More

  Podsumowanie sezonu 2022 (cz. 5): trzyletnie araby

  Najważniejszy wyścig dla arabskiej młodzieży, bieg o Nagrodę Białki, wygrał trenowany w Czechach Ocean Al Maury. Podobnie, jak biegający w tych samych barwach o rok starszy Zenhaf, pozostał niepokonany w dwóch startach na Służewcu. W roczniku zdaje się jednak być też kilka innych ciekawych koni.

  Veni vidi vici Oceana Al Maury

  Pierwszym liderem rocznika został Salsabil II (No Risk Al Maury – Gifara / Amer) ze stajni Macieja Kacprzyka. Ogier odniósł ładne zwycięstwo w majowym debiucie, a miesiąc później w świetnym stylu (z miejsca do miejsca) i bardzo dobrym czasie (1800 m – 2’03,6”) wygrał bieg o Nagrodę Borka (I gr.). Wydawało się, że to on będzie rozdawał karty w rywalizacji trzylatków.

  Salsabil II

  Tymczasem na pierwsze pozagrupowe starcie, wyścig o Nagrodę Europejczyka, oprócz jego „miejscowych” rywali, zjawił się reprezentant stajni WOW!, przygotowywany w Czechach przez Stepankę Myskovą. Analogicznie jak starszy kolega Zenhaf, Ocean Al Maury (Al Mourtajez – Obe de Ghazal / Tidjani) wyróżniał się rodowodem, ale nie miał jeszcze wyścigowego doświadczenia. Początkowa faza gonitwy nie wskazywała, że może iść w ślady czterolatka. Ocean biegł ostatni, mając problemy z utrzymaniem się w peletonie. Tempo na elastycznej bieżni było bowiem mocne. Po wyjściu na prostą Salsabil II odskoczył rywalom i wydawało się, że zmierza po pewne zwycięstwo. A jednak Ocean Al Maury stopniowo się rozkręcał i coraz szybciej zbliżał do uciekiniera, by pokonać go tuż przed metą!

  Wbrew oczekiwaniom, Salsabil nie był w stanie nawiązać walki z Oceanem także w najbardziej prestiżowym starciu – o Nagrodę Białki. W dodatku na horyzoncie pojawił się jeszcze jeden obiecujący rywal, trenowany przez Cornelię Fraisl Storm ‘OA’ (TH Richie – Sharima / Dormane). Zaledwie dwa tygodnie wcześniej od zwycięstwa na poziomie II grupy rozpoczął swoją karierę. To właśnie on, jako jedyny, na prostej usiłował dotrzymać kroku Oceanowi i pewnie wywalczył drugie miejsce. Salsabilowi II przypadła  udziale trochę rozczarowująca trzecia lokata.

  Ocean Al Maury

  Utalentowany Ocean Al Maury na Służewcu już nie wystartował, ale został spróbowany na najwyższym poziomie we Francji. I trzeba przyznać, że choć nie zajął płatnego miejsca w Qatar Arabian Trophy des Poulains (G1, 2000 m), to spisał się bardzo przyzwoicie. Na prostej potrafił poprawiać pozycję i został ostatecznie sklasyfikowany na 8. pozycji w stawce 14 koni. Jego strata do triumfatora wyniosła około 14 długości. To dobrze wróży utalentowanemu trzylatkowi.

  Dominacja stajni Cornelii Fraisl i Macieja Kacprzyka

  Te dwie stajnie praktycznie zdominowały rywalizację w najważniejszych gonitwach dla 3-letnich arabów. Z koni trenowanych w Polsce pozycję numer jeden wypada przyznać trenowanemu przez Cornelię Fraisl Stormowi ‘OA’, półbratu czołowego trzylatka sezonu 2020 r. – Sjabahara ‘OA’. Storm, po wspomnianym drugim miejscu w biegu o Nagrodę Białki, potwierdził swoje bardzo duże możliwości. Odniósł pewne zwycięstwo w rywalizacji o Nagrodę Amuratha, a następnie po raz drugi pokonał Salsabila II w bezpośrednim pojedynku, zdobywając prestiżową Nagrodę Sambora.

  Storm OA

  Sporą niespodziankę sprawił jesienią Jesk de Bozouls (Aim South – Mesk de Bozouls / Dahess), który trafił do stajni Cornelii Fraisl po dwóch nieudanych występach we Francji. Ogierek na polskich torach zadebiutował dopiero pod koniec września we Wrocławiu i od razu wygrał w dość licznej stawce. Miesiąc później został zgłoszony do wyścigu o Nagrodę Baska, w którym stoczył niesamowitą walkę o zwycięstwo z mocno faworyzowanym Salsabilem II. Sensacyjnie wygrał o nos, zgłaszając swoje wysokie aspiracje. Wyraźnie wyprzedził m. in. niezłą Javę d’Vialettes (Assy – Athena des VIalettes / Kerbella), również reprezentującą stajnię Cornelii Fraisl.

  Jesk de Bozouls należał do czołówki trzylatków

  Jeszcze później, bo w październiku do startu wyszła utalentowana klacz Al Suweida (Al Mamun Monlau – Suwaida / Nizam). Najpierw łatwo pokonała dużo bardziej doświadczonych rywali na poziomie II grupy, a trzy tygodnie później zdobyła pierwszogrupową Nagrodę Sasanki.

  Al Suweida

  Mówiąc o koniach trenowanych przez Cornelię Frails, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle ciekawie zapowiadającym się Speed Awam (No Risk Al Maury – Love Abudhabi / Jaafer ASF), półbracie najlepszej trzylatki sezonu 2021 – Love Awam. Wysoko oceniany w stajni ogier kapitalnie rozpoczął karierę, odnosząc łatwe zwycięstwo w świetnym czasie (1400m – 1’34,1”). Niestety, na krótko przed kolejnym startem doznał kontuzji i pauzował do końca sezonu.

  W stajni Macieja Kacprzyka na najwyższą notę bez wątpienia zasłużył kilkukrotnie już wspominany Salsabil II. Jego łączny bilans w sezonie 2022 to: dwa zwycięstwa (II i I gr.), trzy drugie miejsca (Europejczyka, Sambora i Baska) i jedno trzecie (Białki). Warto śledzić też poczynania siostry świetnych Salama i Shadwana – Salsabel Al Khalediah (Nashwan Al Khalidiah – Quesche du Paon / Akbar), która odniosła jedno zwycięstwo w 6 startach i była druga w rywalizacji o Nagrodę Amuratha (za Stormem ‘OA’) oraz Alghabryy (Dahess – Al Marwa / Al Sakbe), najpierw drugiej we Wrocławiu za Jeskem de Bozouls, a następnie pierwszej w Warszawie.

  Kto na Derby?

  W tym roku nie było trzylatka polskiej hodowli, potrafiącego nawiązać walkę z „importami” na poziomie pozagrupowym. Na delikatne wyróżnienie wydaje się zasługiwać trenowany przez Cornelię Fraisl Kito (No Risk Al Maury – King-Ute / The Wiking), który już na początku kariery odniósł dwa zwycięstwa w gronie koni krajowej hodowli (PASB), zdobywając Nagrodę Trafa, a później musiał mierzyć się z najlepszymi. Zajmował płatne miejsca w rywalizacji o Nagrodę Amuratha (3-i) i Baska (4-y), jednak z wyraźną stratą do zwycięzców.

  Po dwa zwycięstwa odnosiły też ogiery Erwan (Westmin – Elsana / Gafal) oraz Dorian (Muzaffar – Djaima / Nonius). W przypadku obu rodzeństwo biegało z sukcesami – wicederbista Ewest to pełen brat Erwana, natomiast matka Doriana dała tak dobre konie jak derbista Dragon i bardzo zdolna Dahra, co bez wątpienia dobrze im wróży w kontekście kolejnego sezonu.

  Dorian to półbrat derbisty Dragona

  W gronie klaczy podobnej sztuki dokonały: Cehilla (SS Mothill – Cedunia / Nougatin), El Nadira (Mu’Azzaz – El Naila / Nougatin) oraz Ghala Al Khalediah (Kazbek – Ghalit Al Khalediah / Khalid El Biwaibiya). Bardzo solidnie biegała też Kiki (Lahoob – Kiyara / Vasyli Kossack), która zakończyła sezon z jednym zwycięstwem, ale też kilkoma innymi wartościowymi wynikami.

  Wydaje się bardzo prawdopodobne, że będą to główni aktorzy przyszłorocznej rywalizacji w gonitwach dla krajowej hodowli (PASB), choć nie można wykluczyć, że do tego grona jeszcze dołączą inne konie, jak np. solidny brat Zbrojnej Faty – Zalabar (MerciMurhib Kossack – Zbroja Fata / KA Chubuthan).

  (NoB)

  Na zdjęciu tytułowym Ocean Al Maury wygrywa Nagrodę Białki

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły