More

  Świetne gonitwy na Vincennes i Grand Prix de Pau ozdobą niedzielnego programu Trafonline

  Dwa tory, 15 gonitw, 171 zgłoszonych koni, dwie czwórki i blisko 25 tysięcy złotych w pulach wyjściowych. Tak w skrócie wygląda niedzielna oferta Trafonline na wyścigi z Francji. Nie zabraknie naprawdę dużych wydarzeń. Czołówka specjalistów od kłusa w siodle zmierzy się na Vincennes w Prix de L’Ile-de-France (G1). Będzie to chyba najłatwiejszy do prognozowania wyścig całego weekendu, a do tego, z najwyższymi pulami gwarantowanymi. Mamy też arcyciekawy stipel rangi G3 na torze Pau, w którym zobaczymy kilku naprawdę świetnych skoczków. Wyścigi ruszają o 13:23, a my ruszamy z prognozami!

  15:15 – Prix de L’Ile-de-France (G1)

  To jest z pewnością gonitwa weekendu! Z wyjątkiem fenomenalnej Flamme du Goutier zobaczymy całą czołówkę z rozegranej dwa tygodnie temu Prix de Cornulier. Tak się składa, że jest to również światowy top of the top kłusaków ścigających się w siodle!

  Prezentację rozpocznijmy od nieznacznie pokonanej w Cornulierze (dwa lata z rzędu) Granvillaise Bleue (13). Klacz ze stajni Perre’a Levesque’a będzie absolutną faworytką gonitwy. Przesądni mogą co prawda uznać, że w najważniejszych gonitwach ma pecha (wygrała „tylko” jedną gonitwę G1, a pięciokrotnie była druga), ale oceniając obiektywnie, ciężko będzie ją pokonać. Zdają sobie z tego sprawę trenerzy i jeźdźcy jej przeciwników, o czym za chwilę. Teraz zobaczmy, co Pierre Levesque mówi o szansach największej stajennej gwiazdy: „w zeszłym roku nieznacznie przegrała w tym wyścigu (ze startującym tu Freemen de Houelle (10) – red.), ale miała pecha na początku prostej. Ma za sobą mocny wyścig w Prix de Cornulier. Dobrze pracowała na treningach i dobrze wygląda”.

  Druga w prognozach jest Hanna des Molles (9), która trzecim miejscem w Prix de Cornulier udowodniła, że już teraz należy do najlepszych na świecie w monte, a trzeba pamiętać, że ma na koncie zaledwie trzy wyścigi w tej dyscyplinie! Przeczytajmy, co na jej temat sądzi jeździec – Alexandre Abrivard. „Po Prix de Cornulier pracowała trochę lżej i udało się ją doskonale zregenerować. Zintensyfikowaliśmy treningi dopiero w poniedziałek i świetnie na to zareagowała. Granvillaise Bleue będzie trudna do pokonania. Nasze miejsce jest na podium”.

  Eksperci Equidii jako trzeciego konia wskazują Zarenne Fas (11), który przed dwoma tygodniami przegrał co prawda z Vaprio (4), ale w siodle Zarenne zobaczymy tym razem samego Mathieu Mottiera, który jest wyjątkowym talentem jeździeckim.

  Trenerem Zarenne Fas jest Jean-Michel Bazire, a o szansach wypowiadał się jego syn- Nicolas Bazire. „Nasz koń dobrze prezentuje się na treningach. Korzystne będzie skrócenie dystansu. Mamy realne szanse na trzecie-czwarte miejsce”.

  Co w takim razie na to Nathalie Henry, która dwa tygodnie temu poprowadziła Vaprio do czwartego miejsca w „Cornulierze”? „W Prix de Cornulier spisał się bardzo dobrze, zajmując czwarte miejsce, za trzema faworytkami gonitwy. Ma dobry finisz, więc liczę na wysoką lokatę”.

  Na koniec kilka słów od Benjamina Rocharda, który pojedzie na zwycięzcy ubiegłorocznej edycji tego wyścigu- Freeman de Houelle (10): „Freeman nie dał rady w Prix de Cornulier. Dość wcześnie opadł z sił. Lubi dystans dzisiejszego wyścigu i wrócimy do używania okularów (ostatnio biegł bez tego sprzętu), co w przeszłości dobrze go mobilizowało”.  

  Podsumowując, mamy dwie mocne klacze, do zajęcia pierwszego i drugiego miejsca. Największe różnice wśród ekspertów dotyczą kolejnych lokat.

  Prognozy Equidia: Granvillaise Bleue (13) – Hanna des Molles (9) – Zarenne Fas (11) – Hirondelle du Rib (7)

  Trafnews: Granvillaise Bleue (13) – Hanna des Molles (9) – Vaprio (4) – Zarenne Fas (11)

  16:07 – 136’ Grand Prix de Pau (G3)

  Gonitwa na 5300m dla specjalistów od „dużych przeszkód”. Wyścig będzie konfrontacją młodości z rutyną. Mocnym faworytem francuskich ekspertów jest nabierający doświadczenia Youtwo Glass (5). Sześciolatek ma na koncie siedem startów w stiplach i sukcesywnie pnie się po wyścigowej drabince. Do największych sukcesów zapiszemy mu wygraną w Listed (4700m) i dwie drugie lokaty (o pół długości i o nos) na poziomie G3 (4400m). Chyba najwyższy czas, by zrobić kolejny krok i wygrać G3.

  Eddy de Balme – weteran sprawdzony na najwyższym poziomie (Equidia)

  Jego najgroźniejszym konkurentem wydaje się weteran Eddy de Balme (9), który przed rokiem był trzeci, a dwa lata drugi w tej gonitwie. Dziewięciolatek z czołowej skokowej stajni Francois’a Nicholle’a ma na koncie udział w wyścigach najwyższej rangi. Ostatnio zajął drugie miejsce w gonitwie G2 na torze Auteuil, czym udowodnił, że nadal stać go na bardzo dobre wyniki.

  Kolejnym wyborem wydaje się  Metasequoia (8), który w dwóch ostatnich startach podążał jak cień za faworytem dzisiejszej gonitwy – Youtwo Glass.

  Equidia: Youtwo Glass (5) – Eddy de Balme (9) – La Danza (1) – Metasequoia (8)

  Trafnews: : Youtwo Glass (5) – Eddy de Balme (9) – Metasequoia (8) – La Danza (1)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie tytułowe- faworytka Prix de L’Ile-de-France – Granvillaise Bleue (Equidia)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły