More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 8-bis): Mały Nagano Gold zmienia się w atletę

  W niedzielę 5 lutego w stadninie Konary Joanny i Jarosława Zalewskich urodził się pierwszy źrebak po ogierze Nagano Gold (Sixties Icon – Never Enough po Monsun), zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej z 2020 roku. To ogierek, którego matką jest czeska klacz Diredawa (Access to Java – Dedarina). Zamieszczaliśmy w Traf News jego zdjęcie i krótką sylwetkę tuż po narodzinach. Trzy dni później, w środę 8 stycznia, odbył swój pierwszy spacer na padoku. Poniżej zdjęcia z tego spaceru.

  Gdy zapytałem Jarka Zalewskiego w trakcie tego spaceru, czy jest fajny, zdrowy, prosty – przysłał krótką odpowiedź: – Jest super!

  Rzeczywiście ogierek po Nagano Gold robi wrażenie małego atlety. Wyrośnięty, silny, w sporych ramach, nieźle obudowany. Popatrzcie sami…

  ———

  Tak mały Nagano Gold wyglądał tuż po narodzinach…

  ———

  Nagano Gold, trzykrotny czeski koń roku, w sezonie 2020 w Wielkiej Warszawskiej pokonał po walce o pół długości Night Tornado, dwukrotnego polskiego konia roku, który wygrał WW w dwóch kolejnych sezonach. Teraz Nagano Gold wrócił do Polski jako reproduktor, od sezonu 2023 będzie krył w SK Konary na Dolnym Śląsku (cena stanówki 1000 euro, dla wybranych klaczy 50 procent zniżki).

  W czerwcu 2019 roku Nagano Gold zrobił najlepszy wyścig w karierze – sensacyjnie był drugi w Hardwicke Stakes (G2) podczas Royal Ascot, gdzie przegrał tylko o pół długości do Defoe, a pokonał derbistę z Epsom – Masara. Za ten wyścig otrzymał rating 120 funtów. W Nagrodzie Łuku Triumfalnego zajął ósme miejsce w stawce dwunastu koni. Był też drugi w Grand Prix de Saint-Cloud (G1).

  Karierę hodowlaną Nagano Gold rozpoczął w zeszłym roku w stadninie Rabbit Trhový Štěpánov, gdzie skutecznie pokrył dziewięć klaczy. Jedna z nich, Diredawa (Access To Java – Dedarina po Zaha), przyjechała do Konar wraz z ogierem i to ona jest matką pierwszego na świecie źrebaka po Nagano Gold. Ogierek będzie co prawda czeskiej hodowli, ale będzie miał polski paszport i sufix POL.

  Diredawa (której matka Dedarina, co ciekawe, również urodziła się w Polsce, tak jak jej wnuk po Nagano Gold) została wyhodowana przez Vaclava Lukę seniora, byłego prezesa czeskiego Jockey Clubu. Należy do firmy ZZN Polabí-Luka.

  W treningu Alana Petrlika biegała 10 razy, wygrała trzy wyścigi i 174 700 koron. Zwyciężyła (pod znanym z polskich torów dżokejem Janem Vernerem) m.in. w gonitwie Cena Hrebcina Napajedla na 2200 m (którą wygrała również jej matka), wyścigu przygotowawczym do czeskiego Oaks, ale w tym klasyku w Karlovych Varach jej nie poszło, zajęła dopiero 11. miejsce na 12 koni.

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły