More

  Kto wygra Prix d’Amerique 2023?

  Oj, działo się podczas sobotnich wyścigów na Vincennes. Pamiętajmy jednak, że prawdziwe ściganie rozpocznie się w niedzielę o 12:00! To właśnie o tej godzinie ruszy pierwszy wyścig dnia poświęconego Prix d’Amerique.

  suma pul gwarantowanych na niedzielne wyścigi w Trafonline.pl przekroczy 35 000. Do tego dojdą kilkutysięczne kumulacje w zakładach trójki i czwórki!

  Idao de Tillard ma szansę zostać czwartym pięciolatkiem w XXI wieku, który wygra Prix d’Amerique

  wielkie nieobecny Prix d’Amerique- Oracle Tile spróbuje poprawić humory swoim właścicielom w Prix Jean Rene Gougeon (18:16)

  Stało się już tradycją, że ostatni weekend stycznia jest największym wydarzeniem w końskim totku podczas przerwy zimowej. Na niedzielne wyścigi organizująca zakłady firma Traf przygotowała pule gwarantowane przekraczające 35 000 zł, z czego blisko 7 000 zł w samej Prix d’Amerique (16:25). To nie wszystko! Po kilku niespodziankach w drugiej części sobotnich mityngów uzbierała się kumulacja trójki w wysokości ponad 2 200 zł oraz blisko 5 000 zł w czwórce.

  Niedzielne wyścigi ruszają w samo południe i od razu do rozegrania będzie skumulowana trójka! Niewiele ponad godzinę później ruszy licznik czwórki. Pula z soboty wynosi 4984 zł, trudno przewidzieć, na jakiej kwocie się zatrzyma. Kto lubi dłużej pospać, lepiej niech nastawi budzik, bo ominie go podział całkiem pokaźnego tortu.

  Sobotnie prognozy na Trafnews okazały się przynajmniej równie trafne co francuskie. Spośród siedmiu typowanych wyścigów 2 wygrały konie wskazywane przez nasz portal na pierwsze miejsce, a dwa z drugiego miejsca w prognozach. Kilku fuksów nie udało się jednak wyłapać. Spróbujmy więc poprawić wynik w niedzielę.

  W sobotę po dwie wygrane zanotowali trenerzy: Jean-Michel Bazire i Laurent Claude Abrivard, ale na uwagę zasługuje też zadziorny Włoch – Alessandro Gioccadoro, który zaszokował Francuzów, wygrywając na mało liczonym Elton Wise z czołówką miejscowych trzylatków. W niedzielę Gioccadoro będzie miał kilka koni, z których na pewno trzeba zwrócić uwagę na klacz – Don’t Say Gar (15:05) i przewodzącego na liście zarobków w Prix d’Amerique (16:25) – Vivid Wise As.

  12:00 Prix de Meadowlands

   Rozpoczynamy od skumulowanej trójki. W prognozach Equidii na pierwszych miejscach znajdują się konie z najwyższą sumą wygranych: Joconde Sibey (10), Jamaica d’Aurcy (9), Jolly Star Jiel (8) i Jazzie Belle (11). Trudno się nie zgodzić co do przyznania pierwszej lokaty będącej w formie, dobrze czującej się na dzisiejszym dystansie Jocondy Sibey (10). Niewiele gorsza wydaje się Jolly Star Jiel (8) i Jamaica a’Aurcy (9), chociaż w przypadku tej ostatniej warto zwrócić uwagę na zmianę powożącego z J-M Bazire’a na R. Congarda. Stajnia jednak udowodniła w sobotę, że jest w świetnej formie.

  Prognoza: Joconda Sibey (10) – Jolly Star Jiel (8) – Jamaica d’Aurcy (9) – Jaflosa Girl (2)

  12:35 Prix Pro Patria

  Niesamowitego mocarza wystawia czempion trenerów – Thierry Duvaldestin. Chodzi oczywiście o klacz Ines des Fael (5), która ma już na koncie 8 zwycięstw. W jej sulce zobaczymy bardziej doświadczonego z Duvaldestinów juniorów – Clementa (będzie też powoził faworytem Prix d’Amerique – Idao de Tillard). Na dobry występ stać Ivanjicę de Lou (7), która wydaje się przygotowywana właśnie do tego wyścigu. Ivanjica może zrewanżować się Indii Sea (2) za nieznaczną porażkę z ostatniego startu. W tej samej gonitwie korzystnie zaprezentowała się Icone de L’Iton (1), a że tym razem w sulce zobaczymy Yoanna Lebourgeoise’a, zamiast mało znanego Arthura Rebeche, możemy się spodziewać poprawy wyniku.

  Prognoza: Ines des Fael (5) – Ivanjica de Lou (7) – India Sea (2) – Icone de L’Iton (1)

  13:10 Prix Jacques Andrieu 

  W pierwszym z czterech niedzielnych „wyścigów czwórkowych” rozegramy skumulowaną pulę. Trzech mocnych specjalistów od monte wystartuje z handicapem, 25 m za stawką. Spośród nich duże wrażenie robi kariera Clegs des Champs (16), który chyba tylko ze względu na warunki handicapu w prognozach francuskich ekspertów jest daleko za Gabiano (4) i Figaro de Larre (5). Doceniając osiągnięcia Figaro i kapitalną postawę Gabiano w ostatnim starcie, postawimy weterana na równi z nimi.

  Prognoza: Clegs des Champs (16) – Figaro de Larre (5) – Copsi (13)

  14:30 Prix WTW Hipcover Assurances Hipiques

  Faworyzowany Jablonski (13) ograł ostatnio Jingle du Pont (8) i wszyscy we Francji oczekują, że podobnie zakończy się niedzielny wyścig. Oba konie są w treningu Jeana-Michela Bazire’a. Popularny JMB pojedzie na Jablonskim, a jego syn Nicolas na Jingle du Pont. W sobotę mieliśmy już jeden dublet tej stajni. Wówczas lepszy okazał się ojciec. Czy tym razem nastąpi zmiana warty?

  Prognoza: Jingle du Pont (8) – Jablonsky (13) – Japarov Lire (4) – Je T’Aime (6)

  15:05 Prix Ourasi

  To właśnie w tej gonitwie zobaczymy zapowiadaną już wcześniej Don’t Say Gar (7) i jej trenera Alessandro Gioccadoro. Duet ten pokonał ostatnio najlepszego konia rocznika „J” – Just a Gigolo. Pozycję faworyta mamy więc obsadzoną. Blisko powinien być Juninho Dry (14), który przez całą karierę rywalizował z najlepszymi końmi we Francji i niemal zawsze kończył na podium. Utalentowane konie wystawia trener Duvaldestin: Juliet Papa Bravo (8) i Jack Tonic (12). Oba są bardzo mocne, ale brakuje im stabilności, jaką imponuje Juninho Dry.

  Prognoza: Don’t Say Gar (7) – Juninho Dry (14) – Juliet Papa Bravo (8) – Jack Tonic (12)   

  15:40 Prix Camille Blaisot

  Otwarty wyścig monte dla pięciolatków. Z liczonych koni najlepszą i najrówniejszą formą legitymuje się Ideale du Chene (13), która ostatnio pokonała szóstkę startujących tu koni. Zdyskwalifikowany w tym wyścigu Inshore (9) startował wówczas po raz pierwszy w karierze bez podków. Tym razem będzie podkuty i jest pierwszym wyborem wielu francuskich ekspertów. Świetna w przeszłości Intuition (11) rozczarowała w dwóch ostatnich startach. Czyżby zwiastowało to głębszy kryzys?

  Prognoza: Ideale du Chene (13) – Inshore (9) – Ina du Rib (6) – Intuition (11)

  16:25 Prix d’Amerique

  Na ten wyścig wszyscy czekamy. Pod nieobecność borykającego się z boreliozą Etonnanta (17) na liście startowej zostało 17 koni. Zadziwiającą zgodnością wykazali się eksperci Equidii i dziennikarze, którzy wskazali dokładanie taką samą czwórkę: Idao de Tillard (6), Horsy Dream (2), Flamme du Goutier (14) i Hooker Berry (9). Spójrzmy na te prognozy. Idao de Tillard wydaje się mieć wszystko, by być najlepszym z najlepszych, więc to on zostanie naszym mocnym faworytem. Trudno coś zarzucić Horsy Dreamowi, chociaż zwycięskie wyścigi kwalifikacyjne złożyły się mu idealnie. Samo nigdy nic się „nie składa”, spory udział miał w tym czempion powożących Eric Raffin, który i tym razem pojedzie na odkryciu tego sezonu. Można mieć wątpliwości co do Flamme du Goutier. Klacz podobnie jak przed rokiem wygrała Prix de Cornulier (monte), ale przed startem była mocno poddenerwowana i oprócz czynnika regeneracji fizycznej dochodzi aspekt psychiczny. W tej sytuacji wysoko może być Hooker Berry, którego trenera i powożącego nie trzeba przedstawiać, a stajnia pokazała w sobotę, że jest w wybornej formie. Bardzo słabo zaprezentował się w ostatnim starcie niemal zawsze liczony Vivid Wise As (18). Dodając do tego dystans powyżej optimum, nie uwzględnimy go w naszych prognozach. Szukając fuksa, warto wziąć pod uwagę Hussarda du Landret (3), Italiano Vero (8) i Hip Hop Haufor (1), które pokazały się z dobrej strony na początku drogi kwalifikacyjnej, a później mogły być oszczędzane. Podsumowując, wyścig ma parę mocnych faworytów: Idao de Tillard i Horsy Dream, których nawet przy skrajnie niesprzyjającym przebiegu gonitwy, nie powinno zabraknąć w czwórce. Walka o kolejne miejsca wydaje się sprawą otwartą.  

  Prognoza: Idao de Tillard (6) – Horsy Dream (2) – Hooker Berry (9) – Hip Hop Haufor (1)

  17:10 Prix Helen Johansson

  Francuscy dziennikarze i eksperci skupiają się na czterech klaczach: Flower Ball (1), Akel Pal Ferm (6), Huwaga (7) i Allegra Gifont (8). Spośród wyżej wymienionych mogła się podobać włoska Allegra Gifont, która zajęła trzecią lokatę w debiutanckim starcie na Vincennes. Naszym fuksem na ten wyścig jest jednak niedoceniana przez Francuzów Giboulee de Mars (9). Klacz zajęła ostatnio piąte miejsce w rywalizacji z mocnymi ogierami, a wcześniej wygrała w dobrym stylu na dzisiejszym dystansie. Największym minusem jest zewnętrzny numer startowy.

  Prognoza: Giboulee de Mars (9) – Allegra Gifont (8) – Flower Ball (1) – Huwaga (7)

  17:43 Prix Bold Eagle

  Świetnie na krótszym dystansie (2100 m) zaprezentowała się Imhatra AM (14), ale na 2700 m francuscy komentatorzy mocniej liczą pokonanego przez nią ostatnio Instrumentaliste (10) oraz Cash Bank Bigy (8), która na dystansie 2850 m była lepsza od Imhatry AM.  

  Prognoza: Instrumentaliste (10) – Cash Bank Bigy (8) – Imhatra AM (14) – Inmarosa (16)

  18:16 Prix Jean Rene Gougeon

  To może być wyścig nie mniej emocjonujący od samej Prix d’Amerique. Na starcie stanie bowiem Oracle Tile (13), który niedawno przeniósł się z Norwegii do stajni T. Duvaldestina i pokazał ogromne możliwości w dwóch ostatnich startach. Wydawało się, że ma spore szanse wziąć udział w Nagrodzie Ameryki, ale ze względu na stosunkowo niską sumę wygranych nie zmieścił się na liście startowej do kwalifikacji. Styl, w jakim zdominował wyścig 31 grudnia, budzi respekt również u Francuzów, którzy zgodnie wskazują go na pierwszego faworyta gonitwy. Dziś zmierzy się z licznymi reprezentacjami stajni Jean-Michela Bazire (3 konie) i Fabrice Souloy (3 konie), ale też włoskim Bilo Jepson (12), którego słabszy wynik z ostatniego wyścigu wynikał z niezawinionej przez niego kolizji. Blisko powinien być też Gaspar de Brion (14), który pokonał ostatnio kilku dzisiejszych konkurentów.

  Prognoza: Oracle Tile (13) -Bilo Jepson (12) -Gaspar de Brion (14) – Bordeaux S (4)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie- Equidia.fr

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły