More

  Inauguracja sezonu wyścigowego 2023 na Służewcu w sobotę 22 kwietnia, na Partynicach 23 kwietnia

  Kibice, hodowcy, właściciele, trenerzy, jeźdźcy, wszyscy miłośnicy wyścigów konnych już stęsknili się za emocjami na polskich torach i wyczekują nowego sezonu. Na warszawskim Służewcu pierwszy dzień wyścigowy w sezonie 2023 został zaplanowany na sobotę 22 kwietnia. Na rozpoczęcie sezonu będzie jeden mityng (29 i 30 kwietnia już pierwsza pełna dwudniówka), ponieważ dzień później – w niedzielę 23 kwietnia – została zaplanowana inuguracja sezonu na wrocławskich Partynicach.

  Jak poinformował Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec, na warszawskim torze w sezonie 2023 zostało zaplanowanych 46 dni wyścigowych, podobnie jak w roku poprzednim. Gonitwa Derby dla koni pełnej krwi angielskiej tradycyjnie zostanie rozegrana w pierwszą niedzielę lipca (to jest 2 lipca). Tego dnia, też już tradycyjnie, najważniejszy wyścig sezonu dla 4-letnich i starszych folblutów – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza dla czołowych milerów.

  Na Derby 2023 zapraszamy na Służewiec w niedzielę 2 lipca

  Wielka jesienna gala, podczas której najważniejszą gonitwą będzie oczywiście Wielka Warszawska, odbędzie się w niedzielę 1 października. Tego dnia zostaną rozegrane także ważne gonitwy dla dwulatków – nagrody Ministra Rolnictwa i Cardei oraz Nagroda Mosznej na dystansie 1600 metrów. Derby dla koni czystej krwi arabskiej w tym roku zostaną rozegrane w niedzielę 23 lipca.

  Dni z Derby i Wielką Warszawską to oczywiście największe i najbardziej prestiżowe mityngi w sezonie wyścigowym, ale – podobnie jak w ubiegłym roku – organizatorzy zaplanowali w trakcie sezonu na Służewcu także kilka innych gal wyścigowych z kilkoma atrakcyjnymi gonitwami, zebranymi jednego dnia. Cieszyły się one w ubiegłym roku dużą popularnoscią, była w tych dniach dobra frekwencja i powinny być ważnymi wydarzeniami także w sezonie 2023.

  Wielka Warszawska 2022 przyciągnęła na tor tłumy kibiców – gonitwę oglądało około 18 tysięcy widzów

  Pierwsza z takich gal odbędzie się w sobotę 13 maja, a podczas niej zostaną rozegrane dwa pierwsze klasyki sezonu – nagrody Wiosenna i Rulera, a poza tym nagrody Golejewka i Jaroszówki. Kolejny wielki mityng to sobota 10 czerwca i ostatnie ważne sprawdziany przed Derby – nagrody Soliny i Iwna, tego samego dnia także nagrody Widzowa i Haracza.

  Bardzo atrakcyjnie zapowiada się niedziela 30 lipca, kiedy na Służewcu zostanie rozegrany polski Oaks, czyli Derby dla klaczy pełnej krwi angielskiej. W tym dniu także nagrody – Kozienic, Syreny, Skarba i Figaro. Z kolei w niedzielę 20 sierpnia wielkie święto miłośników koni czystej krwi – dzień arabski na Służewcu.

  Ostatnia gala, z licznymi pozagrupowymi wyścigami na warszawskim torze, zostanie rozegrana w niedzielę 29 października – wtedy w Nagrodzie Mokotowskiej poznamy zimowego faworyta na Derby 2024, a poza tym zwycięzców nagród Efforty i Criterium. Zakończenie sezonu na Służewcu zaplanowano na niedzielę 12 listopada.

  Na torze Partynice we Wrocławiu w sezonie 2023 zaplanowano 12 dni wyścigowych (6 dni z gonitwami skakanymi i 6 dni z płaskimi wyścigami). Pierwsze gonitwy w niedzielę 23 kwietnia. Oprócz tego dla Partynic bardzo ważne będą trzy wielkie mityngi. W niedzielę 4 czerwca będzie to Ladies Day, którego głównym punktem jest Nagroda Konstelacji dla czołowych klaczy pełnej krwi angielskiej.

  Specjalnością toru Partynice są oczywiście efektowne gonitwy przeszkodowe i płotowe

  Największe wydarzenie sezonu to oczywiście dzień z przeszkodową Wielką Wrocławską i płotową Wielką Partynicką, zaplanowany na niedzielę 3 września. 22 października zostanie z kolei rozegrana we Wrocławiu inna prestiżowa gonitwa przeszkodowa – Crystal Cup.

  Tradycyjnie planowane są też dwa weekendy z wakacyjnymi wyścigami w Sopocie (8-9 i 15-16 lipca), kiedy na Służewcu i na Partynicach jest przerwa letnia, ale te cztery dni wyścigowe w nadmorskim kurorcie wymagają jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

  W nadmorskim Sopocie jest zwykle dużo emocji wywołują nie tylko gonitwy galopem, ale również kłusaki

  Szczegółówy program gonitw w sezonie 2023 musi jeszcze zostać zatwierdzony przez prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztofa Kierzka. Jednak najważniejsze założenia programu i daty były już konsultowane przez organizatorów w PKWK, więc podane powyżej terminy nie powinny ulec zmianie.

  Już dziś proponujemy kibicom wyścigów konnych, aby rezerwowali sobie wolne dni w nawiązaniu do kalendarza wyścigowego i zapraszamy Państwa serdecznie na Służewiec, na Partynice i do Sopotu. Emocji na pewno nie zabraknie.

  Robert Zieliński, redaktor naczelny portalu Traf News, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.