More

  Dwulatki 2023 (cz. 14): córka zwycięzcy Łuku Triumfalnego, pochodząca z bardzo dobrej rodziny żeńskiej

  Ostatnia z dwuletnich zagranicznych klaczy w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego to córka Waldgeista i Sightline, urodzona 13 kwietnia 2021 roku. Została kupiona za 19 tysięcy gwinei (funtów) na aukcji Tattersalls w Newmarket. – Wybrali ją właściciele. Jest ładna i poprawna, ale wydaje się późniejszą klaczą – mówi o niej trener. 

  Ojciec klaczy to świetny pochodzeniowo Waldgeist (Galileo – Waldlerche po Monsun). Był bardzo wysokiej klasy wyścigowcem, ścigał się przez cztery sezony, utrzymując bardzo wysoki poziom w wyścigach dystansowych. Łącznie zarobił 4,3 miliona funtów. Jako dwulatek wygrał Criterium de Saint Cloud (G1 – 2000m). W wieku trzech lat nie wygrał wyścigu, ale zajął czwarte miejsce w irlandzkim Derby.

  Miał bardzo dobry rok 2018, kiedy jako czterolatek wygrał Prix de Chantilly oraz Prix de Saint-Cloud (oba wyścigi G1 – 2400m). Był też czwarty w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, którą wygrała Enable. Rok później wygrał Prix Ganay (G1 – 2100m) oraz wziął rewanż na genialnej córce Nathaniela, wygrywając Łuk w 2019 roku.

  Waldgeist – zwycięzca Nagrody Łuku Triumfalnego. Fot. Thoroughbred Stallion Guide.

  Po tym sukcesie zakończył karierę wyścigową i od tamtej pory kryje w Ballylinch Stud w Irlandii. Stanówka w debiutanckim roku kosztowała 17,5 tysiąca euro, a w tym sezonie spadła do 12,5 tysiąca. Pierwszy rocznik koni po nim był drogi, średnio za roczniaka trzeba było zapłacić 63 tysiące euro. Pierwsze dwulatki po nim wyjdą do startu tej wiosny.

  Matka dwulatki firmy Westminster – Sightline (Rock Of Gibraltar – Look So po Efisio) biegała nieźle. Urodziła się w 2013 roku, a zadebiutowała dwa lata później w październiku. Wszystkie pozostałe gonitwy miała w wieku trzech lat. Łącznie startowała sześć razy, dwa wyścigi wygrała – gonitwę maiden na dwa kilometry oraz handikap klasy trzeciej na 2100 metrów (93 rpr).

  Przed omawianą klaczą urodziła trzy konie. Pierwsza z nich – Vision Line po ogierze Harzand, z 2018 roku, nie biegała. Druga była Your Eyes Only (po Footstepinthesand). Ciekawie zaczęła swoją przygodę z wyścigami, bo pierwszy start miała w wyścigu płotowym rangi Listed. Dobiegła ósma, 30 długości za zwycięzcą. Później biegała już tylko w gonitwach płaskich od 2000 do 2500 m. Tylko raz załapała się na płatne miejsce i wtedy też odniosła swoje jedyne zwycięstwo (74 rpr). Trzecim koniem od Sightline był Gunsight (po Dawn Approach). Startował w trzech wyścigach od mili do 1700 metrów i raz był drugi (79 rpr). Wszystkie jej dzieci, poza jednym wyjątkiem, rozpoczynały karierę w wieku dwóch lat.

  Ojciec Sightline – Rock Of Gibraltar był fantastycznym milerem (131 rpr). Biegał dla legendarnego trenera piłkarskiej drużyny Manchesteru United – Sir Alexa Fergusona i Johna Magniera, właściciela stadniny Coolmore. Wygrał między innymi Sussex Stakes (G1 – 1600m) oraz St James’s Palace Stakes (G1 – 1600m), zarabiając łącznie 1,3 miliona funtów. Przez dwadzieścia lat był reproduktorem. Dziewiętnaście z nich stacjonował w Coolmore Stud, a przez rok w Shizunai Stallion Station w Japonii. Cena stanówki spadała praktycznie co roku. W pierwszym sezonie kosztowała 65, a w ostatnim już tylko 5 tysięcy euro. W 2022 roku padł.

  Dał pięć koni z ratingiem na poziomie 120 funtów lub większym. Według Racing Post najlepszy był Eagle Mountain (124 rpr), który wygrał Hong Kong Cup (G1 – 2000m) i zarobił w sumie niespełna dwa miliony dolarów. Oprócz niego wyróżniał się także Mount Nelson (123 rpr) – wygrał Coral Eclipse (G1 – 2000m) oraz Society Rock, który zwyciężył w Sprint Cup (G1 – 1200m). Zarówno Mount Nelson jak i Society Rock po karierze torowej zostały reproduktorami. Oprócz tego Rock Of Gibraltar bardzo dobrze spisuje się w hodowli jako ojciec matek.

  Z jego dzieci w Polsce najlepiej biegał Medrock (wygrał Nagrody Skarba, Strzegomia, Deer Leapa). Dobrze zapowiada się także jego syn hodowli Kishora Mirpuriego – Kalindan od Kundalini, który dwulatkiem w ładnym stylu wygrał gonitwę dla polskich koni. 

  Kalindan (po Rock Of Gibraltar) wygrywa gonitwę drugiej grupy na Służewcu.

  Druga matka klaczy firmy Westminster – Look So miała niezłą skuteczność w stadzie. Dała siedem koni, sześć z nich wygrywało, a cztery osiągnęły rating powyżej 100 funtów. Najlepszy – Scope (118 rpr), po ogierze Teofilo, wygrał w 2021 roku Prix Royal-Oak (G1 – 3100m), ale niestety padł w wieku czterech lat. Drugim najlepszym koniem od Look So była Regardez (104 rpr) po ogierze Champs Elysees, która wygrała Listed na dwa kilometry i była druga w gonitwie G3.

  Dobrze biegała także Glance (po ogierze Dansili) – wygrała Listed dla klaczy w Deauville na 1700 metrów i była trzecia w Prix de Sandringham (G2 dla klaczy – 1600m). Na dobre słowo zasłużyła też Compton (po ogierze Compton Place) – była trzecia w gonitwie Listed dla dwulatków. 

  Look So była skuteczna w hodowli, ale nie aż tak jak jej matka Last Look, czyli trzecia matka dwulatki w treningu Ziemiańskiego. Dała siedem koni i każdy z nich wygrywał. Najlepiej biegała Look Here, była w czołówce europejskiej wśród klaczy. Wygrała Juddmonte Oaks (G1 – 2400m) i była trzecia w Coronation Cup (G1 – 2400m). Zajęła także trzecie miejsce w angielskim St. Leger (G1 – 2900m). Trójka jej dzieci debiutowała w wieku dwóch lat, reszta do startu wychodziła trzylatkami.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym omawiana klacz po ogierze Waldgeist. Fot. Westminster Facebook.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły