More

  Przedstawiamy dwulatki (cz.19): czy syn Vadamosa okaże się tak dobry, jak Bonsai’s Blade albo Gryphon?

  Trzecim z omawianych przez nas dwulatków w treningu Janusza Kozłowskiego jest syn ogiera Vadamos od klaczy Risk A Look (po Observatory). Został wyhodowany w Irlandii, urodził się 17 marca 2021 roku, a niemal półtora roku później został sprzedany polskiemu właścicielowi za 18 tysięcy euro podczas aukcji Goffs Sportsman. 

  Syn Vadamosa będzie biegał dla Piotra Myszkowskiego, który przed laty w treningu Janusza Kozłowskiego miał między innymi Bonsai’s Blade’a. Był on trzeci w nagrodach Iwna i Rulera za Dżulietto oraz czwarty w Derby 2010 wygranym przez Infamię. Dobry był też Socorino, który zajął drugie miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej.

  Trener Janusz Kozłowski tak scharakteryzował dwulatka zakupionego przez Piotra Myszkowskiego: – To najpotężniejszy i najsilniejszy z moich dwulatków, pomimo że wcale nie jest największy. 

  Syn Vadamosa został zakupiony za 18 tysięcy euro na aukcji Goffs Sportsman w Irlandii

  Ojcem ogiera jest Vadamos (Monsun – Celebre Vadala po Peintre Celebre), który łącznie zarobił 920 tysięcy euro. Zadebiutował dwulatkiem w 2013 roku, w wieku dwóch lat był dwa razy drugi na milę. Jak większość potomków dystansowego Monsuna, potrzebował czasu, aby wejść na najwyższy poziom. W wieku trzech lat zaczął powoli się wspinać w hierarchii dystansowych koni, wygrał trzy wyścigi, w tym gonitwę Listed na 2400m. 

  Czterolatkiem zwyciężył w Oettingen-Rennen (G2 – 1600 m, Baden-Baden) i zajął ostatnie miejsce w angielskim Champion Stakes (G1 – 2000 m). W wieku pięciu lat okazał się świetnym milerem i właśnie na 1600 metrów odnosił świetne wyniki (122 rpr) – wygrał po jednym G3 (Prix Messidor – 1600 m), G2 (Prix du Muguet – 1600 m) oraz G1 (Prix du Moulin – 1600 m).

  W tym ostatnim wyścigu pokonał doskonałe konie, takie jak: Spectre, Zelzal, czy Zarak. Pod koniec kariery biegał dwa razy w Australii. Tam zajął dwa razy czwarte miejsce, a przyszło mu się mierzyć między innymi z wybitną Winx, która jest jedną z najlepszych klaczy w historii wyścigów (130 rpr), odniosła 33 zwycięstwa z rzędu i zarobiła 26,5 miliona dolarów australijskich (niemal 80 milionów złotych).

  Vadamos – ojciec omawianego dwulatka i bardzo dobrze biegającego na Służewcu Gryphona

  Vadamos jest reproduktorem od 2017 roku. Kryje w Grange Stud – irlandzkim oddziale stadniny Coolmore, ukierunkowanym pod kątem koni National Hunt, czyli startujących w gonitwach płotowych i przeszkodowych. Konie po nim startują od 2020 roku, a trzy z nich osiągnęły rating powyżej 110 funtów.

  Najlepszy był nowozelandzki Caboche (115 rpr). Zajął trzecie miejsce w Queensland Derby 2022 (G1 – 2400 m). W Polsce doskonale z potomstwa Vadamosa pokazał się Gryphon, który wygrał nagrody Nemana, Irandy, Villarsa i Korabia, zajął drugie miejsca w nagrodach Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Widzowa, w Derby 2021 był piąty. Oprócz niego po zwycięstwie odnotowały także trzyletni Serpention oraz dwuletnia Miss Dynamite. 

  Matką dwulatka Piotra Myszkowskiego jest brytyjskiej hodowli Risk A Look (Observatory – Krisia po Kris). Urodziła się w 2007 roku, nie startowała w żadnej gonitwie. W hodowli dała sześć koni, a cztery z nich wygrywały. Dwa zwycięstwa odniósł pełny brat omawianego ogiera – Doonberg Farmer (63 rpr). Był dwukrotnie najlepszy na angielskim torze Lingfield z nawierzchnią typu all-weather w gonitwach na dystansach 1600 m oraz 2000 m.

  Wyżej ocenione od niego są jednak dwa inne konie – oba po Kodiacu. N Over J wygrał dwa wyścigi na trawie (1400 m, 1700 m) na 46 startów (75 rpr) oraz Chenega Bay (84 rpr), który zwyciężył w wyścigu maiden na milę (all-weather). Risk A Look jest półsiostrą świetnego sprintera – ogiera Continent.

  Syn Vadamosa Gryphon w sezonie 2022 wygrał na Służewcu nagrody Villarsa i Korabia

  Ojcem klaczy Risk A Look jest Observatory (129 rpr), który ścigał się w latach 1999-2000 dla stajni Juddmonte pod okiem trenera Johna Gosdena. Zarobił na torach 370 tysięcy funtów. Jego najważniejszym osiągnięciem była wygrana w Queen Elizabeth Stakes (G1 – 1600 m), pokonując słynnego ogiera Giant’s Causeway o pół długości. 

  W stadzie dał dwa konie wycenione powyżej 115 funtów. African Rose (116 rpr) była błyskawiczna na krótkich dystansach. Wygrała Doncaster Sprint Cup (G1 – 1200 m) i była druga w Prix Maurice de Gheest (G1 – 1300 m). Jeszcze lepszy był Twice Over (127 rpr). Dwukrotnie zwyciężył w Champion Stakes (G1 – 2000 m), wygrał i był drugi w Juddmonte International Stakes (G1 – 2100 m), a na dokładkę, łatwo triumfował w Al Maktoum Challenge (G2 – 2000 m) oraz był trzeci w Breeders Cup dwie długości za Zenyattą. Jest reproduktorem w RPA.

  Babką opisywanego dwulatka jest klacz Krisia. Wygrała raz w wieku trzech lat we Francji. Urodziła jedenaście koni, sześć z nich wygrywało. Zdecydowanie najlepszy z nich był wspomniany Continent po Lake Coniston (121 rpr) – zarobił ponad 420 tysięcy funtów. Wygrał July Cup na torze w Newmarket (G1 – 1200 m) oraz Prix de l’Abbaye de Longchamp (G1 – 1000 m). Zajął także drugie miejsce w King’s Stand Stakes (G2 – 1000 m). 

  Jeszcze lepiej wygląda część kartki z katalogu aukcyjnego obok trzeciej matki młodego konia własności Piotra Myszkowskiego. Interval wygrała cztery wyścigi, w tym francuskie G2 na dystansie 1300 m – Prix Maurice de Gheest (gonitwa zmieniła rangę z G2 na G1 w roku 1994) oraz wyścig rangi Listed na 1200 m.

  Oprócz tego była trzecia w angielskim 1000 gwinei. Dała siedmiu zwycięzców spośród piętnastu urodzonych koni. Najlepsza – Short Pause zarobiła 240 tysięcy funtów (wygrała G3, L, L). Córki klaczy Interval sprawdzają się dobrze, a nawet lepiej niż na torach, właśnie w hodowli. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego dwulatka po ogierze Vadamos

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.