More

  Dwulatki 2023 (cz.15): ogier z rodziny Equiano i Va Banka

  Syn ogiera Cloth Of Stars i klaczy La Undecima (po Acclamation) urodził się 6 kwietnia 2021 roku, a kosztował 27 tysięcy euro. Wyhodował go Ivano Ricci, został zakupiony do Polski przez firmę Westminster na aukcji Arqany w Deauville. Krzysztof Ziemiański: – To bardzo mocno zbudowany, proporcjonalny koń. Wszystkim na aukcji się bardzo podobał. Pod kątem eksterieru został jednomyślnie zatwierdzony. Nie był najtańszy, ale może się okazać, że warto było go kupić.

  Ojciec tego dwuletniego ogierka – Cloth Of Stars (Sea The Stars – Strawberry Fledge po Kingmambo) był typowym koniem dystansowym, chociaż nieźle biegał już dwulatkiem. Wygrał dwa wyścigi, a oprócz tego zajął drugie miejsce w Criterium de Saint Cloud (G1 – 2000m).

  W roczniku trzylatków nie należał do koni ze ścisłego topu, zajął ósme miejsce w angielskim Derby, tracąc do Harzanda 16 długości. W wieku czterech lat wygrał jednak Prix Ganay G1, ogrywając krótko Zaraka, a w Łuku Triumfalnym 2017 przybiegł drugi, dwie i pół długości za Enable. Rok później znowu spróbowano jego sił w Łuku, wtedy finiszował trzeci, do najlepszej Enable stracił tylko długość. W sumie zarobił ponad 2,5 miliona funtów. 

  Cloth Of Stars wygrywa Prix Greffulhe (G2 – 2000m). Fot. TDN.

  Po trzech latach na torach wyścigowych został reproduktorem i przez trzy lata krył klacze za 7,5 tysiąca euro. W tym roku stanówka nim została obniżona o 500 euro. Konie po nim biegały w 89 wyścigach na francuskich torach i łącznie odnotowały tylko pięć zwycięstw. Najlepszy z premiami zarobił 49 tysięcy euro, a drugi połowę tej sumy. Racing Post tylko dwa konie spośród jego przychówku wycenił na ponad 80 funtów.

  W Polsce startowały po nim, bez zwycięstwa, trzy dwulatki: Stellarmasterpiece (trzecie miejsce w Nagrodzie Efforty), Power Djoker (drugi w jedynym swoim starcie) oraz Maybach (jedno płatne miejsce w czterech startach). 

  Matką ogiera zakupionego na aukcji Arqana przez firmę Westminster jest La Undecima (Acclamation – Nessa po Marchand de Sable). Raz ścigała się dwulatką i trzynaście razy trzylatką. Po razie wygrała na 1200m i 1350m, zarobiła łącznie z premiami 63 tysiące euro. Przed ogierem po Cloth Of Starsie dała dwa konie. 

  Pierwszy – Sixth Street (po Toronado) dwulatkiem został sprzedany na aukcji Tattersalls Breeze Up 2021 za 210 tysięcy gwinei. Później okazał się jednak niewypałem. Biegał sześć razy na dystansach od 1000 do 1200 metrów, ale bez zwycięstwa. Trzy razy był drugi w wyścigach na nawierzchni all-weather, a jego najwyższy rating to 75 funtów. Drugim produktem była klacz – Selene Del Ceppo, która nie wyszła do startu dwulatką w sezonie 2022. 

  Sixth Street, półbrat omawianego w tej części konia, został sprzedany dwulatkiem za 210 tysięcy gwinei. Fot. Tattersalls.

  Ojcem klaczy La Undecima jest Acclamation (118 rpr). Był bardzo dobrym sprinterem w latach 2001-2003. Wygrał Diadem Stakes (G2 – 1200m) oraz był drugi w King’s Stand Stakes (G2, obecnie G1 – 1000m). Stanówka nim w 2023 roku, mimo sędziwego wieku (24 lata), kosztuje swoje – 27,5 tysiąca euro. Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ w hodowli dał już cztery wyżej ocenione od siebie konie, a najlepszym z nich jest – Romantic Warrior, który wygrał w grudniu minionego roku Honk Kong Cup (G1 – 2000m). 

  Jeszcze większe wrażenie robi jednak fakt, że po Acclamation mamy także wiele reproduktorów. Furorę w ostatnich latach robi Mehmas, ale obok niego wyróżniają się także Dark Angel, Aclaim, Expert Eye, Harbour Watch oraz Equiano. Za roczniaka po ogierze Acclamation w 2022 roku trzeba było zapłacić średnio 61 tysięcy euro.

  Drugą matką ogierka z początku kwietnia jest Nessa, która nie biegała. Dała za to sześć koni i pięciu zwycięzców. Najlepszy – Ave Cesare (po Holy Roman Emperor) brał udział w 57 gonitwach, a wygrał trzy z nich. Były to wyścigi na dystansach 1500, 1600 oraz 1800 metrów. Łącznie z premiami zarobił 36 tysięcy euro. 

  Trzecia matka, czyli prababka omawianego konia, to Entente Cordiale i ona robi najlepsze wrażenie. To przede wszystkim dlatego, że dała świetnego Equiano (po Acclamation), który wygrał King’s Stand Stakes (G1 – 1000m) i zarobił ponad pół miliona funtów, a aktualnie kryje klacze za 2 tysiące euro w Irish National Stud. W Polsce po nim najlepiej biegał Whiskey Jar, który wygrał trzy wyścigi grupowe. 

  Tę odnogę rodziny żeńskiej 4-m fani hodowli i wyścigów w Polsce od razu pewnie kojarzą, ponieważ półsiostrą Entente Cordiale (matka Equiano) jest Vinales (obie to córki klaczy Mirmande), która urodziła czempiona polskich torów, genialnego trójkoronowanego Va Banka. Konia, który w Polsce zebrał praktycznie wszystkie laury, a oprócz tego wygrał dwa wyścigi rangi G3 w Niemczech, G2 we Włoszech (Premio Roma, wcześniej G1) i był trzeci w gonitwie G1 Grosse Dalmayr Preis.

  W stajni Adama Wyrzyka trenowany jest obecnie inny koń z tej rodziny, prawnuk Entente Cordiale – trzyletni Kwinto (Ivawood – Singing Sands po Harbour Watch), który jest późnym koniem, jako dwulatek biegał tylko raz w listopadzie.

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego dwulatka po ogierze Cloth Of Stars. Fot. Arqana.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły