More

  Szczepan Mazur trafił już w tym sezonie dwie dziesiątki w Katarze

  Nasz eksportowy dżokej Szczepan Mazur odniósł w czwartek 2 lutego dwudzieste zwycięstwo w Katarze w sezonie 2022/2023. Wygrał na czteroletnim wałachu AJS Duhail (Camelot – C’Est Chic po Dansili) sprinterską gonitwę handicapową na 1300 m dla koni pełnej krwi angielskiej lokalnej hodowli.

  W dystansie Szczepan prowadził swojego konia na trzecim miejscu od końca w czternastokonnej stawce. Zaczął się przesuwać przy wyjściu na prostą przy bandzie. Było bardzo ciasno, przez moment był zamknięty i przyciśnięty, ale gdy doszło do końcowej walki o zwycięstwo pięciu koni, mimo że było tam wąsko, sprytnie znalazł przejście przy kanacie, gdy rywale trochę odbili na zewnątrz.

  AJS Duhail (niósł 59 kg) wygrał o długość przed sześciolatkiem Al Mustashar (Polperro – Granary po Singspiel), na którym jechał Marco Casamento, walczący z Ronanem Thomasem i Alberto Sanną o tytuł championa dżokejów w Katarze. W poprzednim swoim starcie Al Mustashar zwyciężył pod Casamento, a było to zaledwie 5 dni temu – 28 stycznia. Miał teraz wysoką wagę – 60,5 kg.

  Suma nagród w czwartkowym wyścigu wynosiła 40 tysięcy riali, właściciele zwycięskiego konia, stadnina Al Jeryan, zainkasowali 22 800. Czas gonitwy 1 min 24,13 s. Szczepan Mazur w czwartek w Katarze miał trzy dosiady na siedem wyścigów, w dwóch pozostałych zajmował szóste miejsca.

  Zdjęcie z fotofiniszu wyścigu, który wygrał w czwartek Szczepan Mazur

  Polski dżokej w tym sezonie wygrał 20 wyścigów w Katarze i jest to siódmy rezultat spośród wszystkich jeźdźców (pod względem sum wygranych, a na jej podstawie tworzy się w Katarze championat – Szczepan jest oczko wyżej, na szóstej pozycji). Najwięcej zwycięstw ma Ronan Thomas (37), przed Marco Casamento (36) i Alberto Sanną (32).

  Znany z występów na Służewcu Czech Tomas Lukasek jest na piątym miejscu pod względem liczby zwycięstw w tym sezonie – ma ich 26, po tym jak wygrał jeden wyścig w czwartek. Trochę pojeździł w tym sezonie w Katarze francuski champion dżokejów Maxime Guyon, który na 23 starty wygrał sześć gonitw.

  Czwartkowy występ to był od listopada siódmy start czteroletniego AJS Duhail, a piąty pod Mazurem, ale pierwszy zwycięski. 4 stycznia Szczepan zajął na tym koniu trzecie miejsce, ten czterolatek wyraźnie progresuje z każdym startem. Posłużyło mu chyba skrócenie dystansu z 1700 do 1300 metrów, choć rodowód ma raczej długodystansowy.

  Jego ojcem jest angielski i irlandzki derbista Camelot (Montjeu – Tarfah po Kingmambo), warto przy tej okazji przypomnieć słynną aferę i poruszyć problem dopingowania koni w treningu. Camelotowi bowiem niewiele zabrakło do potrójnej korony w Anglii i powtórzenia wyczynu Nijinsky’ego z 1970 roku, a nie udało mu się to w kontrowersyjnych okolicznościach.

  Camelot, który wygrał też 2000 Guineas Stakes, był drugi w St. Leger 2012 w Doncaster, przegrał wtedy o 0,75 długości z koniem szejka Mohammeda – Encke (Kingmambo – Shawanda po Sinndar), który był outsiderem w tym wyścigu (25:1, przy notowaniach Camelota 2:5).

  Encke ze stajni Godolphin sensacyjnie bije, pod Mickaelem Barzaloną, w angielskim St. Leger 2012 o 0,75 długości Camelota (jechał na nim Joseph O’Brien) z Coolmore, pozbawiając go możliwości zdobycia potrójnej korony. Fot. skysports.com

  Encke kilka miesięcy później został złapany na dopingu (wraz z grupą czternastu innych koni ze stajni Godolphin) podczas zimowego nalotu komisji antydopingowej na konie w treningu u Mahmood Al Zarooniego. Stracił on licencję trenerską na osiem lat. Encke niestety musiał zostać uśpiony w październiku 2014 roku po złamaniu nogi na treningu, po tym jak był już pod opieką Charliego Appleby.

  U ogiera Encke i innych koni wykryto sterydy anaboliczne, często stosowane w okresie przygotowawczym do sezonu przez niektórych nieetycznych trenerów i właścicieli. Trzeba przy tej okazji podkreślić, że jednym z najważniejszych problemów polskich wyścigów jest właśnie brak kontroli antydopingowych koni w treningu, co jest normą praktycznie w każdym kraju świata i w większości dyscyplin sportu.

  Na szczęście właśnie są opracowywane i zatwierdzane nowe przepisy, które mają to w Polsce zmienić i dostosować do ogólnych norm, aby można było pobierać próbki dopingowe od koni w treningu. Obecne przepisy i zasady sprawiają, że w Polsce od listopada do kwietnia można w zasadzie bezkarnie podawać koniom środki dopingujące.

  Wygrany wyścig Szczepana można obejrzeć pod linkiem:

  (8) RM38-RACE 5 – YouTube

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur wygrywa wyścig w Katarze na AJS Duhail. Fot. facebook.com/QatarRacingEquestrianClub

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły