More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 2-bis): Mała Paradise Dancer przyjmuje wycieczki szkolne

  W ramach cyklu na Traf News – “Polskie źrebaki 2023” po upływie kilku tygodni prezentujemy jak rozwijają się konie, które przedstawialiśmy tuż po urodzeniu. Mogliśmy już zaobserwować jako rozwijają się źrebaki z Golejewka i innych stadnin, teraz czas na klaczkę, która przyszła na świat w ośrodku treningowo-hodowlanym Przemysława i Jarosława Łuckich w Cieszkowie, nieopodal Golejewka właśnie. To córka ogiera Exaltation i klaczy Paradise (po Ecosse), która jest siostrą polskiego derbisty z 2013 roku i zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej – Patronusa. Prawdopodobnie będzie nazywała się Paradise Dancer, a urodziła się w… piątek trzynastego stycznia. Oto jej nowe zdjęcia…

  Jak większość koni z tej rodziny, Paradise Dancer jest dość wyrośnięta i silna, szczególnie mocno ma rozbudowaną jak na źrebaka klatkę piersiową. Rozsadza ją też energia i z chęcią galopuje po padoku, strzelając z zadu.

  Paradise Dancer kilka dni po narodzinach

  Mała klaczka stała się też atrakcją dla najmłodszej latorośli w Cieszkowie i okolicach. Kilka dni temu zawitała do niej mała wycieczka szkolna w osobach koleżanek Martyny, córki hodowcy i trenera Przemysława Łuckiego. Dziewczynki z zainteresowaniem obserwowały poczynania matki ze źrebakiem, a Paradise Dancer jest już na tyle oswojona z ludźmi, że pozwoliła się głaskać.

  Mała córka ogiera Exaltation pozwala się już głaskać dzieciom

  Niespełna miesięczną klaczkę czeka za kilka dni pierwsza w życiu podróż w celu… pozyskania rodzeństwa. Pierwsza ruja (która wypada zwykle w okolicach dziewiątego dnia po narodzeniu źrebaka) klaczy Paradise musiała zostać przepuszczona, gdyż w styczniu jest jeszcze za wcześnie na stanówkę – źrebak wtedy mógłby się urodzić w grudniu, a więc byłby zaliczony do starszego rocznika. Paradise będzie więc kryta w okolicach trzydziestego dnia od porodu i musi opuścić stadninę, bowiem ogierem czołowym w ośrodku braci Łuckich jest… jej ojciec Ecosse.

  Trzeba więc szukać dla niej innego kawalera. Ponieważ Paradise w ubiegłym roku urodziła po Baliosie (Shamardal – Elle Galante po Galileo) bardzo dobrze zbudowanego Portosa, był plan powtórzenia w tym roku tego skojarzenia. Zwłaszcza, że w 2022 roku obiecująco biegał w Polsce jako dwulatek syn Baliosa Juris, a we Francji sukcesy w gonitwach płotowych i przeszkodowych odnosił inny jego syn, trzyletni Winteriscoming.

  To skojarzenie było więc pomyślane pod kątem ewentualnej sprzedaży przychówku Baliosa do Francji pod kątem gonitw stiplowych, bo w tej specjalności konie z Polski mają dobrą markę za granicą. Podobny jest też zamysł z użyciem w Polsce mającego długodystansowy rodowód Nagano Gold. Po sukcesach we Francji Tunisa, od kilku lat francuscy właściciele i trenerzy śledzą polski rynek i co jakiś czas kupują u nas konie, a rozwój hodowców nie jest możliwy bez sprzedawania części przychówku za dobre ceny za granicę (ewentualnie w kraju).

  Ostatecznie jednak została podjęta decyzja, że w tym roku Paradise będzie kryta trójkoronowanym w Polsce ogierem Bush Brave, warto bowiem wykorzystać to, że ten obiecujący reproduktor (dobrze biegał jako dwulatek w sezonie 2022 na Służewcu jego syn Tarik) akurat stacjonuje zaledwie 30 km od Cieszkowa – w Golejewku, natomiast do Baliosa czekałaby mamę i córkę wyprawa około 350 km w trudnych zimowych warunkach.

  Ojcem małej Paradise Dancer jest wyhodowany w stadninie Darley, szejka Mohammeda al Maktoum – ogier Exaltation (po zwycięzcy Nagrody Łuku Triumfalnego i świetnym reproduktorze Rainbow Quest, od klaczy Carnival Spirit po Kris), który w gonitwie Derby Trial Stakes G3 był drugi, tylko 1,5 długości za epokowym Galileo, a było to zaledwie kilka tygodni przed triumfem syna Sadler’s Wellsa w angielskim Derby w Epsom.

  Exaltation wygrał Gallinule Stakes G3 w Irlandii, w irlandzkim Derby był piąty, zgromadził w karierze 109 tysięcy dolarów. Jest ojcem najlepszego konia polskiej hodowli w Derby 2022 – Santo Elmo. Wcześniej Exaltation dał tak dobre konie jak: Dżulietto (wygrał nagrody Strzegomia, Rulera, Iwna i Kozienic), czołowy sprinter na Służewcu Tybet, czy Ułan – zwycięzca słowackiego St. Leger i drugi w czeskim Derby.

  Matka małej klaczki urodzonej w piątek trzynastego – Paradise (Ecosse – Princess of Java po Java Gold) jest pełną siostrą Patronusa, ostatniego konia polskiej hodowli, który wygrał Derby na Służewcu i Wielką Warszawską, było to w 2013 roku. Zarówno Patronusa, jak i Paradise, wyhodował Andrzej Zieliński w stadninie w Nowej Wronie pod Warszawą.

  Sama Paradise, trenowana przez Adama Wyrzyka, też nieźle biegała. Na osiem startów na Służewcu zwyciężyła dwa razy w gonitwach drugiej grupy jako dwulatka i trzylatka. Jako dwulatka była też trzecia w pierwszogrupowej Nagrodzie Delatora. Jako trzylatka była czwarta w Nagrodzie Soliny, dziewiąta na 16 koni w Derby 2012 (około pięciu długości za zwycięską Natalie of Budysin), ósma w Wielkiej Warszawskiej (3,5 długości za zwycięzcą – Camerunem). Była też trzecia w nagrodach Krasne i Sac-a-Papier.

  Tak Paradise Dancer prezentowała się 13 stycznia tuż po porodzie i na pierwszych spacerach…

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły