrała w Deauville (tor PSF) handicap na 1900 m (10 500 euro za zwycięstwo) pod Ludovicem Boisseau. W niedzielę 27 listopada Trois Point Huit (Recorder – Williamine po Elusive City) zwyciężyła w Nancy w reclamer (gonitwa sprzedażowa) na 1400 m na trawie (6250 euro dla właściciela zwycięskiego konia) pod Julią Lacroix.

We wtorek trzecie miejsce w Deauville zajęła Mang’Seko trenowana przez Karkosów dla braci Zielińskich, a w piątek, trenowana na Służewcu przez Emila Zahariewa Kabula uplasowała się na dziesiątej pozycji (w stawce 18 koni) w Listed Race dla klaczy na 2000 metrów w Fontainebleau. W sobotę w Chantilly zwycięzca tegorocznej Nagrody Strzegomia Matt Machine – który teraz trenuje w Czechach pod okiem Vaclava Luki – przybiegł szósty w wyścigu conditions na 1600 m.

Od kilku miesięcy współwłaścicielem kilku koni w stajni Alicji i Roberta Karkosów w Chantilly jest Andy Claire, partner ich córki Julii. Wraz z nim udziałowcem w tych koniach najczęściej jest Nour-Eddine Smail, przed laty bardzo dobry francuski biegacz na długich dystansach, młodzieżowy mistrz Europy w biegu na 5000 metrów w 2007 roku (dwukrotny mistrz Francji na tym dystansie), piąty w ME seniorów w Barcelonie w 2010 roku. Do Claire’a i Smaila należy klacz Miss Take, która w treningu Karkosów wygrała w tym roku trzy wyścigi.

Miss Take w treningu Karkosów wygrała trzy wyścigi na torze Longchamp w Paryżu

1 października na paryskim torze Longchamp, podczas niezwykle prestiżowego mityngu przy okazji Prix l’Arc de Triomphe, pięcioletnia Miss Take (córka niemieckiego derbisty Pastoriusa, który jest bliskim krewnym zwycięzcy Derby na Służewcu i Wielkiej Warszawskiej Patronusa), która wcześniej wygrała dla nich trzy gonitwy na Longchamp, w Prix Dollar G2 na 1950 metrów w stawce dwunastu koni zajęła bardzo dobre piąte miejsce pod Ludovicem Boisseau. Miss Take w przyszłym roku ma iść do hodowli.

We wtorek 22 listopada trenowana przez Karkosów dwuletnia Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebration) – również należąca do tych samych francuskich właścicieli – wygrała w Deauville (tor PSF) handicap Prix du Lieu Calice na 1900 m (10 500 euro za zwycięstwo) pod Ludovicem Boisseau, którego pamiętamy z dobrych występów w tym roku na Calliepie w polskim Oaksie i Wielkiej Warszawskiej. Był to już dziewiąty start w tym roku tej dwuletniej klaczy, ale dopiero drugi w treningu Polaków (otrzymała za to zwycięstwo najwyższy rating w karierze 36,5).

Khahira wygrywa wyścig dla dwulatków w Deauville

Po raz pierwszy Khahira pobiegła dla nich w środę 9 listopada i dobrze wypadła w Saint-Cloud. Khahira zajęła wtedy pod Maximem Guyonem trzecie miejsce w gonitwie na 2000 m. Wcześniej wygrała w październiku reclamer (gonitwę sprzedażową) i została zakupiona do stajni Karkosów za 25 tysięcy euro. W dziewięciu startach Khahira zarobiła 39 700 euro i dodatkowo aż 28 584 euro premii za to, że jest francuskiej hodowli, czyli w sumie ponad 68 tysięcy euro.

Drugie miejsce, 1,5 długości za Khahirą, we wtorek w handicapie w Deauville – pod Guyonem właśnie – zajął Paletuvier, którego współwłaścicielem jest stadnina mającego polskie korzenie Maxime’a Moczulskiego. Co ciekawe, w wyścigu wygranym przez Khahirę biegał trenowany w Czechach przez Vaclava Lukę dla stajni Westminster – King Mollenkott (Footstepsinthesand – Katdogawn po Bahhare), ale zajął dopiero czternaste miejsce.

Oczko wyżej, na trzynastej pozycji, ten wyścig ukończyła Trois Point Huit, druga z klaczy trenowanych przez Karkosów, która 16 dni wcześniej została zakupiona przez Andy’ego Claire’a podczas gonitwy sprzedażowej w Croise-Laroche za 13 tysięcy euro. Już po pięciu dniach od gonitwy w Deauville została wystawiona w kolejnym wyścigu.

W niedzielę 27 listopada Trois Point Huit (Recorder – Williamine po Elusive City) zwyciężyła w Nancy w reclamerze (gonitwa sprzedażowa) Prix de Luneville na 1400 m (6250 euro dla właściciela zwycięskiego konia) pod Julią Lacroix. Było to szóste w tym roku, a siódme ogólnie, zwycięstwo konia, który jest w treningu Alicji Karkosy (na 45 startów).

Trois Point Huit jako dwulatka biegała aż 10 razy od maja do listopada, w tym dwa razy w treningu Karkosów, uzbierała z premiami ponad 45 tysięcy euro. Przed niedzielnym zwycięstwem wygrała jeden wyścig (w czerwcu na 1100 m w Chateaubriant) i siedem razy była na płatnych miejscach (najwyższy francuski rating 36,5).

We wtorek 22 listopada w Deauville trzecie miejsce w gonitwie reclamer (1500 m, 8 tysięcy euro za zwycięstwo) zajęła dosiadana przez Ludovica Boisseau – pięcioletnia Mang’Seko (Dabirsim – Can Catskill po Rip Van Winkle) trenowana przez Karkosów dla braci Ryszarda i Andrzeja Zielińskich. Zarobiła 2400 euro, w całej karierze we Francji biegała 37 razy, wygrała jeden wyścig i 19 razy była na płatnym miejscu, uzbierała z premiami ponad 78 tysięcy euro. Latem była na Służewcu piąta w Nagrodzie Syreny.

Mang”Seko w 2021 roku wygrała pierwszy oficjalny wyścig dla Alicji Karkosy w roli trenerki

W piątek, trenowana na Służewcu przez Emila Zahariewa czteroletnia Kabula (Fast Company – Cape Karli po Cape Cross) uplasowała się na dziesiątej pozycji (w stawce 18 koni) w Listed Race dla klaczy na 2000 metrów w Fontainebleau. W Grand Prix de Fontainebleau (26 tysięcy euro dla zwycięzcy) jechał na niej doświadczony Gerald Mosse, była notowana 45:1. Była prowadzona w dystansie w okolicach 12-13 miejsca, Tor był ciężki, na finiszu w tej licznej stawce było bardzo ciasno, przez chwilę miała trudności ze swobodnym przejściem i galopowaniem, ale nie miało to większego wpływu na jej pozycję, być może mogła być 1-2 miejsca wyżej.

Finisz w Grand Prix de Fontainebleau, wygrywa Flyingbeauty, Kabula przybiegła dziesiąta

Miejsce jest odległe, ale nie straciła dużo do czołówki, tylko 6,5 długości do zwyciężczyni Flyingbeauty (Galiway – Kiyrna po Manduro). Trafiła na mocną obsadę, bo przed nią było sześć klaczy black type, a za nią cztery. Biegały konie z silnych stajni – Godolphin, czy Wertheimerów oraz rosyjskich oligarchów Raszita Szajkudinowa, czy Nurlana Biżakowa.

Kabula przed startem we Francji ostatni raz biegała 3 lipca tego roku w dniu Derby na Służewcu w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego, w której zajęła piąte miejsce (dostała za ten wyścig rating w France Galop 44,5). Po tak długiej przerwie w startach nie mogła więc być w najwyższej formie w swoim pierwszym w karierze zagranicznym starcie, ale solidny rezultat dobrze wróży na przyszłość.

W wieku trzech lat Kabula, po dobrym występie w wygranej przez późniejszego derbistę Guitar Mana Nagrodzie Generała Władysława Andersa (trzecie miejsce), zaliczyła pechowy start w Nagrodzie Wiosennej, gdzie co prawda zajęła trzecią lokatę, ale ucierpiała w kolizji. Po tym wyścigu pauzowała do listopada, kiedy to wygrała bardzo łatwo gonitwę grupową. Bieżący rok rozpoczęła dwoma łatwymi wygranymi we Wrocławiu (w tym w Nagrodzie Konstelacji), by w dzień derbowy zmierzyć się z czołówką koni starszych w Nagrodzie Prezesa TS.

Kabula wygrywa na torze Partynice we Wrocławiu

19 września swój debiut we Francji zaliczył zwycięzca Nagrody Mokotowskiej i Strzegomia – Matt Machine, który w sierpniu odszedł od trenera Macieja Jodłowskiego i jest trenowany we Czechach przez Vaclava Lukę. Reprezentant stajni Westminster pobiegł wtedy na torze Saint-Cloud w wysoko dotowanym i mocno obsadzonym conditions klasy 1 na 1600 m (17 500 euro za zwycięstwo). Zajął ósme miejsce na 9 koni, ale nie stracił dużo do czołówki. Siódme, ostatnie płatne miejsce, przegrał o krótki łeb.

W środę 19 października w Deauville Matt Machine spisał się już znacznie lepiej. W Prix de l’Eure, gonitwie klasy drugiej na 1500 m na piaskowo-syntetycznej nawierzchni psf zajął drugie miejsce pod Clementem Lecoeuvrem. Matt Machine prowadził niemal przez cały wyścig i dopiero na ostatnich metrach uległ o krótki łeb Brazilian Surprise, przygotowanemu przez Włochów – trenera Gabriele Bietoliniego i dżokeja Cristiana Demuro. Matt Machine zarobił w tym wyścigu 5320 euro.

Matt Machine wygrywa na Służewcu Nagrodę Strzegomia

W sobotę 26 listopada w Chantilly Matt Machine przybiegł szósty w wyścigu conditions Prix du Passage (klasa 2 na 1600 m, 14 tysięcy euro dla zwycięzcy). Za szóste miejsce zarobił 840 euro, jechał na nim Clemet Lecoeuvre. Do piątego konia stracił 2,5 długości, do zwycięzcy Monarchic (Kingman – Allez Y po Rip Van Winkle) ze stajni Godolphin około 4,5 długości.

Link do wyniku i filmu z wyścigu wygranego przez Khahirę (dostęp do wideo po bezpłatnym zalogowaniu na France Galop):

Link do wyniku i filmu z wyścigu wygranego przez Trois Piont Huit:

Link do wyniku i filmu z wyścigu Kabuli:

Link do wyniku i filmu z wyścigu Matt Machine:

Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

Na zdjęciu tytułowym Khahira wygrywa wyścig dla dwulatków w Deauville pod Ludovicem Boisseau