More

  Prix de France – wielki rewanż za Prix d’Amerique

  Przed nami mocne zakończenie tygodnia. W niedzielnym programie Trafonline znajdziemy 17 gonitw z trzech torów. Największym wydarzeniem jest oczywiście Prix de France, w której as z talii Jeana-Michela Bazire’a – Hooker Berry spróbuje powtórzyć sukces sprzed 14 dni. Cały mityng na Vincennes zapowiada się niezwykle emocjonująco, a organizator końskiego totka, podobnie jak w poprzednich tygodniach, podniósł pule w zakładzie zwyczajnym i dwójce, co wraz z kumulacją czwórki (blisko 4 tysiące), tripli i kwinty, sprawia, że cały dzień wygląda na bardzo interesujący. Czy to będzie dzień faworytów, czy niedziela cudów, dowiemy się wkrótce.

  Wyścigi płaskie w Cagnes-Sur-Mer

  Rywalizację otwieramy o 13:05 w śródziemnomorskim Cagnes-Sur-Mer, skąd zobaczymy transmisję 6 wyścigów, Tym razem królować tam będę folbluty. Na wzmiankę zasługują przynajmniej dwie gonitwy rangi Listed: Prix de la Californie dla koni trzyletnich i Grand Prix de la Riviera Cote d’Azur – Jacques Bouchara dla koni starszych.

  14:15 Prix de la Californie (L, 1600m)

  Faworytem francuzów (Equidia) jest trenowany po drugiej stronie kanału La Manche Brave Emperor (3), który został pozytywnie sprawdzony na nawierzchni syntetycznej w Wielkiej Brytanii. Trzylatek nie posiada co prawda doświadczenia na tak wysokim poziomie, ale trzy zwycięstwa w pięciu startach wydają się wystarczającą rekomendacją, by stawić się na starcie gonitwy rangi Listed. Brave Emperor jest synem jednego z najbardziej interesujących reproduktorów młodego pokolenia – Sioux Nation. Jego potomstwo zadebiutowało na torze w sezonie 2022 i zapracowało na drugie miejsce w klasyfikacji „first crop sire” (w Europie). 

  Z koni we francuskim treningu dwa ukończyły „z miejscem” w gonitwach Listed: Cambronne (1) i Showay (9). Nie zyskały jednak wielkiego uznania w oczach ekspertów Equdii, którzy mocniej liczą: dosiadaną przez Maxime’a Guyona Bolivie (7) i Onyxkę (6), na której pojedzie Cristian Demuro. Nie bez powodu przytoczyliśmy nazwiska jeźdźców, ponieważ zajmują oni dwie pierwsze lokaty w czempionacie i będę rywalizować podczas całego dzisiejszego mityngu. 

  My damy kredyt zaufania Cambronne i Showay, które ogrywały już dzisiejszych konkurentów i dobrze weszły w sezon 2023.

  W gonitwie nie zabraknie konia aktywnej na arenie międzynarodowej Czeszki – Ingrid Janackovej-Koplikocej – mającego za sobą zwycięski debiut we Francji Vivernusa (2).

  Prognoza Equidia: Brave Emperor (3) – Bolivia (7) – Onyxka (6) – Showay (9)

  Prognoza Trafnews: Brave Emperor (3) – Cambronne (1) – Showay (9) – Bolivia (7)

  15:35 Grand Prix de la Riviera Cote d’Azur – Jacques Bouchara (L, 2000m)

  Dwa konie wyróżniające się notą w handicapie zyskały największe uznanie u ekspertów Equidii: Hooking (5) i Kahuna (10). Co ciekawe, mimo że są to doświadczone wyścigowce, nie mogą się pochwalić choćby miejscem w gonitwach rangi Pattern. Oba przeszły przez poziom handicapowy, wygrały swoje ostatnie wyścigi, więc wydają się gotowe, żeby walczyć o „black type’a”.  Tym razem przychylimy się do opinii lokalnych ekspertów. 

  Niemal równocześnie z Kahuna kończył ostatnio Bakhchisaray (4), a w międzyczasie nastąpiły spore przetasowania w dosiadach. Oba konie rywalizowały wówczas z przynajmniej kojarzonym, jeżeli nie dobrze znanym w Polsce Mutbahi, który w 2021 przegrał nieznacznie z Night Tornado w Lyonie.

  Prognoza Equidia: Hooking (5) – Kahuna (10) – Bakhchisaray (4) – Glaeyr (6)

  Prognoza Trafnews: Hooking (5) – Kahuna (10) – Bakhchisaray (4) – Mr Coalville (8)

  Drugi mityng potrójnej korony na Vincennes

  Dzisiejsza rywalizacja kłusaków na Vincennes przyniesie wiele interesujących wydarzeń, ale tym, na które wszyscy czekają od zaskakującego rozstrzygnięcia w Prix d’Amerique, jest wielki rewanż, czyli Prix de France! Wyścig, którego tradycyjną nazwę uzupełniono świetnie oddającym charakter gonitwy zwrotem – „speed race” już przed startem wzbudził wielkie emocje. 

  15:15 Prix de France (G1, 2100m)

  W sporcie obowiązuje zasada „bij Mistrza”, więc tegoroczny zwycięzca Prix d’Amerique – Hooker Berry (3) będzie pod szczególną obserwacją wszystkich uczestników gonitwy. Zobaczymy, jak z presją poradzi sobie Nicolas Bazire, który zastąpi ojca w sulce utalentowanego kasztana. Mogliśmy się już przekonać, że współpraca Hooker Berrego z Bazirem juniorem układa się dobrze, chociaż oczywiście Nicolas nie jest tak regularny, jak ojciec. Pierwszy sukces mają już za sobą – wylosowanie dobrego numeru startowego, co w tej gonitwie jest bardzo ważne. Hooker Berry jest faworytem tzw. „syntezy prasy”, czyli dziennikarzy. Eksperci Equidii wskazują go na trzecie miejsce, wyżej oceniając szanse Ampii Mede SM (5) i Horsy Dreama (13). Włoska klacz zrobiła kolosalne wrażenie w Prix d’Amerique, gdzie wyszła na krótką prostą finiszową jako ostatnia i kłusując w tempie poniżej 1.04, zameldowała się druga na celowniku. Już w zeszłym roku pisaliśmy o niezwykłym talencie tej klaczy, ale wydaje się, że nie ma już tak mocnej głowy, jak kiedyś i do sukcesu potrzebuje złożenia się gonitwy. Zalety Horsy Dreama znamy z biegów kwalifikacyjnych, a nieudany występ w Nagrodzie Ameryki możemy chyba uznać za wypadek przy pracy. Zaskakującego wyboru dokonał Jean-Michel Bazire, który zamiast Hooker Berrego wybrał amerykańskiego Beadsa (10). To koń, który dotychczas rozczarowywał w konfrontacji z najlepszymi, ale dzisiaj może liczyć na korzystny przebieg gonitwy, ponieważ rusza bezpośrednio za bardzo szybkim Don Fanucci Zet (1) i może wykorzystać jego „plecy” do sprawienia niespodzianki. Don Fanucci Zet, po imponującym rozprowadzeniu Prix d’Amerique i skróceniu dystansu również wymieniany jest wśród koni mogących tu powalczyć o końcowy sukces. W sulce Don Fanucci Zet zasiądzie ulubieniec autora tego tekstu – Orjan Khilstrom, stąd dość odważna prognoza gonitwy. 

  W słabszej formie wydaje się król wyścigów na dystansach do 2100m – ubiegłoroczny zwycięzca Prix de France Vivid Wise As (4).

  A teraz kilka słów od trenerów i powożących najmocniej liczonych koni:

  Daniel Reden (Don Fanucci Zet): dobrze oceniam jego występ z Prix d’Amerique. Jest na chodzie. Wylosowaliśmy idealny numer startowy, więc ruszamy do rywalizacji pewni siebie. 

  Jean-Michel Bazire:

  Hooker Berry: świetnie zregenerował się po wygranej w Prix d’Amerique. Wylosowaliśmy dobry numer startowy. Skrócenie dystansu nie będzie dla niego problemem. Przy dobrym złożeniu gonitwy stać go na kolejny sukces. Mój syn Nicols zna tego konia na pamięć. 

  Beads: wybrałem go, ponieważ jest trudniejszym koniem niż Hooker Berry. Nie do końca jestem zadowolony z losowania, chociaż ruszamy za Don Fanucci Zet, który powinien wystartować na bardzo wysokiej szybkości. Ma swoje atuty. 

  Franck Nivard (Ampia Mede SM): trochę żałuję Prix d’Amerique, bo wierzę, że mogliśmy wygrać tę gonitwę. Dzisiaj, przy 18 koniach, będziemy musieli liczyć na korzystne złożenie się wyścigu. Dystans jest dla niej korzystny.

  Pierre Belloche (Horsy Dream): nie udał nam się wyścig w Prix d’Amerique. Odzyskał świeżość, ale numer startowy, mimo że za szybkim Vivid Wise As, nie jest korzystny. Jedno jest pewne – nie poddamy się bez walki!

  Prognoza Equidia: Ampia Mede SM (5) – Horsy Dream (13) – Hooker Berry (3) – Don Fanucci Zet (1)

  Synteza prasy: Hooker Berry (3) – Ampia Mede SM (5) – Vivid Wise As (4) – Horsy Dream (13)

  Prognoza Trafnews: Don Fanucci Zet (1) – Ampia Mede SM (5) – Hooker Berry (3) – Beads (10)

  Witold Sudoł

  Na zdjęciu tytułowym Hooker Berry wygrywa Prix d’Amerique/Time News

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły