More

  Konie Polaków startują we Francji i we Włoszech

  Trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla Krzysztofa Goździalskiego czteroletnia Polonia Spirit F zajęła szóste miejsce w stawce czternastu koni w gonitwie dla klaczy pełnej krwi angielskiej Prix Satamixa LR na 1500 m w Deauville (na nawierzchni PSF). Miała szansę zająć płatne miejsce, bo dwa konie zajechały jej drogę, ale protest nie został uwzględniony.

  Do gonitw, które odbędą się w niedzielę 4 grudnia we włoskiej Pisie, zostały zgłoszone cztery gwiazdy polskich wyścigów dla koni arabskich – Amwaj Al Khalediah, Zenhaf i Mayar Al Khalediah (wszystkie do Listed na 1750 m) oraz trzyletni Ocean Al Maury (Premio Shahrazad, też na 1750 m).

  Środowa gonitwa Prix Satamixa w Deauville była dość mocno obsadzona jak na wyścig Listed. Na 14 klaczy aż 11 miało status black type. Polonia Spirit F (Invincible Spirit – Harriet Tubman po Medaglia d’Oro) była jedną z trzech pozostałych, a był to dla niej pierwszy start w wyścigu Pattern. Startowały konie z bardzo mocnych stajni – Godolphin, sukcesorów Khalida Abdullaha z Juddmonte, Oppenheimerów, czy Katarczyków z Al Shaqab Racing. Poza klaczą Polaków, wszystkie pozostałe uczestniczki gonitwy, to trzylatki.

  Wyścig zakończył się porażką francuskich trenerów, bo dość łatwo, o dwie i pół długości zwyciężyła trenowana w Wielkiej Brytanii przez Williama Haggasa dla rodziny Oppenheimerów, potentatów na rynku diamentów i złota – Queen Aminatu (Muhaarar – Zeb Un Nisa po Ifraaj) pod renomowanym Maximem Guyonem. Właściciele zwyciężczyni zainkasowali 26 tysięcy euro. Queen Aminatu w październiku była druga w Ascot i pierwsza w Lingfield w gonitwach Listed na 1400 i 1600 m.

  Drugie miejsce w Deauville zajęła dosiadana przez Stephana Pasquiera trzyletnia Sistine Madonna (Dark Angel – Last Bid po Vital Equine), trenowana w Irlandii przez Josepha Patricka O’Briena, syna słynnego Aidana. Odległości od drugiego do trzynastego miejsca były już niewielkie.

  Dopiero trzecia była reprezentantka gospodarzy Sicilian Defense (z najwyższym ratingiem w tym sezonie 48), też po Muhaarar od klaczy Manasarova po More Than Ready, która w tym roku wygrała Listed na 1400 m w Deauville, była blisko siódma w francuskim odpowiedniku angielskiego klasyku 1000 Guineas dla klaczy, a także trzecia w Prix de Sandringham G2 na 1600 m w Chantilly. Polonia Spirit F była blisko niej i to dobrze świadczy o możliwościach podopiecznej Karkosów.

  Wyhodowany w Shadwell przez Hamdana al Maktouma Muhaarar (Oasis Dream – Tahrir po Linamix), ktory wygrał cztery sprinterskie gonitwy G1 z rzędu na dystansach 1200-1300 m, zadebiutował w stadzie w 2016 roku w Anglii w Nunnery Stud z wysoką ceną stanówki 30 tysięcy funtów, która stopniowo spadała aż do 10 tysięcy w 2021 roku. W tym roku krył we Francji w Haras des Faunes po 5 tysięcy euro, w przyszłym sezonie będzie droższy – 7500 euro.

  Trzy konie po nim przekroczyły rating 115 funtów – Eshaada, Albaflora (zajęły dwa pierwsze miejsca w British Champions Fillies and Mares Stakes G1 w 2021 roku) i Run to Freedom. W Polsce w sezonie 2022 biegał syn Muhaarara Eliminator, który po niezbyt udanych dwóch pierwszych startach (czwarty i siódmy) w trzecim występie zajął drugie miejsce na Służewcu w gonitwie na 1300 m za Westminster Moon.

  Polonia Spirit F wygrywa gonitwę na Służewcu

  Polonia Spirit F, dosiadana przez Ludovica Boisseau, ładnie rozpędzała się na prostej, ale na finiszu przecięły jej drogę dwie klacze. Został zgłoszony protest, była analiza stewardów, ale sędziowie nie zdecydowali się na przesunięcie koni. Klaczy Krzysztofa Goździalskiego zabrakło 1,5 długości do płatnego miejsca, zajęła szóste miejsce. Przed nią finiszowała Spanish Intent (Acclamation – Pazanella po Dansili), należąca do rodziny Khalida Abdullaha.

  Spanish Intent wpadła pod nogi Polonii Spirit F po tym jak została potrącona przez zwyciężczynię Queen Aminatu. Sędziowie uznali, że nie miało to wpływu na to, kto zwyciężył, ale akurat na pozycję Polonii Spirit mogło mieć wpływ, bo jeszcze z lewej strony spychała ją w kierunku kanatu Sicilian Defense.

  Czwarte miejsce zajęła Purple Bling, której ojcem – podobnie jak dwukrotnego zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej Night Tornado – jest Night of Thunder, który w sezonie 2023 będzie krył aż po 100 tysięcy funtów. Natomiast za Polonią Spirit wyścig ukończyło aż siedem klaczy black type z bardzo dobrymi rodowodami, co podkreśla rangę tego startu. Siódma była Nano Nagle (Frankel – Discursus po Dubawi) ze stajni Godolphin, ósma Subahiyah (Le Havre – Gherdaiya po Shamardal) z Al Shaqab, a dziewiąta mocna w gonitwach Pattern Indian Wish (The Grey Gatsby – Indian Cat po One Cool Cat).

  Polonia Spirit F we Francji przez trzy sezony biegała dotąd 13 razy, cztery razy była na płatnych miejscach, raz druga (najwyższy rating 32). Lepiej poszło jej w Warszawie, gdzie biegała na początku tego sezonu. Na trzy starty dwa razy wygrała pod Szczepanem Mazurem (w czwartek wygrał swój dziesiąty wyścig w tym sezonie w Katarze), w tym wyścig grupowy, w którym pokonała o cztery długości na dystansie 1800 m Hipopa de Loire, tegorocznego zwycięzcę gonitwy Listed w Niemczech i czwartego w niemieckim St. Leger. Dla Hipopa dystans jednak był wtedy na Służewcu za krótki, nie był też w optymalnej formie.

  Polonia Spirit ma zgłoszenie do wyścigu 6 grudnia w Chantilly, ale – jak nas poinformowała Alicja Karkosa – będzie z tej gonitwy wycofana. To klacz o bardzo dobrym rodowodzie, nie tylko ze względu na nick Invincible Spirit – Medaglia d’Oro, która może być cenną matką stadną. Jej babka Magic Mission (po Machiavellian) wygrała G3, była druga w G2 i trzecia w G1. Urodziła znakomitego Talismanica, który wygrał 7 wyścigów, 2,5 mln funtów i Breeders Cup Turf G1. Matka Polonii Spirit F Harriet Tubman (wygrała trzy gonitwy w USA) jest pełną siostrą Talismanica. Polonia Spirit F będzie wystawiona na sprzedaż podczas aukcji w Deauville w najbliższy poniedziałek.

  Alicja Karkosa ma zgłoszone szóstego grudnia w Chantilly dwa konie – dwuletnią klacz Khahirę (handicap na 1900 m), która 22 listopada wygrała dla francuskich właścicieli wyścig w Deauville i trzyletniego Dariyangela (conditions klasy 2 na 1900 m), który w tym roku wygrywał dwa razy na Służewcu, w Derby był jedenasty. To koń należący do Krzysztofa Goździalskiego.

  Z kolei do Włoch wybiera się bardzo silna delegacja z Polski. Aż trzy znakomite konie trenowane w naszym kraju zostały zgłoszone do gonitwy Tower Pisa Cup LR na torze San Rossore w Pisie na dystansie 1750 m (pula nagród 30 800 euro). Trener Maciej Kacprzyk wystawia wyśmienitą Amwaj Al Khalediah (może to być dla niej ostatni wyścig w karierze), która w ubiegłym roku wygrała Nagrodę Europy, a w tym Michałowa i Porównawczą.

  Amwaj Al Khalediah

  Zgłosił także znakomitego czteroletniego Zenhafa, który wygrał na Służewcu w rekordowym czasie Derby Europy Centralnej, bijąc polskiego derbistę i zwycięzcę Nagrody Europy Han Rastabana oraz rekord toru na 2000 m. Wtedy był jeszcze trenowany w Czechach przez Stepankę Myskovą. Od kilku tygodni pracuje pod okiem trenera Kacprzyka na Służewcu.

  Należący do WOW! Stable rodziny Rafała Płatka Zenhaf próbował dwa razy swoich sił we Francji. 9 sierpnia w Deauville w Doha Cup G1 zajął szóste miejsce, a 2 października wystartował nawet w Pucharze Świata na Longchamp w Paryżu (jeszcze w czeskim treningu) w dniu Nagrody Łuku Triumfalnego, ale odstawał od stawki, był ostatni, szesnasty, ze stratą 11 długości do przedostatniego konia. We wrześniu w Baden Baden w gonitwie G2 zajął piąte miejsce, ale przeszkodziły mu inne konie na finiszu.

  Zenhaf

  Trzecie miejsce w tej gonitwie w Niemczech zajął Mayar Al Khalediah, trenowany we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego, który również ma zgłoszenie do gonitwy w Pisie. Wcześniej wygrał w dniu arabskim na Służewcu Al Khalediah Poland Cup na 1600 m, a 16 października zajął trzecie miejsce w gonitwie Premio Milano Jockey Club G3 na 1800 m.

  Do Pisy trener Kacprzyk wysyła także drugiego asa stajni WOW! – trzyletniego Ocean al Maury (także przybył do niego od trenerki Myskovej), który na Służewcu biegał dwa razy i dwa razy wygrał w nagrodach Europejczyka i Białki. 30 września Ocean wystartował w Saint-Cloud w wyścigu Qatar Arabian Trophy G1 na 2000 m. W gronie czternastu koni zajął ósme miejsce. W Pisie został zgłoszony do gonitwy Premio Shahrazad (condizionata) dla 3-letnich koni z pulą nagród 11 tysięcy euro na dystansie 1750 metrów.

  Ocean Al Maury

  Link do wyniku i filmu z gonitwy Polonii Spirit F w Deauville:

  PRIX MISS SATAMIXA – FONDS EUROPEEN DE L’ELEVAGE | France Galop (france-galop.com)

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Na zdjęciu finisz gonitwy Prix Satamixa LR w Deauville

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły