More

  Nowy cykl gonitw dla koni arabskich

  W dniu 10 stycznia 2023r. w siedzibie KOWR odbyło się spotkanie, którego tematem było uregulowanie kwestii dalszego funkcjonowania gonitw „eksterierowych”. Wnioski o zmiany w tym zakresie złożyły Stadnina Koni Janów Podlaski i Stadnina Koni Michałów oraz Polski Związek Hodowców Koni Arabskich i Towarzystwo Hodowli Polskiego Konia Arabskiego. Zebrani jednomyślnie stwierdzili, że o ile w swoim czasie dotychczasowa formuła rozgrywania gonitw „eksterierowych” spełniała swoje zadanie, obecnie wyczerpała się, i zachodzi pilna potrzeba zmiany regulaminu, dopuszczającego do udziału konie w tych gonitwach oraz rozszerzenia planu wyścigowego w tym zakresie.

  Wspólnie uzgodniono regulamin cyklu gonitw dla koni arabskich, zgodny z założeniami programu hodowlanego Koni Arabskich Czystej Krwi w Polsce, oparty na funkcjonującej w świecie idei HARC (Heritage Arabian Racing Club). Idea ta stanowi, że w gonitwach „programowych” – promujących tradycyjny typ i rodowód koni arabskich, będą mogły uczestniczyć konie zarejestrowane w księgach zatwierdzonych przez WAHO, przy czym żaden koń startujący w gonitwach tej serii nie może zawierać w swoim rodowodzie krwi ogierów Amer (SA) ur. 1984, Baroud III (FR) ur. 1969, Burning Sand (US) ur. 1986, Dragon (FR) ur. 1940, Saint Laurent (FR) ur. 1948 lub Tiwaiq (SA) ur. 1982.

  Głównym założeniem wprowadzenia planowanych zmian jest przywrócenie znaczenia wyścigów jako próby dzielności koni arabskich hodowanych w Polsce, w związku z tym uwzględniony został również wniosek hodowców, który został przedstawiony organizatorom wyścigów, dotyczący zwiększenia liczby gonitw specjalnych (z 23 do 35 w sezonie 2023), w których będą mogli oni realizować założenia polskiego programu hodowlanego koni arabskich czystej krwi.

  Jednocześnie informujemy, że pula nagród która ma zostać przeznaczona na cykl gonitw dla koni arabskich, zgodny z założeniami programu hodowlanego Koni Arabskich Czystej Krwi w Polsce, nie uszczupli puli nagród pozostałych gonitw.

  Źródło: pkwk.pl

  link do ogłoszenia: https://www.pkwk.pl/language/pl/nowy-cykl-gonitw-dla-koni-arabskich/

  Zdjęcie tytułowe przedstawia obecnego prezesa PKWK – Krzysztofa Kierzka.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły