More

  Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 11): stajnia trenera Ziemiańskiego z kolejnym ciekawym koniem

  Nie przepadam za synami Galileo, konie po nich są drogie i często zawodzą. Na dodatek nie planowaliśmy zakupów, ale ten ogier bardzo nam się spodobał i postanowiliśmy spróbować. Gleneagles daje wyrośnięte konie, tak jest też w przypadku tego dwulatku własności Marianny Surtel – tak o zakupionym jesienią na aukcji Arqany we Francji ogierku wypowiada się trener Krzysztof Ziemiański. 

  Gleneagles (Galileo – You’resothrilling po Storm Cat) był gwiazdą stajni Coolmore w 2014 i 2015 roku. Pod wodzą Aidana O’Briena rzędowo wygrał cztery wyścigi dwulatkiem, w tym National Stakes (G1 – 1400m), za co został sklasyfikowany na poziomie 116 funtów. Karierę trzyletnią rozpoczął od zwycięstw w angielskim i irlandzkim 2000 Gwinei.

  Formę podtrzymał w St James’s Palace Stakes G1 – wszystkie trzy wyścigi były rozgrywane na milę. Następnie miał cztery miesiące przerwy. Wrócił do ścigania, ale dwa razy był poza płatnym miejscem i zakończył karierę. Łącznie zarobił 934 tysiące funtów. 

  Jest reproduktorem od 2016 roku, w którym stanówka nim kosztowała 60 tysięcy euro. Od tamtej pory sukcesywnie spadała aż do 2022 roku, kiedy pokrycie nim klaczy kosztowało 15 tysięcy euro. W roku 2023 roku cena poszła o 2,5 tysiąca w górę. Do tej pory dał dziesięciu zwycięzców G1 i dwa konie z ratingiem powyżej 115 funtów. Wśród nich Highland Chief, Loving Dream, Royal Scotsman, Novemba, Insinuendo.

  Pierwsze roczniaki po nim kosztowały średnio 129 tysięcy euro, a w kolejnych latach 90, 42, 32, 32, 50. W Polsce po najlepsze po nim były Adahlen (wygrał Nagrodę Sac-A-Papier) i Lady Gigi (niepokonana w dwóch startach dwulatką, wygrała gonitwę drugiej grupy oraz Nagrodę Upsali). 

  Lady Gigi wygrywa Nagrodę Upsali.

  Matka ogierka – Zilara (Big Bad Bob – Celtic Slipper po Anabaa) biegała nieźle na brytyjskich torach. Dwulatką była czwarta i czternasta na 1400 metrów. Trzylatką biegała dystanse od 1600 do 3200 metrów, a najlepiej spisała się w handikapie na 2400m, który wygrała pewnie (85 rpr). Po karierze trzyletniej trafiła do hodowli, gdzie do tej pory urodziła dwa źrebaki.

  Pierwszy produktem była pełna siostra omawianego przez nas ogiera, która została sprzedana roczniakiem podczas aukcji Arqana za 12 tysięcy euro. Z kolei koń własności Marianny Surtel źrebakiem został sprzedany za 18 tysięcy, a rok później kupiony przez Krzysztofa Ziemiańskiego za 5 tysięcy euro. Urodził się 11 kwietnia.

  Ojcem matki jest Big Bad Bob (121 rpr). Był koniem średniodystansowym, wygrał Furstenberg-Rennen (G3 – 2000m) w Baden Baden. Krył klacze przez 7 lat i dał pięć koni z ratingiem powyżej 110 funtów. W Polsce biegało pięcioro koni po tym reproduktorze, spośród których najlepsza była Theskyisnolimit – ścigała się przez 6 lat i wygrała prawie 90 tysięcy złotych. 

  Babką dwulatka ze stajni Ziemiańskiego jest Celtic Slipper. Zwyciężczyni Premio Dormello (G3 dla klaczy – 1600m). Urodziła pięć koni, a czwórka z nich wygrała wyścig. Zdecydowanie najlepsza była Moonrise Landing (110 rpr) po Dalakhanim, biegała na długich dystansach i sześć razy pierwsza mijała celownik. Wśród tych zwycięstw znalazła się gonitwa Listed na 2800m. Drugim najlepszym przychówkiem była Zilara. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia ogiera Gleneagles, wygrywającego irlandzkie 2000 Gwinei. Fot. The Guardian.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły