More

  Przedstawiamy dwulatki (cz.18): krewny świetnego Oratorio kupiony za 19 tysięcy euro

  W poprzednim odcinku przedstawiliśmy jednego z najtaniej nabytych ogierów do stajni trenera Janusza Kozłowskiego, to teraz kilka słów o najdroższym. Ogier urodzony w połowie lutego, który jest synem Calyxa, biegać będzie w barwach PPH Falba. Kosztował 19 tysięcy euro na irlandzkiej aukcji Goffs Sportsman.

  Trener Janusz Kozłowski tak go ocenił: – To jeden z najdroższych moich koni. Bardzo dobrze się rusza oraz ma świetne warunki fizyczne, już teraz wygląda jak stary koń. Mam szczerą nadzieję, że ten ogier, to przyszłość naszej stajni. 

  Calyx (Kingman – Helleborine po Observatory) to ogier, który biegał dla stajni Juddmonte. W swoim życiu wziął udział tylko w czterech wyścigach. Zarobił jednak 155 tysięcy funtów i osiągnął rating 118 rpr funtów. Ścigał się tylko i wyłącznie na dystansie sześciu furlongów, czyli około 1200 metrów.

  Był niepokonanym dwulatkiem, chociaż trzeba zaznaczyć, że w wieku dwóch lat biegał tylko dwukrotnie. W debiucie wygrał o 5 długości, więc następny start miał już w Coventry Stakes (G2). Tam poradził sobie bardzo dobrze w niewiarygodnie licznie obsadzonym wyścigu i wygrał, pokonując 22 inne konie.

  Calyx. Fot. Coolmore.

  Karierę trzyletnią zaczął od pierwszego miejsca w Merriebelle Stable Commonwealth Cup Trial Stakes G1, ale już w kolejnym starcie musiał uznać wyższość ogiera Hello Youzmain (Kodiac – Spasha po Shamardal), stacjonującego obecnie jako reproduktor we Francji. Calyx jako reproduktor stacjonuje w stadninie Coolmore. Z początku krył za 22,5 tysiąca euro, ale do roku 2023 jego stanówka spadła do 10 tysięcy euro. W tym roku można było nabyć po nim pierwsze roczniaki, za które średnio trzeba było zapłacić około 56 tysięcy euro. 

  Matką dość drogiego dwulatka z 14 lutego jest Star Sapphire (Mastercraftsman – Mowaadah po Alzao). W wyścigach radziła sobie słabo (39 rpr). Zadebiutowała trzylatką, w drugiej części sezonu. Brała udział w czterech biegach dla koni, które nie wygrały wcześniej gonitwy, a do zwycięzców traciła dużo długości. Mimo wszystko, została włączona do hodowli ze względu na bardzo dobry rodowód, a wielokrotnie zdarzało się, że takie klacze rodziły dobre konie. Omawiany ogier jest jej pierwszym źrebakiem. 

  Matką klaczy Star Sapphire jest dobra Mowaadah, która sześciokrotnie startowała dla Hamdana Al Maktouma. Wygrała trzy z tych wyścigów, w tym gonitwę Listed dla klaczy na milę. Urodziła dziesięć koni, a sześcioro z nich wygrywało. Największe osiągnięcia z jej dzieci ma Boqa (103 rpr) po ogierze Danehill Dancer, który zadebiutował dwulatkiem w 2013 roku i startował do roku 2018 włącznie. Rywalizował na torach w Irlandii, Hong Kongu oraz Australii, a jego największym sukcesem było zajęcie trzeciego miejsca w irlandzkim Gallinule Stakes (G3 – 2000 m) w wieku trzech lat. 

  Nieźle od niej radził sobie także Landsman po ogierze Canford Cliffs. Wygrał dwa wyścigi płaskie na dystansach 2000 m i 2400 m. Do tego dołożył także zwycięstwo w gonitwie przeszkodowej, rozgrywanej na dystansie czterech kilometrów.

  Oprócz atutu w postaci udanej kariery wyścigowej i niezłych wyników jej przychówku, istotny jest także fakt, że jest ona półsiostrą doskonałego Oratorio (126 rpr). Był on topowym wyścigowcem w latach 2004 – 2005. Wygrał przede wszystkim Champion Stakes (G1 – 2000m) oraz Coral Eclipse (G1 – 2000m), pokonując w obu przypadkach Motivatora o pół długości. Niemal na równi rywalizował z Dubawim (był dwie długości gorszy w irlandzkim 2000 Gwinei) i Shamardalem (przegrał o dwie i pół długości w Dewhurst Stakes). 

  Oratorio, półbrat babki omawianego konia. Fot. Sporting Life.

  W hodowli dał bardzo dobrego ogiera Military Attack (123 rpr), który zarobił niespełna pięć milionów funtów. Wygrał między innymi Hong Kong Gold Cup (L – 2000 m) oraz Singapore Airlines International Cup (G1 – 2000 m). W Polsce dobrze biegał syn Oratorio – Enjoy The Silence własności rodziny Gorczyców. Wygrał sześć wyścigów, był czwarty w Derby i piąty w Wielkiej Warszawskiej, a po karierze został reproduktorem (jego syn Torquist wygrał 4 wyścigi na Służewcu, w tym Memoriał Dula i Nagrodę Green Maestro, był czwarty w Nagrodzie Ministra Rolnictwa).

  Z kolei córka Oratorio – Sugarpine wygrała na Służewcu trzy wyścigi, w tym Nagrodę Pink Pearla i była trzecia w sprinterskiej Nagrodzie Syreny..  

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia ojca omawianego konia – ogiera Calyx, triumfującego w Commonwealth Cup Trial Stakes (G3 – 1200 m). Fot. Racing Post.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły