More

  Dwulatki 2023 (cz.29): Czy córka Estidhkaara i Shizao zagwarantuje dobrze zapowiadającej się trenerce Claudii Pawlak pierwsze duże sukcesy?

  Po dziesięciu dniach przerwy wznawiamy cykl, przedstawiający konie dwuletnie zagranicznej hodowli w polskim treningu. Dzisiaj na tapetę weźmiemy jedną z dwóch dwuletnich klaczy przygotowywanych przez młodą trenerkę Claudię Pawlak. Mowa o córce ogiera Estidhkaar i klaczy Shizao, wyhodowanej i zakupionej w Irlandii, a dokładniej podczas aukcji Sapphire Sale Tattersalls za 9,5 tysiąca euro przez czwórkę właścicieli: Claudię Pawlak, Zuzannę Król, Adama Chodowca oraz Filipa Krupę. Będzie ona reprezentować barwy stajni Trojmezi. 

  Claudia Pawlak tak oceniła swoją podopieczną: – To ładna, równa klacz. Jest poprawnie zbudowana i charakterna, ale pod siodłem dobrze współpracuje z jeźdźcem i ładnie się rusza. Wydaje się być raczej przyszłościową, dystansową klaczą.

  Estidhkaar bardzo łatwo wygrywa Supperlative Stakes (2yo, G2 – 1400 m). Fot. Horse Sales Ireland.

  Ojciec dwulatki to Estidhaar (Dark Angel – Danetime Out po Danetime). Biegał 10 razy i zarobił ponad 150 tysięcy funtów. Pierwszy raz dobrze pokazał się dwulatkiem, kiedy w imponującym stylu (o 4,5 długości) wygrał Superlative Stakes (G2 – 1400 m). Miesiąc później okazał się najlepszy w kolejnym wyścigu tej rangi – Champagne Stakes, także rozgrywanym na dystansie 1400 m.

  Trzylatkiem zaliczył bardzo dobry występ (118 rpr) w kwietniowym Greenham Stakes (G3 – 1400 m), o czym świadczy nie sama ranga gonitwy, a raczej nawiązanie wyrównanej walki ze świetnym Muhaararem (127 rpr), który wtedy pod Dettorim okazał się lepszy od Estidhkaara tylko o szyję. Później Estidhkaar startował w angielskim 2000 Gwinei, gdzie dał plamę – zajął dopiero 14. miejsce. Od tego występu nie mógł wrócić do wysokiej formy i już więcej nie pokazał takich możliwości, jak właśnie w pojedynku z Muhaararem. 

  Dane w gwineach angielskich (ceny z aukcji) i euro (stanówka).

  Po zakończeniu przygody wyścigowej w 2016 roku trafił do Tara Stud, gdzie rozpoczął karierę hodowlaną. Kryje klacze za stosunkowo niewielkie pieniądze – zaczął od 5 tysięcy euro, a w 2023 stanówka nim spadła do 3 tysięcy euro. Jego potomstwo biega od 2020 roku, ale jeszcze żaden koń po nim nie uzyskał ratingu powyżej 100 funtów. Największe sukcesy odnosiła Belcarra. Wygrała gonitwę Karin Baronin von Ullmann – Schwarzgold Rennen (G3 – 1600 m) oraz zajęła trzecie miejsce w niemieckim 1000 Gwinei 2021 (rating 98 funtów).

  W Polsce po ogierze Estidhkaar biegał tylko jeden koń – Sprytny Heniek wygrał jedną gonitwę dwulatkiem, ale także zajął czwarte miejsce w biegu o Nagrodę Mokotowską, tracąc do najlepszego dwulatka 2022 – Senlisa około półtorej długości.

  Sprytny Heniek dowolnie wygrywa gonitwę na warszawskim Służewcu.

  W rodowodzie omawianej dwulatki bardzo ciekawie wygląda jej matka – urodzona w 2000 roku Shizao (Alzao – Shigeru Summit po Be My Chief). Brała udział tylko w siedmiu gonitwach, a aż trzy z nich wygrała, w tym jedną rangi Listed (dwuletnie klacze –  1000 m), za co została sklasyfikowana na poziomie 102 funtów. Jeszcze wyższy rating uzyskała po zwycięstwie w handikapie na 1400 metrów w wieku trzech lat – 111 rpr. Startowała także w dwóch gonitwach G2 (miejsca 6. i 10.) oraz w jednym G3 (9.). 

  Po tych wynikach, ze statusem Black Type musiała trafić do hodowli. W dodatku ma ona stosunkowo (jak na tego ogiera) bliski inbred na Northern Dancera 3x5x5 oraz na dobrego reproduktora Sir Ivor 3×4. W stadzie Shizao spisuje się naprawdę nieźle. Patrząc na jej potomków trzeba powiedzieć, że nie ma fajerwerków, ale są solidne wyniki. Na siedem koni, które wyszły do startu, tylko jeden nie wygrał żadnej gonitwy. 

  Dane USD.

  To dość wiekowa matka, ale najlepiej biegały od niej konie urodzone niedawno i to właśnie klacze. Summit Star (po Sea The Stars) urodzona w 2018 roku (97 rpr) i Daughter in Law (po Requinto) urodzona dwa lata wcześniej (86 rpr). Pierwsza z nich najlepiej spisuje się w gonitwach na dystansach od 2000 do 2400 metrów, z kolei druga była sprinterką i biegała tylko na 1000 metrów.

  Większość koni od Shizao biega głównie na dystansach okołomilerskich, wyjątkiem była właśnie Summit Star, która po skończeniu kariery, w grudniu 2022 roku została sprzedana na aukcji hodowlanej za 65 tysięcy gwinei. Predyspozycje średniodystansowe teoretycznie powinien jeszcze umocnić dolew krwi Estidhkaara, którego przychówek najczęściej biega w gonitwach właśnie na dystansach do mili.

  Półsiostra omawianej klaczy – Summit Star po karierze wyścigowej została sprzedana za 65 tysięcy gwinei angielskich. Fot. Tattersalls.

  Ojcem Shizao był Alzao. Zajął drugie miejsce we francuskim wyścigu G2 na dwa kilometry. W hodowli okazał się dużo bardziej cenny, dał aż trzy konie z ratingiem powyżej 120 funtów. Second Set wygrał Sussex Stakes (G1 – 1600 m), Maraahel był drugi w Juddmonte International Stakes (G1 – 2100 m), ale także klacz Albanova, która jest babką zwyciężczyni Łuku Triumfalnego 2022 Alpinisty.

  Druga matka omawianej klaczy to Shigeru Summit (105 rpr). Biegała dla japońskiego właściciela na wysokim poziomie w latach 90’ we Francji, była szczególnie dobra w wieku dwóch lat. Już w trzecim starcie w karierze zajęła czwarte miejsce we francuskiej gonitwie G2 na 1100 metrów, a miesiąc później jeszcze poprawiła, wygrywając G3 na 1400 metrów.

  Biegała w ciężkich gonitwach, w których jako trzylatka nie radziła już sobie najlepiej. Zawsze trochę jej brakowało do płatnych miejsc w wyścigach rangi G3, G2, a nawet G1 – wystartowała we francuskim Criterium, ale przybiegła dopiero dziesiąta. W hodowli dała aż 11 koni, ale tylko trzy z nich wygrywały, najlepsza była omówiona wyżej Shizao.

  Trzecia matka klaczy w treningu Claudii Pawlak urodziła trzy konie z ratingiem powyżej 100 funtów: Danever zajął czwarte miejsce w australijskim Victoria Derby, rozgrywanym na 2500 metrów (112 rpr), Okabango wygrał Listed na 2600 m oraz Shigeru Summit (105 rpr). 

  Michał Celmer

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły