Sezon hodowlany 2023 będzie trzecim dla ogiera Yucatan (Galileo – Six Perfections po Celtic Swing). Rozpoczął swoją karierę hodowlaną w Stadzie Ogierów w Łącku w 2021 roku, kryjąc 23 klacze ze 100-procentową skutecznością. W sezonie 2022 został wydzierżawiony do Stadniny Koni Krasne, gdzie pokrył 32 klacze, również z pełną skutecznością. Także w zbliżającym się sezonie hodowlanym stacjonuje w Krasnem.
Kariera:
Urodzony 17 maja 2014 w Irlandii syn Galileo z sukcesami ścigał się na torach irlandzkich, angielskich, a nawet australijskich. Karierę dwuletnią rozpoczął siódmym miejscem w gonitwie maiden, następnie wygrał wyścig tej samej kategorii. Wszystkie następne wyścigi, w których startował w ciągu swojej dalszej kariery, to już tzw. black type, a więc Listed lub grupy.
Kolejny start, to drugie miejsce w prestiżowym Beresford Stakes G2 (stracił 0,75 długości do Capriego – obecnie reproduktora w stadninie Coolmore), a zwieńczeniem kampanii dwuletniej było drugie miejsce w jednym z najważniejszych wyścigów na Wyspach Brytyjskich w w tej kategorii wiekowej – Racing Post Trophy G1 w Doncaster. Wszystkie te wyścigi rozgrywane były na milę. Warto zauważyć, że wszystko to osiągnął koń urodzony 17 maja!
Sezon trzyletni rozpoczął trzecim miejscem w Ballysax Stakes G3, tracąc długość do zwycięzcy, ale rewanżując się Capriemu, z którym wygrał o ponad 3 długości. Następnie zajął drugie miejsce w Derrinstown Stud Derby Trial G3 za Douglasem Macarthurem, a znów przed Caprim. Odległości: łeb, krótki łeb.
Wydawało się, że to przepustka do Derby w Anglii i Irlandii (te drugie wygrał Capri), jednak trener Yucatana Aidan O’Brien uznał, że koń potrzebuje odpoczynku. Ponownie wyszedł do startu dopiero w sezonie 2018. Sezon rozpoczął czwartym miejscem w G3, następnie zaliczył trzecie w G2. Dwa kolejne starty w Coronation Cup G1 w Epsom i Wolferton Stakes LR podczas mityngu Royal Ascot nie były udane, w obu nie zajął płatnego miejsca.
Przełamał złą passę w kolejnym starcie. Wygrał International Stakes G3 2000m na torze Curragh w Irlandii. 9 sierpnia dołożył trzecie miejsce w Ballyroan Stakes G3 na 2400m. Po tym wyścigu został kupiony przez inwestorów z Australii, pod wodzą Lloyda Williamsa, z myślą o starcie w Melbourne Cup.
Debiut w Australii nastąpił 13 października w Herbert Power Stakes G2. Jest to wyścig przygotowawczy do Melbourne Cup na dystansie 2400 m. Yucatan znokautował tam konkurencję. Wygrał dowolnie w stawce piętnastu koni, ostatnie metry przed celownikiem praktycznie już kentrując.
Do słynnego „The Race that stops the nation” (Melbourne Cup, rozgrywany tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada, to w Australii prawdziwe święto i dzień wolny od pracy) przystępował z pozycji faworyta. Dystans dwóch mili okazał się jednak za długi i Yucatan ukończył wyścig na 11. miejscu w 24-konnej stawce. W zajęciu lepszego miejsca nie pomogło również losowanie numeru startowego. Z 23 startboksu Melbourne Cup wygrał do 2018 roku tylko jeden koń.
Jako pięciolatek dwukrotnie jeszcze startował w G1 i G3 w Australii, jednak bez sukcesów. W sumie w 16 startach zarobił 374 tysiące funtów, wygrywając na dystansach od 1600 do 2400 metrów.
Rodowód:
Dobra kariera wyścigowa, to jednak niewystarczający warunek żeby ogier został reproduktorem. Równie ważny, o ile nie ważniejszy, jest rodowód, a ten Yucatan ma iście królewski.
Ojcem Yucatana jest Galileo (Sadler’s Wells – Urban Sea po Miswaki). Niestety, ten wspaniały ogier padł w 2021 roku, tym samym, w którym Yucatan rozpoczął karierę stadną. Ktokolwiek ma choć trochę wspólnego z końmi wyścigowymi, zapytany o reproduktora w pełnej krwi
angielskiej, bez wahania wskaże właśnie jego. Jest od wielu lat absolutnym czempionem w hodowli.
Dał dotychczas 97 zwycięzców wyścigów najwyższej kategorii G1, a jego potomstwo zarobiło na torach ponad 300 mln dolarów. Obie te liczby jeszcze rosną. Jeszcze ciekawsza jest informacja, że już 22 synów Galileo wcielonych do hodowli dało konie wygrywające G1!
Oczywiście klacze kryte przez takiego czempiona również muszą być wyjątkowe. Nie inaczej jest z Six Perfections, matką Yucatana. Wygrała w swojej karierze 3 wyścigi najwyższej kategorii G1, w tym Breeders Cup Mile. W sezonie 2002 była czempionką 2-letnich klaczy w Europie, a w wieku trzech lat czempionką milerów we Francji.
Warto również wspomnieć, że zajęła drugie miejsca zarówno w angielskim, jak i irlandzkim 1000 Gwinei (kat. G1). Zarobiła w ciągu trzech lat równowartość blisko 6 mln złotych. W stadzie radziła sobie równie dobrze jak na torze. Urodziła cztery konie wygrywające wyścigi
najwyższych kategorii. Oprócz Yucatana, jego pełne rodzeństwo – klacz Faufiler i ogiera Mount Everest (od roku 2021 reproduktor we Włoszech) oraz syna Storm Cata sprintera Planet Five (reproduktor w Australii).
Six Perfections jest wnuczką klaczy Pasadoble, matki epokowej Miesque (czempionka na torze i matka m.in. świetnego wyścigowca i reproduktora Kingmambo). Yucatan został wyhodowany przez rodzinę Niarchos z ogromnymi tradycjami w hodowli koni pełnej krwi angielskiej.
Podsumowanie:
Yucatan jest jedynym reproduktorem dostępnym obecnie w Polsce, który potrafił zająć dwulatkiem drugie miejsca w gonitwach rangi G1 i G2 i to mimo późnego urodzenia (17 maja). Jest także jedynym reproduktorem, którego matka była czempionką koni dwuletnich w Europie. Wczesność dojrzewania jest cechą niezwykle pożądaną w hodowli koni wyścigowych, a jednocześnie bardzo deficytową w polskich warunkach. Predyspozycje dystansowe Yucatana (1600 – 2400 metrów) powinny znakomicie odpowiadać populacji polskich klaczy.
W sezonie 2023 Yucatan jest dostępny dla hodowców w Stadninie Koni Krasne w cenie 5000 zł na bardzo korzystnych warunkach. Płatność następuje po potwierdzeniu źrebności na dzień 1 października, a w przypadku poronienia po tym terminie lub urodzenia martwego źrebaka, w kolejnym sezonie klacz jest uprawniona do bezpłatnej (do równowartości 5000 zł) stanówki dostępnymi w stadninie ogierami.
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem Pawła Gocłowskiego na www.folbluty.org z pogłębioną analizą rodowodu Yucatana, a także obejrzenia filmu (autorką jest Zofia Skrok) promocyjnego tego ogiera:
https://youtu.be/gdnj3VCAFJI
Autor: Witold Miedzianowski
Linki do filmów z wyścigami z udziałem Yucatana:
2018 Herbert Power Stakes G2
2016 Racing post Trophy G1
2018 Melbourne Cup
Six Perfections 2003 Breeders Cup Mile