More

  Przedstawiamy dwulatki (cz.19): czy syn Vadamosa okaże się tak dobry, jak Bonsai’s Blade albo Gryphon?

  Trzecim z omawianych przez nas dwulatków w treningu Janusza Kozłowskiego jest syn ogiera Vadamos od klaczy Risk A Look (po Observatory). Został wyhodowany w Irlandii, urodził się 17 marca 2021 roku, a niemal półtora roku później został sprzedany polskiemu właścicielowi za 18 tysięcy euro podczas aukcji Goffs Sportsman. 

  Syn Vadamosa będzie biegał dla Piotra Myszkowskiego, który przed laty w treningu Janusza Kozłowskiego miał między innymi Bonsai’s Blade’a. Był on trzeci w nagrodach Iwna i Rulera za Dżulietto oraz czwarty w Derby 2010 wygranym przez Infamię. Dobry był też Socorino, który zajął drugie miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej.

  Trener Janusz Kozłowski tak scharakteryzował dwulatka zakupionego przez Piotra Myszkowskiego: – To najpotężniejszy i najsilniejszy z moich dwulatków, pomimo że wcale nie jest największy. 

  Syn Vadamosa został zakupiony za 18 tysięcy euro na aukcji Goffs Sportsman w Irlandii

  Ojcem ogiera jest Vadamos (Monsun – Celebre Vadala po Peintre Celebre), który łącznie zarobił 920 tysięcy euro. Zadebiutował dwulatkiem w 2013 roku, w wieku dwóch lat był dwa razy drugi na milę. Jak większość potomków dystansowego Monsuna, potrzebował czasu, aby wejść na najwyższy poziom. W wieku trzech lat zaczął powoli się wspinać w hierarchii dystansowych koni, wygrał trzy wyścigi, w tym gonitwę Listed na 2400m. 

  Czterolatkiem zwyciężył w Oettingen-Rennen (G2 – 1600 m, Baden-Baden) i zajął ostatnie miejsce w angielskim Champion Stakes (G1 – 2000 m). W wieku pięciu lat okazał się świetnym milerem i właśnie na 1600 metrów odnosił świetne wyniki (122 rpr) – wygrał po jednym G3 (Prix Messidor – 1600 m), G2 (Prix du Muguet – 1600 m) oraz G1 (Prix du Moulin – 1600 m).

  W tym ostatnim wyścigu pokonał doskonałe konie, takie jak: Spectre, Zelzal, czy Zarak. Pod koniec kariery biegał dwa razy w Australii. Tam zajął dwa razy czwarte miejsce, a przyszło mu się mierzyć między innymi z wybitną Winx, która jest jedną z najlepszych klaczy w historii wyścigów (130 rpr), odniosła 33 zwycięstwa z rzędu i zarobiła 26,5 miliona dolarów australijskich (niemal 80 milionów złotych).

  Vadamos – ojciec omawianego dwulatka i bardzo dobrze biegającego na Służewcu Gryphona

  Vadamos jest reproduktorem od 2017 roku. Kryje w Grange Stud – irlandzkim oddziale stadniny Coolmore, ukierunkowanym pod kątem koni National Hunt, czyli startujących w gonitwach płotowych i przeszkodowych. Konie po nim startują od 2020 roku, a trzy z nich osiągnęły rating powyżej 110 funtów.

  Najlepszy był nowozelandzki Caboche (115 rpr). Zajął trzecie miejsce w Queensland Derby 2022 (G1 – 2400 m). W Polsce doskonale z potomstwa Vadamosa pokazał się Gryphon, który wygrał nagrody Nemana, Irandy, Villarsa i Korabia, zajął drugie miejsca w nagrodach Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Widzowa, w Derby 2021 był piąty. Oprócz niego po zwycięstwie odnotowały także trzyletni Serpention oraz dwuletnia Miss Dynamite. 

  Matką dwulatka Piotra Myszkowskiego jest brytyjskiej hodowli Risk A Look (Observatory – Krisia po Kris). Urodziła się w 2007 roku, nie startowała w żadnej gonitwie. W hodowli dała sześć koni, a cztery z nich wygrywały. Dwa zwycięstwa odniósł pełny brat omawianego ogiera – Doonberg Farmer (63 rpr). Był dwukrotnie najlepszy na angielskim torze Lingfield z nawierzchnią typu all-weather w gonitwach na dystansach 1600 m oraz 2000 m.

  Wyżej ocenione od niego są jednak dwa inne konie – oba po Kodiacu. N Over J wygrał dwa wyścigi na trawie (1400 m, 1700 m) na 46 startów (75 rpr) oraz Chenega Bay (84 rpr), który zwyciężył w wyścigu maiden na milę (all-weather). Risk A Look jest półsiostrą świetnego sprintera – ogiera Continent.

  Syn Vadamosa Gryphon w sezonie 2022 wygrał na Służewcu nagrody Villarsa i Korabia

  Ojcem klaczy Risk A Look jest Observatory (129 rpr), który ścigał się w latach 1999-2000 dla stajni Juddmonte pod okiem trenera Johna Gosdena. Zarobił na torach 370 tysięcy funtów. Jego najważniejszym osiągnięciem była wygrana w Queen Elizabeth Stakes (G1 – 1600 m), pokonując słynnego ogiera Giant’s Causeway o pół długości. 

  W stadzie dał dwa konie wycenione powyżej 115 funtów. African Rose (116 rpr) była błyskawiczna na krótkich dystansach. Wygrała Doncaster Sprint Cup (G1 – 1200 m) i była druga w Prix Maurice de Gheest (G1 – 1300 m). Jeszcze lepszy był Twice Over (127 rpr). Dwukrotnie zwyciężył w Champion Stakes (G1 – 2000 m), wygrał i był drugi w Juddmonte International Stakes (G1 – 2100 m), a na dokładkę, łatwo triumfował w Al Maktoum Challenge (G2 – 2000 m) oraz był trzeci w Breeders Cup dwie długości za Zenyattą. Jest reproduktorem w RPA.

  Babką opisywanego dwulatka jest klacz Krisia. Wygrała raz w wieku trzech lat we Francji. Urodziła jedenaście koni, sześć z nich wygrywało. Zdecydowanie najlepszy z nich był wspomniany Continent po Lake Coniston (121 rpr) – zarobił ponad 420 tysięcy funtów. Wygrał July Cup na torze w Newmarket (G1 – 1200 m) oraz Prix de l’Abbaye de Longchamp (G1 – 1000 m). Zajął także drugie miejsce w King’s Stand Stakes (G2 – 1000 m). 

  Jeszcze lepiej wygląda część kartki z katalogu aukcyjnego obok trzeciej matki młodego konia własności Piotra Myszkowskiego. Interval wygrała cztery wyścigi, w tym francuskie G2 na dystansie 1300 m – Prix Maurice de Gheest (gonitwa zmieniła rangę z G2 na G1 w roku 1994) oraz wyścig rangi Listed na 1200 m.

  Oprócz tego była trzecia w angielskim 1000 gwinei. Dała siedmiu zwycięzców spośród piętnastu urodzonych koni. Najlepsza – Short Pause zarobiła 240 tysięcy funtów (wygrała G3, L, L). Córki klaczy Interval sprawdzają się dobrze, a nawet lepiej niż na torach, właśnie w hodowli. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego dwulatka po ogierze Vadamos

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły