More

W sobotę w Traf Online 16 gonitw z trzech torów we Francji

W sobotę 28 stycznia podczas transmisji w Traf Online zobaczymy 16 wyścigów na trzech francuskich torach. Dostępny będzie cały dzień wyścigowy kłusaków na torze Paris – Vincennes, po trzech gonitwach zaczną się biegi na obiekcie w Pau (płaskie i jedna przeszkodowa), a od godziny 16.42 rozpoczną się zmagania na torze w Deauville w wyścigach płaskich. Pierwszy bieg zaplanowany jest na godzinę 13.23, ostatni na 18.27. Pule gwarantowane w kilku wyścigach przekraczają 3000 złotych.

W klasyfikacji jeźdźców biorących udział w gonitwach płaskich, lider Maxime Guyon (champion w sezonie 2022) ma już osiem wygranych więcej (18 zwycięstw) od zajmującego drugie miejsce Cristiana Demuro (10). Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja jeźdźców, dosiadających konie w gonitwach skakanych – aż trzy osoby mają tyle samo zwycięstw. Jedną z nich jest czempion zeszłego sezonu James Reveley. Johnny Charron, który zajął w poprzednim roku piętnaste miejsce w rankingu oraz amazonka Charlotte Prichard, zwyciężczyni siedemnastu gonitw w sezonie 2022, mają taki sam dorobek. Cała wymieniona trójka wygrała w tym sezonie po 6 wyścigów.

Ekscytująco zapowiadają się w sobotę gonitwy oznaczone w Traf Online jako 4 (godzina 14.50) i 14 (17.52).

PRIX JEAN LANTA (tor Pau o godzinie 14.50)

Gonitwa nr 4 w sobotnim planie gonitw z Francji na Traf Online

Wyścig z przeszkodami dla koni sześcioletnich na dystansie 3900 metrów, w którym na starcie zobaczymy 11 koni. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wyścigi końmi, które mają szanse na zajęcie dobrej pozycji w tej gonitwie, są przede wszystkim Lulu Au Togo (nr 2), Losange Vert (nr 7) i High Fashion (nr 10), ale warto też uważać na konia z numerem 4 Super Gino.

Lulu Au Togo (Martaline – Lumina po Exit To Nowhere) to sześcioletni wałach (nr 2) startujący w gonitwach skakanych od 2020 roku, biegał w tym czasie trzynaście razy. Niestety, jeszcze nie udało mu się wygrać, ale zajmował drugie i trzecie miejsca. Warto zwrócić uwagę na dwa ostatnie jego wyścigi, ponieważ zajmował w obu trzecie miejsca na torach Pau i Angers na dystansie 3800 metrów. Jego ojciec wygrał gonitwy rangi G2 oraz G3, zarabiając w karierze ponad 263 tysiące funtów, okazał się świetnym reproduktorem wśród koni stiplowych. Dosiadać Lulu Au Togo będzie David-Andre Surveillant, który wygrał w tym sezonie dwa z ośmiu wyścigów. Szansa na zajęcie przez tę parę miejsca w czołówce jest dosyć spora, bo jest on uczniem i korzysta z czterech kilogramów ulgi wagi (66 zamiast 70 kg).

Ojciec Lulu Au Togo – Martaline to legenda w hodowli koni płotowych i przeszkodowych. Fot. Haras de Montaigu

Wałach Losange Vert (nr 7) jest synem zwycięzcy gonitwy G1 na paryskim torze Longchamp ogiera Montmartre i klaczy Sweet Valrose (po Cadoudal). Wygrał dwie gonitwy stiplowe na prestiżowym torze w Auteuil (w tym G3 i był czwarty G2) i należał do francuskiej czołówki koni przeszkodowych (rating 69). Jednak miał ponad rok przerwy w startach (ostatni raz pobiegł 10 października 2021 roku) i jego forma jest wielką niewiadomą. W ostatnich trzech startach przed przerwą zajmował szóste miejsca na dystansie 4400 metrów w Auteuil w gonitwach G2 i G3. Krótszy o 500 metrów dystans może mu teraz pomóc i w końcowym rozrachunku jest szansa, że uda mu się osiągnąć dobry rezultat. Pojedzie na nim Clement Lefebvre, mający ponad 500 zwycięstw w karierze.

Biegnąca z numerem 10 High Fashion (Crillon – Odyssee Du Cellier po Dear Doctor) jest po ogierze, który w wieku czterech lat zajął dwa razy drugie miejsce w gonitwie G2. Sześciolatka w jedenastu startach nie wygrała ani razu, ale w poprzednim swoim biegu zajęła dobre, trzecie miejsce, a było to 2 stycznia tego roku w Pau na 3900 metrów. Dosiadać ją będzie jeżdżący na francuskich torach od 2020 roku Lucas Zuliani, zwycięzca 40 wyścigów w ubiegłym sezonie. Po udanym poprzednim wyścigu, ma szanse na uplasowanie się w czołówce.

Prix DES CASCADES DE MORTAIN (tor Deauville o godzinie 17.52)

Gonitwa nr 14 w sobotnim planie gonitw z Francji na Traf Online

Będzie to wyścig płaski dla koni czteroletnich na dystansie 1900 metrów. Gonitwa handikapowa klasy trzeciej. Zapisanych zostało 16 koni ale na starcie zobaczymy 15, ponieważ Fazzano (nr 15) został wycofany. Różnica wagowa między koniem z nr 1 Tigrr (62 kg), a nr 16 I Excel (55 kg) wynosi 7 kilogramów. Obiecująco w tej gonitwie wyglądają Presa Diretta (nr 2), Just a Perfect Day (nr 3) i Pump Pump Junior (nr 9).

Presa Diretta (nr 2) jest córką australijskiego sprintera Sidestep, który dwa razy wygrał wyścig G2 na 1200 metrów oraz klaczy Ghada Amer po świetnym Anabaa. Klaczy do tej pory udało się wygrać tylko raz, ale ma za sobą dwa dobre ostatnie wyścigi, ukończone na czwartej pozycji w Chantilly i Deauville na dystansach 1600 oraz 1900 metrów. Pojedzie na niej doświadczony dżokej z Kraju Basków Ioritz Mendizabal, który zna klacz z ostatniego startu. Presa Diretta jest kandydatką do zajęcia wysokiej lokaty na celowniku, jeśli poradzi sobie z dość wysoką wagą 59 kg.

Just a Perfect Day (nr 3) jest ogierem o znakomitym pochodzeniu (No Nay Never – Denga po Invincible Spirit), zwyciężył dotąd trzykrotnie podczas wyścigowej kariery. Jego ojciec wygrał jako dwulatek Prix Morny G1 i zajął drugie miejsce w Breeders Cup Turf Sprint G1. No Nay Never będzie krył w tym roku w Coolmore po 175 tysięcy euro. Jedno ze zwycięstw Just a Perfect Day miało miejsce w poprzednim wyścigu na torze Deauville na dystansie 1900 metrów, było to 30 grudnia, a więc ogier powinien być w formie. Dosiadać go będzie rutynowany dżokej Eddy Hardouin, mający w swojej karierze ponad 790 wygranych. Wygląda na to, że syn znakomitego No Nay Never jest w dobrej dyspozycji i jest godny uwagi w kontekście walki o najlepsze pozycje w tej gonitwie.

Wyhodowany przez stadninę La Perelle – Just a Perfect Day (syn kryjącego po 175 tysięcy euro ogiera No Nay Never) wygrał już gonitwę w Deauville. Fot. La Perelle Facebook

Startujący z numerem 9 wałach Pump Pump Junior (Elusive City – Pretty Pump Pump po Kingsalsa) jest synem ogiera, który wygrał wyścig G1 w wieku dwóch lat i jego potomstwo też odznacza się szybkością. Warte uwagi są dwa poprzednie wyścigi konia z numerem 9, ponieważ w obu zwyciężył – na dystansach 1900 i 2100 metrów w Deauville i Chantilly. Te dwie wygrane udowadniają, że jest dobrze przygotowany do sezonu zimowego – było to w grudniu i styczniu. W siodle wałacha zobaczymy amazonkę, mającą już na koncie wygraną w gonitwie G1 – Marie Velon. Biorąc pod uwagę dokonania we wcześniejszych dwóch gonitwach, Pump Pump Junior ma znaczące szanse na walkę o zwycięstwo lub przynajmniej zajęcie wysokiego miejsca w tej stawce.

W sobotę 28 stycznia na Traf Online zakłady czwórkowe są możliwe do obstawienia w gonitwach o numerach 5, 10, 13 oraz 16 i mają one podwyższone pule gwarantowane. Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online (po zarejestrowaniu i zalogowaniu).

Karol Pilich

Na zdjęciu tytułowym Losange Vert, który pobiegnie w sobotę w Pau w gonitwie przeszkodowej o godzinie 14.50. Wygrał dwa wyścigi w Auteuil, w tym G3. Fot. Equidia.