More

  Szczepan Mazur wygrywa w Katarze prestiżową gonitwę – HH Sheikh Abdullah Bin Khalifa Al Thani Trophy

  Gwiazda polskich wyścigów, Szczepan Mazur, od lat standardowo bardzo dobrze radzi sobie w okresie zimowym na Bliskim Wschodzie. Tym razem błysnął, wygrywając w Doha ważną gonitwę dla czteroletnich i starszych koni czystej krwi arabskiej lokalnej hodowli – HH Sheikh Abdullah Bin Khalifa Al Thani Trophy na 1600 metrów. Było to jego czternaste zwycięstwo w tym sezonie w Katarze.

  W parze z pięcioletnim AJS Saaeq (AF Albahar – Sahab al Zaaem) wywalczyli zwycięstwo w tej wysoko dotowanej gonitwie po zaciętej walce na ostatnich metrach. AJS Saaeq o szyję pokonał faworytkę – Sealine. Pula nagród w tym wyścigu była najwyższa tego dnia – wynosiła 500 tysięcy QAR, z czego 285 tysięcy zostało przewidziane dla zwycięzcy. Wyścig nie miał jednak rangi Pattern, ponieważ jest zamknięty, przeznaczony tylko dla koni katarskiej hodowli.

  AJS Saaeq do tej pory biegał w tym sezonie trzykrotnie i przy każdej okazji meldował się w pierwszej trójce. Za każdym razem w siodle był właśnie Szczepan. Na początku listopada ten duet zajął trzecie miejsce w wyścigu na 1500 metrów. Kolejnym start był już w gonitwie przygotowawczej do Derby, który udało się wygrać. Szczepan Mazur powiedział nam, że mimo udanego startu, zdecydowali się obrać dla tego konia inną ścieżkę i ostatecznie ominąć Derby, ze względu na jego predyspozycje dystansowe.

  Później startowali jeszcze raz i zajęli drugie miejsce. Lepsza od nich okazała się tylko Sealine, która wygrała o 0,75 długości. Po tamtym biegu była faworytką i w gonitwie 5 stycznia, ale po fantastycznej walce do samego celownika udało się obronić pierwszą lokatę i wygrać o szyję. Szczepan nie jest zaskoczony tym zwycięstwem, bo – jak sam przyznaje – miał jednego z faworytów, a mocniej liczona była tylko Sealine pod Ronanem Thomasem.

  Zdjęcie z fotofiniszu gonitwy wygranej przez AJS Saaeq pod Szczepanem Mazurem

  To było trzecie zwycięstwo w karierze AJS Saaeq, za każdym razem wygrywał pod Mazurem. Czas gonitwy znakomity – 1 min 43,21 s na 1600 m.

  Wynik i film z wyścigu pod linkiem:
  Qatar Racing and Equestrian Club (qrec.gov.qa)

  Michał Celmer

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.