More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 12): Święty Walenty z Golejewka

  W naszym cyklu „Polskie źrebaki 2023” prezentujemy syna trójkoronowanego w Polsce ogiera Bush Brave i klaczy Negro Czacza (Jape – Negro Rumba po Don Corleone), który urodził się 14 lutego – a więc w Walentynki, święto zakochanych – w stadninie koni w Golejewku. Pochodzi on z rodziny klaczy Netra, z której wielkie sukcesy odnosiły takie konie jak: Neman, Nursja, Novara, Nowogródek, Nitisara, a w ostatnich sezonach Neverland i w gonitwach skakanych Noble Eagle oraz Nick.

  „O godzinie 23.05 urodził się ogierek po Bush Brave od Negro Czaczy, wszystko ma długie, a zwłaszcza pysk. Nasz Walenty” – napisała do nas z radosną wiadomością Sabina Sorel, hodowczyni z Golejewka.

  Syn Bush Brave’a i Negro Czaczy tuż po narodzinach

  To już trzeci w tym roku źrebak po błyskotliwym ogierze Bush Brave. Matką ogierka jest Negro Czacza, która biegała aż 28 razy w latach 2012-2016, najpierw w treningu Małgorzaty Łojek na Służewcu w gonitwach płaskich, a później u Michała Borkowskiego na Partynicach w wyścigach płotowych i przeszkodowych.

  W gonitwach płaskich w czternastu startach nie wygrała ani razu (choć jako dwulatka była piąta na sześć klaczy w Nagrodzie Efforty i trzy razy zajmowała drugie miejsca), ale wygrała za to we Wrocławiu trzy wyścigi przeszkodowe (suma nagród w karierze 106 260 zł). Były to nagrody Masiniego (dwa razy) i Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zajęła też trzecie miejsce w Crystal Cup.

  Negro Czacza na Służewcu

  Negro Czacza urodziła wcześniej trzy konie w wieku wyścigowym, były to same klacze – Negro Musica (po Sorbie Tower), Negro Salsa (Golden Tirol) i Negro Africa (Turati). Niestety, żadna z nich nie wygrała wyścigu, miejmy nadzieję, że ogierkowi po Bush Brave’ie pójdzie lepiej.

  Babka walentynkowego ogierka – Negro Rumba biegała 10 razy w treningu Doroty Kałuby, wygrała dwa wyścigi grupowe – dwulatką na 1200 m w Warszawie i trzylatką na 1600 m w Sopocie. Jej matka Nemezia (Dakota – Nursja po Freefoot) była niezła wyścigowo, wygrała na 15 startów 5 wyścigów), a jako klacz stadna urodziła oaksistkę Nebbię, matkę dobrej Nadwornej oraz Nebo i Netto, które odnosiły sukcesy w gonitwach skakanych.

  Negro Czacza wygrywa na Partynicach przeszkodową Nagrodę Masiniego

  Córką Nemezii jest też Netanya, babka Nelmony, która urodziła Andrzejowi Laskowskiemu i jego rodzinie bardzo dobrego Neverlanda, zwycięzcę nagród Prezesa Totalizatora Sportowego, Sac-a-Papier i Otwarcia Sezonu. Matka Nemezii Nursja wygrała polski Oaks w treningu Andrzeja Walickiego.

  Przypomnijmy, że Negro Czacza pochodzi z jednej z najbardziej zasłużonych rodzin, nie tylko w Golejewku, ale dla całej polskiej hodowli i wyścigów – urodzonej w 1942 roku klaczy Netra (Antonym – Nalewka po Mah Jong), hodowli Eryka Kurnatowskiego, która zapoczątkowała po II wojnie światowej tę linię w Golejewku.

  Właściwą jednak założycielką tej odnogi rodziny 4-b w Polsce jest urodzona w 1890 roku we Francji Ecrevisse, sprowadzona do Krasnego przez hrabiego Ludwika Krasińskiego. Ecrevisse, w połączeniu z legendarnym Rulerem, urodziła zwycięzcę St. Leger w Warszawie Homarda, a w 1901 roku jego pełną siostrę – klacz Kataryniarzówna.

  Z rodziny klaczy Netra w Golejewku i Krasnem wyhodowano tak znakomite konie jak: Neman (zwycięzca Derby w Polsce i w Austrii), Nursja (Oaks, Nagroda Pragi), Nancy (Oaks), Novara (Oaks, Wielka Warszawska, Prezesa Rady Ministrów), Nimrod (St. Leger), Nevada (Wiosenna), Nechemia (Oaks), Nebbia (Oaks), Nagar (St. Leger na Słowacji, drugi w Derby w Bratysławie), Nazir (St. Leger w Czechach), czy świetny miler Nowogródek (Mokotowska, dwukrotnie Rzecznej i Mosznej), ogier czołowy w Golejewku (ojciec wiceoaksistki Nadwornej, a także Iryklona, który wygrał wyścig Listed we Włoszech i był jedynym polskiej hodowli zwycięzcą płaskiej gonitwy Pattern w XXI wieku).

  Najlepszym koniem z rodziny Netry był chyba Neman, który w 1984 roku wygrał Derby w Austrii i w Polsce

  Konie z tej rodziny zwykle są wytrzymałe, dobrze czują się na długich dystansach, wykazują też duży talent skokowy. Półsiostra Nadrenii – Niewiaża (po Kadyks) osiągała duże sukcesy w konkurencji WKKW. Nobleman (po Babant) trzy razy wygrał przeszkodową Wielką Wrocławską, Nagar (po Five Star Camp) był płotowym koniem roku w Szwajcarii, Novell (po Alywar) wygrała na Służewcu płotową Nagrodę Bojgarda, a Niggard (po Don Corleone) przeszkodową Cenę Paramo w Pardubicach.

  W ostatnich sezonach wyborne predyspozycje tej rodziny do gonitw skakanych potwierdził wyhodowany przez Kishore Mirpuriego Noble Eagle (October – Nowa Nadzieja po Jape), który w sezonie 2022 wygrał płotową Wielką Partynicką, na Służewcu Nagrodę Hubala, a rok wcześniej Wielką Służewiecką i Memoriał Falewicza. Dobrze radził sobie też w gonitwach płaskich, wygrywając nagrody Kozienic oraz Intensa i zajmując drugie miejsca w Mokotowskiej, czy Iwna. Ogólnie na 27 startów odniósł 12 zwycięstw i zarobił ponad 250 tysięcy złotych.

  Bardzo dobrą karierę miał też półbrat Noble Eagle’a – Neo (po Ecosse), który na 21 startów wygrał cztery wyścigi (Sac-a-Papier, Łeb w Łeb, Espadona i Próbną) i około 130 tysięcy złotych. Zajmował trzecie miejsca m.in. w Wielkiej Warszawskiej, St. Leger i Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego.

  Mały syn Bush Brave’a i Negro Czaczy wyróżnia się długimi nogami i… długą głową

  W ubiegłym sezonie błysnął też wyhodowany w Golejewku kolejny przedstawiciel klaczy Netra – Nick (Jape – Niacyna po Two-Twenty-To), który wygrał jako jedenastolatek przeszkodową Wielką Wrocławską.

  W Golejewku w styczniu urodził się pierwszy ogierek po trójkoronowanym ogierze Bush Brave od klaczy Tawuła. 5 lutego stadnina doczekała się pierwszej klaczki po “Buszu” od dobrej wyścigowo i pochodzeniowo Simki. W Walentynki przyszedł na świat trzeci w tym roku źrebak po tym ogierze, od klaczy Negro Czacza.

  Zakupiony przez Dariusza Jaskólskiego na aukcji roczniaków w Irlandii za symboliczną kwotę 1800 euro Bush Brave okazał się na torze fenomenem o znakomitym przyspieszeniu. Zdobył w Polsce nie tylko potrójną, ale nawet poczwórną koronę, bo triumfował także w Wielkiej Warszawskiej.

  Bush Brave jest teraz ogierem czołowym w Golejewku

  Wprost deklasował rywali w najważniejszych wyścigach. Derby wygrał od Velnelisa aż o 10 długości, St. Leger o 5,5, a WW o niewiarygodne 13 długości przed Largo Forte. Biegał 11 razy, wygrał w wielkim stylu, zwykle z dużą przewagą, osiem wyścigów, w tym Mokotowską, Dorpata, Rulera, Derby, St. Leger. Wielką Warszawską i Golejewka.

  W sezonie 2022 pierwszym koniem po ogierze Bush Brave, który wyszedł do startu, był wyhodowany w Krasnem Tarik, syn Tantry, która wygrała Oaks na Słowacji. Rozpoczął karierę w porywającym stylu, wygrywając nieźle obsadzony bieg dla debiutantów. Pokonał m. in. Migliore Speranzę (wygrała później Nagrodę Efforty) i Sprytnego Heńka. Następnie był drugi w rywalizacji o Nagrodę Dorpata za Clyde’em i wygrał bieg o Nagrodę Intensa dla koni polskiej hodowli, po walce pokonując External Powera. W Mokotowskiej finiszował na siódmym miejscu, ale z niewielką stratą do najlepszych.

  Pierwsze chwile na świecie syna Negro Czaczy

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Walentynkowy ogierek pójdzie w ślady ojca, czy matki?

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły