More

  Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 4): klacz Konstantina Zgary po ogierze Exceed And Excel z brazylijskiej linii żeńskiej

  Ukraińscy właściciele z Millennium Stud wracają na Służewiec z trzema ciekawymi dwulatkami na sezon 2023 w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego. Dwa z nich zostały zakupione jeszcze jako odsadki (klacz po ogierze Exceed and Excel i ogier, którego ojcem jest Waldgeist), a jeden jako roczniak (po ogierze No Nay Never) nabyty na irlandzkiej aukcji Orby. 

  Women Power, Panie przodem, więc zaczynamy od klaczy. Według trenera na ten moment sprawia najlepsze wrażenie z trójki własności Pana Konstantina Zgary. Jest najbardziej dojrzała i wyścigowa. Ma ona niesamowitego ojca. To Exceed and Excel (Danehill – Patrona po Lomond), który był czołowym australijskim sprinterem. Przez Racing Post został określony jako “Bullet Australian Sprinter”. To już ostatni rocznik dwulatków po tym ogierze, więc cieszmy się, póki możemy.

  Exceed And Excel biegał dwanaście razy, a siedem razy wygrał. Zarobił niemal 1,3 miliona dolarów australijskich i osiągnął rating 126 rpr. Zadebiutował jako dwulatek i od razu wygrał. Później przegrał o szyję G3, następnie był pierwszy w Todman Stakes (G2) i nie dał rady w Golden Slipper Stakes (G1), gdzie dobiegł dziewiąty, chociaż do zwycięzcy stracił niecałe cztery długości. W wieku trzech lat wygrał dwa wyścigi rangi G1 –  Dubai Racing Club Cup (1400m) oraz Seppelt Wines Nemarket Handicap (1200m) rozgrywane we Flemington.

  Po sukcesach na torach został reproduktorem. Krył w stadninach Godolphina w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zaczynał od 10 tysięcy euro, ale z upływem lat cena stanówki wzrastała i zatrzymała się dopiero na poziomie 50 tysięcy. Jego potomstwo biega od roku 2008 i na przestrzeni tych 14 lat mieliśmy przyjemność oglądać po nim wiele fantastycznych koni.

  Najwyżej oceniony został Excelebration (131 rpr) od klaczy Sun Shower (po Indian Ridge). Biegał na dystansach do mili. Miał pecha, bo trafił na okres genialnego Frankela. Na 15 startów średnio przy co trzecim z nim przegrywał. Mimo to zdołał wygrać trzy gonitw rangi G1, w tym Queen Elizabeth II Stakes. Po Exceed and Excelu doczekaliśmy się także świetnych reproduktorów. Oprócz ogiera Excelebration, tę listę tworzą: James Garfield, Outstrip, Helmet, Buratino, Cotai Glory, Fullbright, Sidestep, czy Kuroshio. Jego potomstwo zdecydowanie najlepiej radzi sobie na dystansach do mili. 

  Matką dwuletniej klaczki ukraińskich właścicieli jest brazylijskiej hodowli Mandinga (Top Hat – Sagacita po Redattore). Jej ojciec Top Hat to brazylijski reproduktor, który wygrał dwa wyścigi rangi Listed na 2400 metrów, a w hodowli dał dwa konie z ratingiem powyżej 100 funtów.

  Mandinga cztery razy wygrała w Brazylii, a wśród tych zwycięstw znalazły się dwie prestiżowe gonitwy GP.Pres.Jose Bonifacio Coutinho Nogueira (G2 – 2400m) oraz G. P. Presidente Fabio da Silva Prado (G3 – 1800m). Zajęła także drugie miejsce w biegu rangi G1 rozgrywanym na dystansie 2000 metrów – Org.Sulamericana Fomento P.S. de Corrida.

  Mandinga została najpierw pokryta fantastycznym Dubawim, ale ich przychówek nie biegał imponująco. Urodzony w 2018 roku Wild Rhytm (69 rpr) startował w wyścigach do mili. Na 9 występów tylko dwa ukończył na płatnym miejscu.

  Rok później Mandinga urodziła konia po Shamardalu, ale Master Sergeant (64 rpr) też nie zachwycił w trzech dotychczasowych startach. Biegał na 1400, 1600 oraz 2000 metrów, im dystans był dłuższy, tym Master Sergeant notował lepszy wynik. Oba konie dla stajni Godolphin trenował John Gosden. 

  Kolejna była pełna siostra omawianej przez nas klaczy, ale ona jako pierwszy koń od tej matki została sprzedana na aukcji. Zeszła z ringu podczas aukcji Tattersalls w Newmarket za 25 tysięcy funtów. Azucena (72 rpr) biegała już trochę lepiej, na sześć startów udało się jej raz wygrać na dystansie kilometra. Do tej pory rywalizowała tylko na 1000 lub 1200 metrów. 

  Klaczka (Exceed And Excel – Mandinga po Top Hat) podczas aukcji Goffs February 2022. Miała wtedy około dziewięciu miesięcy For. Goffs February.

  Po urodzeniu Azuceny ponowiono krycie Exceed and Excelem i 2 maja 2021 roku urodziła się kolejna klacz. Została ona sprzedana niespełna rok później, na aukcji w lutym 2022 roku. Reprezentowanej w Polsce przez Konstantina Zgarę Millennium Stud udało się ją kupić za 32 tysiące euro. W międzyczasie, w listopadzie 2021 roku, matka została sprzedana przez Godolphin na aukcji hodowlanej za 10 tysięcy euro. Była pokryta Belardo, a koń z tego połączenia został później sprzedany odsadem za marne 1,7 tysiąca euro.

  Druga matka – Sagacita także wygrała wyścig w Brazylii, a do tego zajęła trzecie miejsce w G1 – G. P. Zelia Gonzaga Peixoto de Castro (2400m). Urodziła dziewięć koni, spośród których 5 wygrywało. Oprócz Mandingi najlepszy był Karol King (po Rock of Gibraltar). Wygrał aż dziewięć gonitw, w tym trzy wyścigi G2 i jeden G3. Zajął także drugie miejsce w Grande Premio O.S.A.F. (G1 – 2000m).

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Exceed and Excel. Fot. Racing and sports

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły