More

  Lady Ewelina zgłoszona do gonitwy Preis der Diana, czyli niemieckiego Oaksu

  Niepokonana jako dwulatka Lady Ewelina ze stajni Westminster Race Horses została zgłoszona do najważniejszej gonitwy dla trzyletnich klaczy w niemieckim kalendarzu wyścigowym, 165. Henkel Preis der Diana – German Oaks.

  Gonitwa ma rangę G1 i często określana jest mianem Derby dla klaczy. Rozgrywana jest na torze w Dusseldorfie, na dystansie 2200 m. Pula nagród w tym rok wynosi 500 000 euro.

  Wyhodowana w Wielkiej Brytanii Lady Ewelina (Mukhadram – Quadri po Polish Precedent) do pierwszego startu została przygotowana przez trenera Macieja Janikowskiego. Zadebiutowała 27 sierpnia na Służewcu na dystansie 1300 m i wygrała dowolnie, pokonując aż o 10 długości Senlisa, późniejszego zwycięzcę Nagrody Mokotowskiej i zimowego faworyta na Derby.

  Po tak efektownym rozpoczęciu kariery Lady Ewelina została przekazana do stajni niemieckiego trenera Andreasa Woehlera. Dwa miesiące po debiucie łatwo wygrała w Hanowerze gonitwę Listed dla klaczy – Großer Preis der Mehl-Mülhens-Stiftung (1400 m, 22 500 euro).

  Żródło: torpartynice.pl

  Dodane od Traf News:

  Lady Ewelina została zakupiona przez firmę Westminster na aukcji roczniaków Tattersalls w Newmarket w 2021 roku zaledwie za 3500 gwinei (funtów), choć jej półbrat wygrał wyścig G1 w Nowej Zelandii. Cena wzięła się z tego, że jej matka – Quadri urodziła ją mając aż 22 lata.
  Rzadko klacze w tym wieku rodzą konie, a jeszcze rzadziej dobre konie. Dlatego większość kupców nie decyduje się na zakup koni od matek w tak zaawansowanym wieku, a jeśli już to zwykle osiągają one niskie ceny. To był jednak szczęśliwy strzał w dziesiątkę.

  Lady Ewelina w debiucie na Służewcu wygrała wyścig z przewagą dziesięciu długości nad Senlisem, późniejszym zwycięzcą Nagrody Mokotowskiej

  Lady Ewelina ma tego samego ojca, co koń roku 2020, znakomity Timemaster – ogier Mukhadram (Shamardal – Magic Tree po Timber Country). Oprócz tej wspaniałej dwójki, Mukhadram dał kilka innych pożytecznych koni, biegających w Polsce, były to – Mukhadar, Bat Eater, Dame Gladys, Szarratu, Taymour, Jumeirah Beach, a jesienią 2022 dwa wyścigi dla dwulatków wygrał syn Mukhadrama – Shamadram, trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego.

  Mukhadram na torze wyścigowym progresował wraz z wiekiem. W wieku trzech lat wygrał dwa wyścigi w pięciu startach, był IV w Tercentenary St. G3. W wieku 4 lat wygrał York St. G2 i Brigadier Gerard St. G3, był II w Prince of Wales’s St G1 i III w Eclipse St. G1. W wieku 5 lat wygrał Eclipse St. G1, był II w Dubai World Cup G1, III w King George VI and Queen Elizabeth St. G1 oraz IV w Irish Champion St. G1, International St. G1 i Prince of Wales’s St. G1. Mukhadram na swoim koncie zgromadził dla Hamdana al Maktouma 1 973 957 funtów.

  Mukhadram przez sześć sezonów krył w Anglii po 6-7 tysięcy funtów. Od 2021 roku stacjonuje we Włoszech – cena stanówki 4500 euro. Siedem koni po nim przekroczyło rating 100 funtów, ale bardzo dużo biegało w przedziale 90-100 (Timemaster po występie we Francji, choć mu on nie wyszedł na miarę możliwości, dostał w Racing Post 98).

  Mukhadram – ojciec Lady Eweliny. Fot. sab.it

  Matka Lady Eweliny – Quadri (po Polish Precedent) nie biegała, ale okazała się cenna w hodowli. Urodziła konia (po Medicean), który wygrał gonitwę G1, był on znany pod dwoma imionami – Turn Tide i Royal Performer. Wygrał on na 33 starty 9 wyścigów w Nowej Zelandii i Hong Kongu i w sumie ponad 500 tysięcy funtów. Ta gonitwa G1 to Herbie Dyke Stakes w Nowej Zelandii na 2000 m.

  Quadri urodziła jeszcze drugiego konia black type (po Medicean), to klacz sprinterka Eva Kant, która wygrała sześć wyścigów (na dystansach 1000-1200 m) i 75 tysięcy funtów w osiemnastu startach, a także była trzecia jako dwulatka w dwóch gonitwach Listed na 1000 metrów – Premio Divino Amore w Rzymie i Criterium de Vitesse na Longchamp w Paryżu.

  Ojciec Quadri, czyli dziadek Lady Eweliny – świetny pochodzeniowo Polish Precedent (po wybitnym w hodowli Danzigu, który jest źródłem szybkości w rodowodach) był wybitnym milerem, wygrał 7 wyścigów na 9 startów, w tym Prix du Moulin G1 i Prix Jacques Le Marois G1. Krył w renomowanej stadninie Dalham Hall Stud, swego właściciela szejka Mohammeda. Jego najlepszymi synami były ogiery Pilsudski i Rakti.

  Półbrat Lady Eweliny – Royal Performer wygrał gonitwę G1 Herbie Dyke Stakes w Nowej Zelandii na 2000 m. Fot. horsebetting.com.au

  Babka Lady Eweliny – Fine Detail (po świetnym w hodowli angielskim derbiście Shirley Heights) wygrała jeden wyścig jako trzylatka. Jej córka Fashionable nie tylko wygrała Pretty Polly Stakes LR, ale urodziła też bardzo dobrą klacz Jack Naylor, która w latach 2015-2016 wygrała dwie gonitwy G3 i była druga w irlandzkim Oaks G1.

  Prababka Lady Eweliny – Da Stael (po ostatnim koniu trójkoronowanym w Anglii – Nijinskym) była znakomita w hodowli. Urodziła wybitną klacz Wandestę, która wygrała w USA siedem gonitw w tym trzy razy G1, łącznie z legendarnym wyścigiem Santa Anita Handicap. Z kolei jej syn De Quest wygrał na Longchamp Prix du Conseil de Paris G2.

  O ile w pierwszych dwóch pokoleniach Lady Ewelina ma bardzo szybki rodowód, to jej babka i prababka są po ogierach, które znakomicie biegały na dystansach około 2400 m i w hodowli dały dużej klasy długodystansowe konie, a więc po ogierach Shirley Heights i Nijinsky. Lady Ewelina nie powinna mieć jako trzylatka problemów z wytrzymaniem dystansów do 2000 metrów, może więc i na 2200 w niemieckim Oaksie też sobie poradzi, jeśli w nim wystartuje.

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Lady Ewelina wygrywa gonitwę Listed dla dwulatków w Hanowerze w sezonie 2022. Fot. galopponline.de

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły