More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 3): Wnuczka znakomitej Nitisary i niemieckiego derbisty Belenusa

  W ramach naszego nowego cyklu na Traf News – “Polskie źrebaki 2023” prezentujemy klaczkę, która przyszła na świat w piątek 13 stycznia około godziny 20 w stadninie koni w Golejewku. To już trzeci źrebak urodzony w tej utytułowanej stadninie i trzeci po ogierze Touch of Genius – czeskim i słowackim derbiście, synu wielkiego Galileo. Matką gniadej klaczki jest niezła wyścigowo Narkoza, córka niemieckiego derbisty Belenusa i znakomitej klaczy Nitisara, która wygrała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, była druga w polskim Oaks, St. Leger i Wielkiej Warszawskiej. Z rodziny klaczy Netra wielkie sukcesy odnosiły też takie konie jak: Neman, Nursja, Novara, Nowogródek, a w ostatnich sezonach Neverland i w gonitwach skakanych Noble Eagle oraz Nick.

  To już druga w tym roku klaczka w Golejewku urodzona z nicku Touch of Genius – Belenus. To samo połączenie krwi ma też córka klaczy Jałta, która jest pierwszym źrebakiem urodzonym w tym roku w Golejewku (7 stycznia). Zdjęcia klaczki od Narkozy otrzymaliśmy dzięki uprzejmości hodowczyni w stadninie w Golejewku Sabiny Sorel. Podobnie jak jej rówieśniczka od Jałty, córka Narkozy jest bardzo zgrabna, harmonijnie zbudowana. Jest nabita, mocna, kompaktowa, takiej zwartej budowy, z dość długą szyją, robi wrażenie silnej i tryskającej zdrowiem.

  Urodzona w piątek 13 stycznia córka ogiera Touch of Genius i klaczy Narkoza (po Belenus)

  Narkoza (Belenus – Nitisara po Don Corleone) pochodzi z jednej z najbardziej zasłużonych rodzin, nie tylko w Golejewku, ale dla całej polskiej hodowli i wyścigów – urodzonej w 1942 roku klaczy Netra (Antonym – Nalewka po Mah Jong), hodowli Eryka Kurnatowskiego, która zapoczątkowała po II wojnie światowej tę linię w Golejewku. Właściwą jednak założycielką tej odnogi rodziny 4-b w Polsce jest urodzona w 1890 roku we Francji Ecrevisse, sprowadzona do Krasnego przez hrabiego Ludwika Krasińskiego. Ecrevisse, w połączeniu z legendarnym Rulerem, urodziła zwycięzcę St. Leger w Warszawie Homarda, a w 1901 roku jego pełną siostrę – klacz Kataryniarzówna.

  Z rodziny klaczy Netra w Golejewku i Krasnem wyhodowano tak znakomite konie jak: Neman (zwycięzca Derby w Polsce i w Austrii), Nursja (Oaks, Nagroda Pragi), Nancy (Oaks), Novara (Oaks, Wielka Warszawska, Prezesa Rady Ministrów), Nimrod (St. Leger), Nevada (Wiosenna), Nechemia (Oaks), Nebbia (Oaks), Nagar (St. Leger na Słowacji, drugi w Derby w Bratysławie), Nazir (St. Leger w Czechach), czy świetny miler Nowogródek (Mokotowska, dwukrotnie Rzecznej i Mosznej), ogier czołowy w Golejewku (ojciec wiceoaksistki Nadwornej, a także Iryklona, który wygrał wyścig Listed we Włoszech i był jedynym polskiej hodowli zwycięzcą płaskiej gonitwy Pattern w XXI wieku).

  Pochodzący z rodziny klaczy Netra – Neman (Dakota – Narew po Mehari) z dżokejem Mieczysławem Mełnickim po zwycięstwie w polskim Derby 1984. Triumfował również w Derby w Wiedniu

  W sezonie 2022 rodzina klaczy Netra znów o sobie mocno przypomniała poprzez zwycięstwo w najważniejszym wyścigu roku w Polsce dla koni 4-letnich i starszych – Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego ogiera Neverland (Ruten – Nelmona po Jape), za wyhodowanie którego Andrzej Laskowski został wybrany hodowcą roku. Neverland, niestety, zakończył życie po złamaniu nogi podczas treningu. Neverland wygrał też w poprzednim roku Handikap Otwarcia Sezonu, a w 2021 roku Nagrodę Sac-a-Papier.

  Neverland wygrał w sezonie 2022 Handikap Otwarcia i Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego

  Konie z tej rodziny zwykle są wytrzymałe, dobrze czują się na długich dystansach, wykazują też duży talent skokowy. Półsiostra Nadrenii – Niewiaża (po Kadyks) osiągała duże sukcesy w konkurencji WKKW. Nobleman (po Babant) trzy razy wygrał przeszkodową Wielką Wrocławską, Nagar (po Five Star Camp) był płotowym koniem roku w Szwajcarii, Novell (po Alywar) wygrała na Służewcu płotową Nagrodę Bojgarda, a Niggard (po Don Corleone) przeszkodową Cenę Paramo w Pardubicach.

  W ostatnich sezonach wyborne predyspozycje tej rodziny do gonitw skakanych potwierdził wyhodowany przez Kishore Mirpuriego Noble Eagle (October – Nowa Nadzieja po Jape), który w sezonie 2022 wygrał płotową Wielką Partynicką, na Służewcu Nagrodę Hubala, a rok wcześniej Wielką Służewiecką i Memoriał Falewicza. Dobrze radził sobie też w gonitwach płaskich, wygrywając nagrody Kozienic oraz Intensa i zajmując drugie miejsca w Mokotowskiej, czy Iwna. Ogólnie na 27 startów odniósł 12 zwycięstw i zarobił ponad 250 tysięcy złotych.

  Noble Eagle był najlepszym koniem płotowym w Polsce w sezonie 2022

  Bardzo dobrą karierę miał też półbrat Noble Eagle’a – Neo (po Ecosse), który na 21 startów wygrał cztery wyścigi (Sac-a-Papier, Łeb w Łeb, Espadona i Próbną) i około 130 tysięcy złotych. Zajmował trzecie miejsca m.in. w Wielkiej Warszawskiej, St. Leger i Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego.

  W ubiegłym sezonie błysnął też wyhodowany w Golejewku kolejny przedstawiciel klaczy Netra – Nick (Jape – Niacyna po Two-Twenty-To), który wygrał jako jedenastolatek przeszkodową Wielką Wrocławską.

  Matka naszej małej bohaterki, urodzonej w piątek trzynastego – Narkoza idzie wprost od świetnej w hodowli klaczy Nadrenia (Carolus – Niedzica po Mehari), która urodziła klasycznych zwycięzców – Novarę (córka wyhodowanego w Golejewku ogiera Dniepr) i Nimroda (po polskim derbiście Demon Clubie) oraz wiceoaksistkę Niderlandię (po Saragan), prababkę Narkozy.

  Matką Narkozy jest urodzona w 2001 roku w Golejewku znakomita Nitisara (Don Corleone – Nicoletta po Venecuela), która na 24 starty w treningu Andrzeja Walickiego wygrała 5 wyścigów (w tym nagrody Prezesa Rady Ministrów, Sac-a-Papier, Wilanowską i Dipola), była druga w polskim Oaksie, St. Leger i Wielkiej Warszawskiej.

  Znakomita na torze Nitisara jest matką Narkozy i babką bohaterki tekstu

  Nitisara urodziła tylko dwie córki (obie po Belenusie) – Nikotynę i właśnie Narkozę, zinbredowane 4×4 na ostatniego konia trójkoronowanego w Anglii, ogiera Nijinsky. Trenowana przez Andrzeja Walickiego, urodzona w 2009 roku Narkoza była niezłą klaczą wyścigową, biegała 13 razy i wygrała dwa wyścigi i 30 tysięcy złotych.

  Jako dwulatka wygrała jeden wyścig na 1600 m, była też trzecia w nagrodach Dorpata i Skarba. Jako trzylatka wygrała jeden wyścig grupowy na 1800 m, zajęła drugie miejsce w Nagrodzie Soliny, trzecie w Wiosennej, szóste w Oaks i dwunaste w Derby.

  Narkoza urodziła wcześniej cztery konie, z tego dwa biegały na wyścigach, w treningu Kazimierza Rogowskiego i nie wygrały gonitwy – Najaar (po Nowogródku) i Neonira (po Ruten). Przed klaczką z tego roku po Touch of Genius od Narkozy były jeszcze Nuriella (po Ayahuasca) i Night Gold (po Golden Tirol).

  Matka urodzonej 13 stycznia klaczki – Narkoza wygrała na Służewcu dwie gonitwy, zajęła drugie miejsce w Nagrodzie Soliny, trzecie w Wiosennej

  Ojcem Narkozy jest Belenus (Lomitas – Beaute po Lord Uno), który na 14 startów wygrał siedem wyścigów (GAG 98), w tym w rekordowym czasie niemieckie Derby G1 w Hamburgu i Preis von Europa G1 w Kolonii. W Polsce Belenus był championem reproduktorów.

  Najlepsze konie po nim to: trójkoronowany Intens (oprócz potrójnej korony wygrał też Wielką Warszawską, ustanawiając rekord toru na Służewcu na 2600 m – 2 min 40,3 s), Hipoliner (m.in. Wielka Warszawska, Rulera, Iwna, trzy razy Prezesa Rady Ministrów, drugi w Derby), Kardinale (wygrała St. Leger, Prezesa TS, Soliny, Golejewka, druga w Derby, Oaks, WW, KMET Classic), Kundalini (Oaks, St. Leger, Soliny, Widzowa, Kozienic, Krasne, druga w Derby i WW).

  Ojciec Narkozy – Belenus wygrał m.in. w rekordowym czasie niemieckie Derby w Hamburgu

  W tym roku w Golejewku urodziły się dotąd trzy źrebaki – dwie 'Geniuszki” i jeden „Geniusz”, wszystkie są bowiem po czeskim i słowackim derbiście – ogierze Touch of Genius (Galileo – Festoso po Diesis). Teraz w stadninie czekają na „Buszka”, bo na dniach powinna urodzić Tawuła (po Jape), która jest źrebna trójkoronowanym ogierem Bush Brave. Klacze po Touch of Genius są od córek Belenusa – Jałty i Narkozy, a ogierek od Tyberii (po Estejo), kuzynki świetnego płotowca Tunisa.

  Córka ogiera Touh of Genius i klaczy Narkoza odpoczywa w boksie

  Touch of Genius to jeden z lepszych synów Galileo, trenowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na 19 startów (w Czechach, na Słowacji i we Włoszech) wygrał 7 wyścigów i około 120 tysięcy euro. W 2015 roku wygrał pod Jaromirem Safarem czeskie i słowackie Derby, został wtedy koniem roku w Czechach. W czeskim St Leger na 2800 m był trzeci. Jako czterolatek zajął w Italii czwarte miejsce w Gran Premio di Milano G2 na 2400 m. W 2018 roku kończył karierę jako sześciolatek, wygrywając w Czechach Memoriał Smolika na 2400 m. Trenował go Josef Vana senior.

  W 2019 roku Touch of Genius zaczął kryć w stadninie w Mosznej. Z pierwszego rocznika koni po nim, sześć dwulatków zostało zgłoszonych do sezonu 2022 w Polsce. Do startu wyszło tylko cztery, więc trudno na razie ocenić go jako reproduktora, zwłaszcza, że powinny to być konie późniejsze i na długie dystanse. Żaden z nich nie wygrał wyścigu, ale w większości były to konie od przeciętnych w wyścigach i hodowli matek.

  Syn Galileo – Touch of Genius krył w ubiegłym roku w stadninie w Golejewku

  Celtic Touch biegała 5 razy w treningu Kazimierza Rogowskiego, dwa razy zajęła płatne miejsca (czwarte i piąte). Norden Touch zajmowała miejsca piąte, trzecie i ósme. Ad Rem była piąta i siódma. Nieźle wypadł za to w debiucie w październiku we Wrocławiu syn ogiera Touch of Genius – Utracjusz (od bardzo dobrej Uczitielki Tanca), który zajął trzecie miejsce za Green Cloverem i Power Djokerem. W wieku trzech lat, na dłuższych dystansach, te konie powinny progresować.

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Narkoza i jej córka po Touch of Genius

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie superprofesjonalne i bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły