More

  Wschodzące nadzieje polskich wyścigów (cz. 2): Oskar Nowak

  Czempionat Młodych Jeźdźców, pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, przeznaczony jest dla najmłodszych stażem adeptów jazdy wyścigowej. Na ten cykl w sezonie 2022 złożyło się osiem gonitw uczniowskich na warszawskim Służewcu oraz siedem gonitw na wrocławskich Partynicach. Rywalizację wygrał Temur Kumarbek Uulu (142 pkt), kolejne miejsca zajęli Oskar Nowak (118 pkt) oraz Nikola Cyrkler (85 pkt). Najlepsi młodzi jeźdźcy zostali premiowani przez PKWK wyjazdem na szkolenie do The British Racing School w Newmarket. Z trójką młodych jeźdźców, którzy wywalczyli miejsca na podium, rozmawiała Paulina Mazurek, zadając im dziesięć takich samych pytań. Był już odcinek z Temurem Kumarbekiem, czas na najbardziej uzdolnionego z polskich młodych jeźdźców – Oskara Nowaka.

  ZDOBYWCA II MIEJSCA W CZEMPIONACIE MŁODYCH JEŹDŹCÓW 2022 – OSKAR NOWAK

  Oskar Nowak

  1. Początek

  Swoją przygodę z jeździectwem zacząłem w stajni rekreacyjnej w wieku ośmiu lat. Jeździłem i szkoliłem się w różnych stajniach. Na wyścigi trafiłem w 2018 roku i zdecydowałem, że chcę rozwijać się właśnie w tym kierunku. Aktualnie trenuję u Andrzeja Laskowskiego. Mam na swoim koncie dziewięć zwycięstw.

  2. Gonitwy uczniowskie

  Gonitwy uczniowskie pomogły mi w rozwijaniu moich umiejętności. W tych wyścigach obok siebie mam uczniów i starszych uczniów na bardzo podobnych poziomie. Taka rywalizacja jest nieco łatwiejsza niż ściganie się z dżokejami, którzy wyścigowo jeżdżą od lat i mają duże doświadczenie. Uważam, że dla rozwoju młodych jeźdźców jest to super inicjatywa.

  3. Największa radość w wyścigach to…

  Osiągniecie celu, który sobie założę. Wielką satysfakcję dają wygrane, ale cieszą mnie także mniejsze i większe sukcesy koni, na których jeżdżę na co dzień.

  4. W treningu koni uwielbiam…

  Obserwowanie jak młode, niedoświadczone konie z dnia na dzień rozwijają się, stają się dzielne, wytrwałe i osiągają sukcesy dzięki naszej codziennej, ciężkiej pracy i poświęceniu.

  5. Moje przygotowania do wyścigów

  Każdego dnia wstaję rano przed szkołą i jadę na trening. Po szkole biegam oraz ćwiczę na sztucznym koniu do treningu – pomaga on mi wzmocnić nogi oraz polepszyć posył. W dniu wyścigu natomiast staram się już odpoczywać, relaksować i zbierać siły na gonitwę.

  6. Zwycięstwo, które dało mi najwięcej satysfakcji

  Największą satysfakcję dała mi wygrana w gonitwie Otwarcia Sezonu 2022 na koniu Neverland.

  Oskar Nowak wygrywa na Neverlandzie

  7. Zajmując miejsce na podium Czempionatu Młodych Jeźdźców…

  Cieszę się, że drugi raz w mojej wyścigowej karierze znajduję się na podium. To dla mnie wielkie wyróżnienie i radość z tego, że jestem w czołówce młodych jeźdźców.

  8. Moje plany na sezon 2023

  W sezonie 2023 chciałbym zdobyć kolejną kategorię jeździecką oraz wygrać gonitwę wyższej grupy.

  9. Jedna rada dla wszystkich osób, które chciałyby spróbować swoich sił w wyścigach

  Musicie być wytrwali i nie poddawać się za szybko. Trenujcie i dawajcie z siebie wszystko, a sukcesy przyjdą z czasem.

  10. Poza wyścigami

  Uczę się w technikum weterynaryjnym, jestem już na czwartym roku. Poświęcam także czas mojemu prywatnemu koniowi. Trenuję go skokowo i jeżdżę z nim na zawody.

  Rozmawiała Paulina Mazurek

  Dekoracja po gonitwie uczniowskiej

  Wywiad został przeprowadzony dla Magazynu Wyścigowego “Kanat”, który ukazuje się razem z kwartalnikiem “Koń Polski” (nr 4/2022) i jest aktualnie dostępny w sieci Empik

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły