More

  Konie Krzysztofa Goździalskiego w piątek ponownie powalczą w Deauville

  Trenowane we Francji przez Alicję i Roberta Karkosów, znane z występów na Służewcu, konie należące do Krzysztofa Goździalskiego – Polonia Spirit F i Dariyangel, wystartują w piątek 27 stycznia w wyścigach w nadmorskim kurorcie Deauville na torze o nawierzchni PSF. Ostatnio im nie posżło zbyt dobrze, jest szansa na rehabilitację. Zapraszamy do oglądania piątkowych gonitw z Francji w Traf Online.

  Pięcioletnia Polonia Spirit F pobiegnie w stawce aż szesnastu koni w handicapie klasy trzeciej na dystansie 1500 m – Prix du Collin-Maillard (klasa 3, 10 tysięcy euro za zwycięstwo, godzina 17.13). Czteroletni Dariyangel został natomiast zgłoszony do gonitwy sprzedażowej (reclamer) Prix de Grandouet na 1900 m (klasa 3, 9500 za zwycięstwo, godzina 19.33) w stawce dziewięciu koni. Na obu koniach pojedzie znany z występów w Polsce Ludovic Boisseau, na stałe dosiadający w wyścigach koni trenowanych przez małżeństwo Karkosów.

  Wyścig klaczy Polonia Spirit F można oglądać i obstawiać (po zarejestrowaniu i zalogowaniu) na platformie Traf Online. Jest on objęty także zakładami czwórki (pula ponad 2500 złotych). W piątek 27 stycznia Traf Online będzie transmitować wyścigi konne z czterech torów we Francji – Pau (gonitwy płaskie i stiple), Cagnes-Sur-Mer (kłusaki), Deauville (płaskie) oraz Saint Brieuc (kłusaki).

  Pierwszy start w piątek już o godzinie 13.20, ostatni – z przekazem i zakładami w Traf Online – zaplanowany jest na 18.23. Gonitwę ogiera Dariyangel można obejrzeć po zalogowaniu na stronie France Galop. Ostatnio nikt na Traf Online nie trafił tripli (zakłada polegający na wytypowaniu zwycięzców trzech kolejnych gonitw) i w pierwszej piątkowej tripli (gonitwy nr 1, 2 i 3) w skumulowanej puli jest ponad 5 tysięcy złotych.

  Pięcioletnia Polonia Spirit F ((Invincible Spirit – Harriet Tubman pod Medaglia d’Oro) w 2022 roku wygrała dwa wyścigi na Służewcu w treningu Adama Wyrzyka, a kilka miesięcy temu ponownie trafiła do Francji. Polonia Spirit F 5 października była dziewiąta w Chantilly w handicapie na 1800 m. 30 października wystartowała W mocno obsadzonym handicapie w Chantilly (klasa 3, 1600 m, 12 500 euro za zwycięstwo). Zajęła trzynaste miejsce, choć też nie straciła dużo do czołówki, bo odległości między końmi były minimalne. Kolejny start na 1400 m w Chantilly był jeszcze gorszy, była dopiero czternasta.

  Najlepiej we Francji Polonia Spirit F spisała się w… najmocniejszej konkurencji. 30 listopada zajęła szóste miejsce w stawce czternastu koni w gonitwie dla klaczy Prix Satamixa LR na 1500 m w Deauville (na nawierzchni PSF). Miała szansę zająć płatne miejsce, bo dwa konie zajechały jej drogę, ale protest nie został uwzględniony.

  Polonia Spirit F biegała 26 grudnia, także w Deauville na 1500 m. W handicapie klasy trzeciej zajęła siódme miejsce w stawce szesnastu koni, odległości między końmi były jednak bardzo małe. W swoim ostatnim starcie zajęła dalekie piętnaste miejsce, mimo niskiej wagi (51,5 kg), pod mało doświadczoną amazonką Ambre Molins. Było to w handicapie klasy trzeciej na sprinterskim dystansie 1300 m – Prix du Bassin du Commerce (pula nagród 25 tysięcy euro) w stawce 16 koni. W tym samym wyścigu czwarte miejsce zajął inny koń, należący do Goździalskiego, a trenowany przez Karkosów – Abelard F.

  Polonia Spirit F we Francji przez trzy sezony biegała dotąd 15 razy, cztery razy była na płatnych miejscach, raz druga (najwyższy rating 32). Lepiej poszło jej w Warszawie, gdzie biegała na początku sezonu 2022. Na trzy starty dwa razy wygrała pod Szczepanem Mazurem.

  Polonia Spirit F wygrywa wyścig na Służewcu pod Szczepanem Mazurem

  W piątek 27 stycznia w Deauville znów klaczy Goździalskiego nie będzie łatwo w licznej szesnastokonnej stawce, gdzie wagi są bardzo wyrównane, między 56,5, a 60 kg. Polonia Spirit F poniesie pod Boisseau 57 kg. Stawka jest jednak bardzo przeciętna i jeśli córka Invincible Spirit pobiegnie na swoim najwyższym poziomie, to jest w stanie sprawić niespodziankę (zalicza się do grona najmniej liczonych koni) i uplasować się w czołówce tego wyścigu.

  Faworytem gonitwy jest oznaczony numerem 6 pięcioletni Lucky Kentucky (notowania około 5:1), syn championa dwulatków i konia roku 2011 we Francji Dabirsima. Pojedzie na nim Anthony Crastus, który zajął na nim 6 stycznia w Deauville drugie miejsce w handicapie na 1300 m, wygląda więc na to, że koń jest w wysokiej formie.

  Do grona jego najgroźniejszych rywali zaliczane są – Lord Monchablon (nr 12), King Hartwood (nr 13) i Viou (nr 10). Czarnym koniem gonitwy może być pięcioletnia Cera, na której pojedzie aktualny champion dżokejów we Francji Maxime Guyon.

  Dariyangel (Dariyan – Bayswater po Dark Angel), który w ubiegłym roku na Służewcu, w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, wygrał dwie gonitwy grupowe i był jedenasty w Derby 2022, słabo zaczął karierę we Francji. 18 października zajął dwunaste miejsce w gonitwie sprzedażowej w Deauville na 1900 m. 5 listopada poszło mu lepiej. Zajął piąte miejsce w gonitwie sprzedażowej, też w Deauville i też na 1900 m (zarobił 1300 euro). 6 grudnia w Chantilly był ósmy w gonitwie conditions klasy drugiej.

  26 grudnia w Deauville Dariyangel wystartował (pod Boisseau) w handicapie na 1500 metrów w stawce szesnastu koni (psf, 12 500 euro za zwycięstwo, waga 58,5 kg) i był w tej gonitwie dziewiąty (francuski rating po tym wyścigu 33), ale nie stracił dużo do czołowych koni, odległości były bardzo małe, a w pewnym momencie został zamknięty na początku prostej, a nawet lekko potrącony, co zbiło go z chodu. Końcem dobrze szedł.

  Wydawało się, że będzie szedł do przodu, tymczasem w swoim ostatnim starcie w handikapie klasy trzeciej na 1600 m Prix de la Route Longue z pulą nagród 21 tysięcy euro w stawce aż szesnastu koni Dariyangel zajął trzynaste miejsce, choć do połowy prostej prowadził. W ciągu czterech miesięcy startował we Francji pięciokrotnie, tylko raz był na płatnym miejscu, zarobił nieco ponad dwa tysiące euro.

  W piątek 27 stycznia Dariyangel wystawiony jest w gonitwie sprzedażowej za 14 tysięcy euro, poniesie wagę 56 kg w stawce dziewięciu koni. Jego francuski rating 31,5 jest jednym z najniższych w stawce, nie będzie mu łatwo o dobre miejsce, może mieć najniższe notowania w totalizatorze.

  Dariyangel wygrał w 2022 roku dwa wyścigi na Służewcu

  Szanse czołowych koni są bardzo wyrównane, z lekkim wskazaniem na pięcioletniego Mister Grenadine. Oprócz niego do zwycięstwa pretendują: mający status black type Central Park West, Le Houlme i Wallem, wyhodowany przez szwedzką miliarderkę Kirsten Rausing, podobnie jak Alpinista, która w 2022 roku wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego. Wallem pochodzi z tej samej rodziny żeńskiej co Alpinista. Ich wspólną kolejną matką jest Alouette, urodzona w 1990 roku.

  RZ

  Zdjęcie tytułowe przedstawia Dariyangela, prowadzącego w Prix de la Route Longue 400 metrów przed celownikiem. Fot. France Galop.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły