More

  Wschodzące nadzieje wyścigów (cz. 3): Nikola Cyrkler

  Czempionat Młodych Jeźdźców, pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, przeznaczony jest dla najmłodszych stażem adeptów jazdy wyścigowej. Na ten cykl w sezonie 2022 złożyło się osiem gonitw uczniowskich na warszawskim Służewcu oraz siedem gonitw na wrocławskich Partynicach. Rywalizację wygrał Temur Kumarbek Uulu (142 pkt), kolejne miejsca zajęli Oskar Nowak (118 pkt) oraz Nikola Cyrkler (85 pkt). Najlepsi młodzi jeźdźcy zostali premiowani przez PKWK wyjazdem na szkolenie do The British Racing School w Newmarket. Z trójką młodych jeźdźców, którzy wywalczyli miejsca na podium, rozmawiała Paulina Mazurek, zadając im dziesięć takich samych pytań. Były już odcinki z Temurem Kumarbekiem i Oskarem Nowakiem, czas na najlepszą w tej edycji amazonkę wśród młodych polskich młodych jeźdźców – Nikolę Cyrkler.

  ZDOBYWCZYNI III MIEJSCA W CZEMPIONACIE MŁODYCH JEŹDŹCÓW 2022 – NIKOLA CYRKLER

  Nikola Cyrkler

  1. Początek

  Zawsze lubiłam spędzać czas ze zwierzętami i dlatego właśnie zaczęłam jeździć. Moja mama zabierała mnie na zawody, abym mogła obserwować różne konkurencje. Chodziłyśmy do pobliskiej stajni pogłaskać konie oraz na wyścigi, abym mogła popatrzeć na araby, w których byłam absolutnie zakochana jako dziecko. Pierwszy raz na konia wsiadłam mając 9 lat i od tamtej pory jeździłam mniej lub bardziej regularnie. Na Służewcu spędziłam już 10 lat, jeżdżę wyścigowo, aktualnie w stajni trenera Emila Zaharieva. Mam na swoim koncie cztery wygrane gonitwy.

  2. Gonitwy uczniowskie

  Jest to świetny projekt, który zarówno promuje wyścigi konne wśród młodzieży, jak i pomaga w rozwoju początkujących jeźdźców wyścigowych. W gonitwach uczniowskich możemy pokazać swoje umiejętności, a następnie dostać więcej dosiadów, czasami na dobrych koniach. Co więcej, wspaniale jest być częścią rywalizacji, która trwa cały sezon, a nie tylko podczas poszczególnych gonitw. Większość uczniów dostaje zbyt mało dosiadów, aby liczyć się w ogólnym czempionacie jeździeckim.

  3. Największa radość w wyścigach to…

  Przede wszystkim wygrywanie, ale adrenalina i prędkość także zawsze malują uśmiech na mojej twarzy, niezależnie od wyniku gonitwy. Zwyczajnie cieszę się, gdy udaje mi się pojechać tak, jak chcę i koń chętnie ze mną współpracuje.

  4. W treningu koni uwielbiam…

  Towarzyszenie im w całej drodze tutaj, na Służewcu. Kiedy przychodzą do nas młode konie, są nieokrzesane. W zachowaniu to takie „końskie dzieciaki”. Pracujemy z nimi i patrzymy, jak się wszystkiego uczą, rozwijają, stają się coraz lepsze, zaczynają startować w gonitwach, a później wygrywają. Czasem ulubione konie są jak własne dzieci i bardzo przeżywa się ich karierę. Przyjemnie jest patrzeć, jak konie oddają włożoną w nie pracę i serce.

  5. Moje przygotowania do wyścigów

  Trenuję 6 dni w tygodniu, jeżdżę zazwyczaj 5-6 przejażdżek dziennie. Jest to podstawa przygotowania do jeżdżenia wyścigów.

  6. Zwycięstwo, które dało mi najwięcej satysfakcji

  Obie moje wygrane na No Neveur Saularie to dla mnie wielka satysfakcja. Zwycięstwo na koniu, którego się bardzo lubi, to ekstra uczucie.

  Nikola Cyrkler wygrywa gonitwę uczniowską na klaczy Mary Blueberry przed Nadaalem, dosiadanym przez Oskara Nowaka

  7. Zajmując miejsce na podium Czempionatu Młodych Jeźdźców…

  Jestem bardzo szczęśliwa, szczególnie że jechałam tylko w połowie wyścigów z całej serii uczniowskiej.

  8. Moje plany na sezon 2023

  Planuje popracować nad swoją techniką jazdy i więcej trenować poza przejażdżkami. Moim marzeniem jest lepiej i więcej jeździć. Chciałabym także zdobyć kolejną kategorię jeździecką – starszego ucznia.

  9. Jedna rada dla wszystkich osób, które chciałyby spróbować swoich sił w wyścigach

  Przyjdźcie po prostu i spróbujcie tu pojeździć, a na pewno zakochacie się w tym miejscu.

  10. Poza wyścigami

  Jazda konna to moja główna pasja i sposób trenowania, lecz poza tym sporo czasu spędzam z moimi psami. Lubię także chodzić na spacery, rolki czy rower, spędzać czas z rodziną i znajomymi, czytać książki, oglądać seriale. Pracując 6, czasem nawet 7 dni w tygodniu, ciężko znaleźć czas na coś równie absorbującego.

  Bukiet i puchar dla zwyciężczyni

  Rozmawiała Paulina Mazurek

  Wywiad został przeprowadzony dla Magazynu Wyścigowego “Kanat”, który ukazuje się razem z kwartalnikiem “Koń Polski” (nr 4/2022) i jest aktualnie dostępny w sieci Empik

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły