More

  Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 3): kasztanka po ogierze Phoenix Of Spain śladami Luaithriona

  Trzeci odcinek prezentacji zakupionych jesienią 2022 roku do Polski roczniaków będzie teatrem jednej aktorki – klaczy własności Pawła Dukacza i Dominiki Witusiak (w ostatnich sezonach biegał na Służewcu koń ich własności – niezły Luaithrion, który wygrał sześć wyścigów i był trzeci w Nagrodzie Sac-a-Papier).

  Kasztanka po ogierze Phoenix Of Spain (Lope De Vega – Lucky Clio po Key Of Luck) została zakupiona na irlandzkiej aukcji Autumn Yearling Sale za siedem tysięcy euro. Teoretycznie można pomyśleć, że nie zachwyca wymiarami (153-175-19,5), ale w opinii Macieja Janikowskiego rozwija się prawidłowo, a do tego ma bardzo ładny ruch i jest energiczna.

  Klacz po ogierze Phoenix Of Spain od Soothing Anthem. Fot. Goffs Autumn Yearling Sale

  Ojciec dwulatki Phoenix Of Spain brał udział w dziesięciu wyścigach, a trzy razy udało mu się wygrać. Był czołowym dwulatkiem w 2018 roku na Wyspach Brytyjskich. Wygrał Acomb Stakes (G3), a co ważniejsze, był drugi w Vertem Futurity Trophy Stakes (G1). Na celowniku o łeb wyprzedził go Magna Grecia (Invincible Spirit – Cabaret po Galileo). 

  Phoenix Of Spain rozpoczął swój sezon w wieku trzech lat od zwycięstwa w irlandzkim klasyku na milę – 2000 Gwinei, pokonując Too Darn Hota o 3 długości. Za ten wyścig otrzymał najwyższy w swojej karierze rating 120 funtów. Od tej pory startował w czterech gonitwach rangi G1, ale ani razu nie załapał się do pierwszej czwórki.

  Chociaż nie jest to do końca miarodajne, ponieważ o ile ostatni wyścig w karierze (Queen Elizabeth II Stakes) przegrał z kretesem, zajmując dziesiątą pozycję i tracąc do zwycięskiego King Of Change 12 długości, to w poprzednim starcie (Prix du Moulin) był blisko piąty. Do najlepszego tego dnia Circusa Maximusa brakowało mu zaledwie dwóch i pół długości. 

  Phoenix Of Spain wygrywa irlandzkie 2000 Gwinei (Gr1). Fot. Irish National Stud

  Podczas ostatniego sezonu aukcyjnego, jesienią 2022 roku, można było nabyć po nim pierwsze roczniaki, średnio za taką przyjemność trzeba było zapłacić 34 tysiące euro. 

  Matką trenowanego przez Macieja Janikowskiego ogierka jest niebiegana Soothing Anthem (Australia – Healing Music po Bering), dla której był to drugi produkt hodowlany. Jej pierwszy przychówek – Beyond Beauty po Bated Breath – nie wyszedł jeszcze do startu.

  Klacz jest z rodziny 22-b, tak samo jak między innymi Danehill Dancer, angielscy derbiści Lammtarra i Pour Moi, zwycięzca Kentucky Derby Street Sense, czy szwedzki Equip Hill, który wygrał Wielką Warszawską w 2007 roku.

  Druga matka dwulatki to francuskiej hodowli Healing Music. Zadebiutowała dwulatką i od razu wygrała. Cztery miesiące później była druga w wyścigu Prix des Sablonnets (L) w Nantes, za co otrzymała rating 43 kg we Francji. W wieku trzech lat biegała jeszcze sześć razy, ale najwyżej była trzecia w wyścigu z warunkami na 1300 metrów.

  Trzecia matką podopiecznej Janikowskiego jest zasłużona w hodowli Helvellyn po Gone West, która wygrała w wieku dwóch lat, a po karierze dała 15 źrebaków. Z nich aż dziesiątka wygrywała. Najlepszy był Fast and Furious (119 rpr) po Singspielu. Popisał się zajmując drugie miejsce w Hollywood Derby (G1) oraz trzecią pozycję w Breeders’Cup Mile Stakes (G1). Na przestrzeni kariery zainkasował dla właścicieli ponad 380 tysięcy dolarów. 

  Fast And Furious – ogier czołowy w Polsce, ojciec Temperamenta, daleki krewny dwuletniej klaczy Pawła Dukacza i Dominiki Witusiak. Fot. koniewyścigowe.pl

  Następnie zaczął swoją przygodę jako reproduktor i – co ciekawe – krył w Polsce. Najlepszym jego synem był urodzony w 2011 roku Temperament od Tozzii (po Jape), który biegał w barwach BHT Animal Trade pod wodzą Marka Nowakowskiego i zarobił ponad 200 tysięcy złotych. Dwukrotnie wygrał nagrodę Sac-a-Papier, był drugi w Kozienic (1,25 długości za Tantalem), trzeci w Prezesa Totalizatora Sportowego (za Espadonem i Zieloną Herbatką) oraz trzeci w Wielkiej Warszawskiej (za Greek Sphere i Silvanerem).

  Jego drugim najlepszym przychówkiem był wyhodowany w Kozienicach Lafayett. Wygrał aż 11 wyścigów w ciągu pięciu lat startów, inkasując niespełna 100 tysięcy złotych.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym ogier Phoenix Of Spain

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły