More

  W Derby Kataru Lukasek na Harbie minimalnie ogrywa Mazura, dosiadającego ogiera AJS Barood

  Pasjonującą walkę stoczyli dwa znakomici dżokeje, znani z występów na polskich torach – Tomas Lukasek i Szczepan Mazur w czwartek 29 grudnia w Derby Kataru dla koni pełnej krwi na torze w Doha. Konieczne było zdjęcie z fotofiniszu. Ostatecznie zwyciężył Czech na trzyletnim wałachu Harb, pokonując o nos ogiera AJS Barood, dosiadanego przez Mazura.

  Szczepan jechał na ogierze AJS Barood (Highland Reel – Celtic Filly po Footstepsinthesand) na trzecim miejscu w dystansie. Na prostej uciekała klacz Torkia (Migwar – Firdous) pod Ronanem Thomasem, która została wyprzedzona na ostatnich 50 metrach przez AJS Barooda, ale od pola rozpędzał się Harb (Time Test – Poyle Jessica po Royal Applause) pod Lukaskiem.

  O zwycięstwie decydowało to, kto włoży łeb w celownik, akurat dobrze złożyło się foulee dla konia dosiadanego przez Czecha. Kilkanaście centymetrów przed celownikiem koń Polaka jeszcze był na pierwszym miejscu. Czwarte miejsce zajęła Hollie Doyle na AJS Safwan. Jechała dla tego samego właściciela co Mazur.

  Zarówno Mazur jak i Lukasek znani są ze znakomitego, mocnego posyłu i obaj odnosili wielkie sukcesy na Służewcu. Czech wygrał polskie Derby już cztery razy: 2011 rok Intens, 2014 – Greek Sphere, 2016 – Caccini, 2017 – Bush Brave. Trzy razy zwyciężał też w Wielkiej Warszawskiej: 2011 Intens, 2016 Caccini, 2017 Bush Brave.

  Tomas Lukasek na trójkoronowanym Bush Brave wygrał na Służewcu m.in. Derby i Wielką Warszawską

  AJS Barood miał największą pulę nagród wygraną z wszystkich dziesięciu uczestników Derby. Mazur wcześniej wygrał na nim trzy wyścigi, w tym 17 listopada lokalne Guineas na 1600 m.

  Dla derbisty Harba był to dopiero trzeci wyścig w karierze. W debiucie 3 listopada tego roku zajął pod Lukaskiem trzecie miejsce na 15 koni. Dwa tygodnie później był piąty na 11 koni w Guineas, które wygrał Mazur na AJS Barood. Harb jednak mocno progresował przez ostatnie sześć tygodni. Ojciec zwycięzcy – Time Test to syn Dubawiego. Wygrał w Anglii dla Juddmonte dwa wyścigi G2 na 1600 i 2100 m, był trzeci w Eclipse Stakes G1 na 2000 m.

  Czas gonitwy 1 min 55,02 s na 1850 metrów. Wyścig nie jest zaliczany do serii Pattern Races. Ma rangę lokalnego G1, gdyż mogą w nim startować tylko konie wyhodowane w Katarze. Pula nagród wynosiła 75 tysięcy dolarów, w tym 42 750 dla właściciela zwycięskiego konia i 16 500 za drugie miejsce.

  W klasyfikacji dżokejów w tym sezonie w Katarze (do 29 grudnia) najwięcej zwycięstw miał Włoch Alberto Sanna (26), po 22 Lukasek, Ronan Thomas i Hugo Besnier. Mazur zajmuje siódme miejsce – 13 zwycięstw. W ubiegłym roku Polak wygrał w Katarze 43 gonitwy.

  W czwartek w Derby Kataru dla koni arabskich (dystans 1600 m, pula nagród 75 tysięcy dolarów) zwyciężył Hadlan (po AF Albahar, którego potomstwo biega również w Polsce) pod Tomem Marquandem, mężem Hollie Doyle. Drugie miejsce zajął Layeq (po TM Fred Texas) pod Jimem Crowleyem.

  W środę Szczepan Mazur startował w gonitwach Oaks w Katarze. W Qatar Oaks dla folblutek na Different Vibes był jedenasty, w Oaksie dla klaczy arabskich na Bayareq – ósmy. W Purebred Arabian Novice Plate na siódmej pozycji przybiegł dosiadany przez Mazura 3-letni Hilal De La Gloire, który w tym sezonie startował w Polsce w treningu Macieja Kacprzyka. 

  Wyniki i filmy z gonitw w Katarze na stronie: qrec.gov.qa

  Zdjęcie z fotofiniszu, Harb (nr 5) pod Lukaskiem od pola, w środku AJS Barood (nr 1) pod Mazurem

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły