More

  Wschodzące nadzieje wyścigów (cz. 1): Temur Kumarbek Uulu

  Czempionat Młodych Jeźdźców, pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, przeznaczony jest dla najmłodszych stażem adeptów jazdy wyścigowej. Na ten cykl w sezonie 2022 złożyło się osiem gonitw uczniowskich na warszawskim Służewcu oraz siedem gonitw na wrocławskich Partynicach. Rywalizację wygrał Temur Kumarbek Uulu (142 pkt), kolejne miejsca zajęli Oskar Nowak (118 pkt) oraz Nikola Cyrkler (85 pkt). Najlepsi młodzi jeźdźcy zostali premiowani przez PKWK wyjazdem na szkolenie do The British Racing School w Newmarket. Z trójką młodych jeźdźców, którzy wywalczyli miejsca na podium, rozmawiała Paulina Mazurek, zadając im dziesięć takich samych pytań. Na pierwszy ogień idzie Temur Kumarbek, któy był objawieniem sezonu 2022 w Polsce. W tym roku uzdolniony Kirgiz zmienił stajnię, przeniósł się od Cornelii Fraisl do trenera Adama Wyrzyka.

  Temur Kumarbek Uulu

  ZWYCIĘZCA CZEMPIONATU MŁODYCH JEŹDŹCÓW 2022 – TEMUR KUMARBEK UULU

  1. Początek

  Zacząłem jeździć kiedy byłem mały, dzięki moim rodzicom. W domu zawsze mieliśmy konie, tata ścigał się w Kirgistanie i zaszczepił we mnie miłość do tych zwierząt. Mój brat uczył się jeździć w Kazachstanie, a ja razem z Dastanem Sabatbekovem w domu. Na Torze Służewiec jestem już półtora roku. Na co dzień w minionym sezonie jeźdźiłem u trener Cornelii Fraisl, ale dostawałem dosiady od różnych trenerów. W sezonie 2022 wygrałem 32 wyścigi.

  2. Gonitwy uczniowskie

  Gonitwy uczniowskie zdecydowanie pomogły mi wejść na wyższy poziom. Po pierwsze motywowały mnie do rozwijania umiejętności, ale także dawały szanse do pokazania się w wyścigu. Odkąd jeżdżę w gonitwach uczniowskich, dostaję więcej dosiadów.

  3. Największa radość w wyścigach to…

  Oczywiście wygrywanie, ale – jak wszyscy wiemy – nie zawsze się zwycięża. Dużą radość sprawia mi również gdy widzę, że koń, którego dosiadałem w wyścigu robi progres lub kiedy wiem, że przeprowadziłem go najlepiej, jak było to możliwe przez wyścig.

  4. W treningu koni uwielbiam…

  Proces nawiązywania kontaktu z nimi. Na początku próbuje się je zrozumieć, „dogadać się” z nimi, a następnie sięga się wspólnie po zwycięstwa. Praca z końmi to coś niepowtarzalnego. Daje mi ona dużo energii i satysfakcji. Nie wyobrażam sobie życia bez koni.

  5. Moje przygotowania do wyścigów

  Do wyścigów przygotowuję się, trenując konie na co dzień. Szlifuję wtedy także swoją formę. Dostaję dyspozycję od trenera na temat tego, w jaki sposób powinienem poprowadzić koniowi trening, ale następnie to ja muszę „dogadać się” z koniem, wyczuć, w jakiej jest dzisiaj formie, jak się czuje, czy chce dziś trenować czy nie. Jeśli na przykład nie chce pracować i wiem, że jest tego dnia trochę słabszy, w gorszej formie, to konsultuję się z trenerem i wymyślamy mu inny plan.

  Temur Kumarbek po zwycięstwie na dwuletniej klaczy Gloria Gentis

  6. Zwycięstwo, które dało mi najwięcej satysfakcji

  Najbardziej cieszy mnie ubiegłoroczne zwycięstwo w Al Khalediah Racing Festival podczas Dnia Arabskiego. Miałem wtedy okazję zmierzyć się z doświadczonymi jeźdźcami (rozmowa odbyła się jeszcze przed spektakularnymi zwycięstwami Temura Kumarbeka w pażdzierniku i listopadzie 2022 roku w gonitwach pozagrupowych, choćby na Adahlenie w Nagrodzie Sac-a-Papier – przyp. red.).

  7. Zajmując miejsce na podium Czempionatu Młodych Jeźdźców…

  Jestem z siebie dumny, jednak wiem, że muszę dalej dużo pracować i doskonalić swoje umiejętności. Nie osiadam na laurach.

  8. Moje plany na sezon 2023

  Planuje dalej jeździć w Polsce na Torze Służewiec, ale zmieniam stajnię, w której będę trenować. Chce się rozwijać i czekam na nowe wyzwania.

  9. Jedna rada dla wszystkich osób, które chciałyby spróbować swoich sił w wyścigach

  Polecam wyścigi każdemu, a jeśli nie wyścigi to przynajmniej spróbowanie jazdy konnej lub chociażby opieki nad tymi wspaniałymi zwierzętami. Na początek można przychodzić do stajni, aby nauczyć się czyścić konie, siodłać je, spędzić trochę czasu z nimi. Następnie można spróbować wsiadać na konia, poruszać się na nim. To nic strasznego, każdy kiedyś zaczynał i musiał przejść tę drogę i każdy wie, jak to jest. Tak jak wspominałem wcześniej, nigdzie indziej nie da się doświadczyć tego, czego doświadcza się z końmi.

  Temur Kumarbek wygrywa na dwuletniej klaczy Szachrajka

  10. Poza wyścigami

  Szczerze mówiąc, wyścigi są całym moim życiem. Lubię biegać, ćwiczyć, gotować, ale to właśnie koniom poświęcam najwięcej czasu. Jest to zarówno moja praca, jak i pasja.

  Rozmawiała Paulina Mazurek

  Na zdjęciu tytułowym Temur Kumarbek wygrywa na Adahlenie Nagrodę Sac-a-Papier

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły