More

  Pięć dni do Prix d’Amerique

  Już w najbliższą niedzielę zostanie rozegrana słynna Prix d’Amerique, która rozpocznie cykl trzech wielkich wydarzeń ustanawiających hierarchię w świecie kłusaków na kolejne 12 miesięcy. W poniedziałek poznaliśmy pierwsze zgłoszenie do Nagrody Ameryki.

  Na liście pretendentów znalazło się 35 imion, z czego 12 koni zdobyło prawo startu w kwalifikacjach: Hip Hop Haufor, Italiano Vero, Ampia Mede SM, Hooker Berry, Hussard du Landret, Etonnant, Idao de Tillard, Horsy Dream, Delia du Pommereux, Flamme du Goutier, Decoloration i Hohneck.

  Spośród wyżej wymienionej dwunastki wyróżnił się zwycięzca dwóch gonitw kwalifikacyjnych (Prix Tenor de Baune i Prix de Belgique) Horsy Dream, na którego w czterech ostatnich startach został zakontraktowany Eric Raffin. Duet ten nie zaznał jeszcze smaku porażki. W ostatnim starcie- rozegranej 15 stycznia Prix de Belgique (2850m), mimo że Horsy Dream miał już kwalifikację, zwyciężył w dobrym stylu, ogrywając kilku rywali spośród wielkiej dwunastki: Decoloration, Hohnecka, Hooker Berry, Italiano Vero, Hip Hop Haufor, Hussard du Landert i Delię du Pommereux. To sprawiło, że komentatorzy po gonitwie zaczęli o nim mówić, jako o faworycie Prix d’Amerique.

  Idao de Tillard (7)- najlepszy koń od czasów Ready Casha trenowany przez Thierrego Duvaldestina/Equidia

  Patrząc na całą karierę Horsy Dreama, widzimy, że mamy do czynienia z nietuzinkowym koniem, ale wydaje się, że młody Idao de Tillard, mimo braku doświadczenia w konfrontacji ze starszymi rocznikami, może być nie tylko godnym rywalem Horsy Dreama, ale nawet przebić go w totalizatorze.  Idao de Tillard reprezentuje stajnię czempiona trenerów Thierrego Duvaldestina, którego Flamme du Goutier wygrała w ostatnią niedzielę Prix de Cornullier. Duvaldestin ma już na koncie dwie wygrane Nagrody Ameryki ze wspaniałym na torze, a jeszcze lepszym w stadzie Ready Cashem (2011 i 2012).

  Kariery Idao de Tillard i Ready Casha wyglądają podobne, więc możemy być świadkami narodzin gwiazdy, która w najbliższych latach zdominuje świat wyścigów kłusaków.

  Ostateczną listę startową z „dosiadami” poznamy w czwartek.

  Witold Sudoł

  Na zdjęciu tytułowym Horsy Dream i Eric Raffin/Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły