More

  Dariyangel powalczy w Chantilly, w piątek w Traf Online 18 wyścigów z Francji

  W piątek 17 stycznia Traf Online oferuje aż 18 gonitw z Francji, w których będzie można obstawić cztery czwórki (pula gwarantowana każdej z nich 2777 zł) i dwie kwinty (gonitwy 6-10, 14-18), a ich pule gwarantowane wynoszą 1077 i 1777 zł. Pierwsza czwórka w gonitwie 12 (o 16.10), kolejne takie zakłady w wyścigach nr 15 (17.00), 16 (17.16, pobiegnie w tym wyścigu znany ze startów na Służewcu Dariyangel, trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów dla Krzysztofa Goździalskiego) i 18 (17.49).Transmisja obejmuje wyścigi z torów: Craignes (kłusaki), Cagnes-Sur-Mer (kłusaki) i Chantilly (gonitwy płaskie). Bieg numer 1 rozpocznie się już o godzinie 13.10. Weekend z francuskimi wyścigami konnymi niestety bez czołowych jeźdźców gonitw płaskich. Christophe Soumillon będzie ścigał się w Dubaju na torze Meydan, a Maxime Guyon w Katarze. Guyon będzie rywalizował między innymi z wielokrotnym czempionem z Polski Szczepanem Mazurem oraz zwycięzcą wielu największych wyścigów w naszym kraju Tomasem Lukaskiem.

  Omawianie gonitw zaczniemy od biegu numer 12, który rozpocznie się o godzinie 16.10 (Prix De La Fontaine Saint-Gervais). Gonitwa dla koni czteroletnich na torze Chantilly, dystans 1900 metrów, po nawierzchni PSF. Handicap divise, klasa 3.

  Wycofane konie: Lucas Trezy (nr 3).

  Do zwycięstwa w tej gonitwie mocno liczona jest (nr 1) Zwialh (Charm Spirit – Ida TheFox po Cosa Vera), biegająca ostatnio na dobrym poziomie, ale jeszcze nie udało jej się wygrać. Klacz startowała w tym roku dwa razy na torze w Deauville i zajmowała miejsce czwarte (6 stycznia) oraz drugie (28 stycznia), oba te biegi były handicapem klasy 3 na dystansie 1900 metrów po nawierzchni PSF. Jej ojciec, własności szejka Abdullaha Bin Khalify Al Thaniego (były premier Kataru i członek rodziny królewskiej), dobrze spisuje się jako reproduktor. W zeszłym roku zajął 15. miejsce w rankingu ogierów kryjących we Francji, a konie po nim zarobiły ponad milion euro. W swojej karierze Charm Spirit wygrał Queen Elizabeth II Stakes (1600 metrów), czyli gonitwę rangi G1 w Wielkiej Brytani. Klaczy Zwialh dosiądzie Sylvian Ruis (60 kg), który w zeszłym sezonie wygrał 34 razy.

  Na walkę o kolejne miejsca w pierwszej czwórce wydaje się mieć szanse (nr 14) Athineos (Rajsaman – Allegria po Verglas), dla którego będzie to dopiero piąty start w karierze. W tym sezonie biegał tylko raz i zajął ósme miejsce w Deauville na dystansie 1900 metrów w handicapie klasy 3. Jego ojciec został wyhodowany w stadninie Agi Khana, a największy sukces osiągnął właśnie jako czterolatek, wygrywając Prix du Muguet (G2 we Francji) na dystansie 1600 metrów. Jako reproduktor radzi sobie również dobrze. W ubiegłorocznym sezonie konie po nim zarobiły prawie milion euro. W siodle wałacha Athineos zobaczymy młodego dżokeja Alexisa Pouchina (56,5 kg).

  Wysoko liczony do rywalizacji o miejsce w gronie najlepszych czterech koni jest (nr 8) Onzemai (Dream Ahead – Celenza po Dansili), biegający w tym sezonie dość równo, zajmował miejsce drugie (13 stycznia) i czwarte (28 stycznia) w Deauville na dystansie 1900 metrów. Jego ojciec Dream Ahead był świetnym sprinterem, został wybrany najlepszym na świecie na krótkich dystansach w 2011 roku (Cartier Racing Awards). Wałacha Ozemai dosiądzie Aurelien Lemaitre (58 kg).

  Następnym koniem z szansami na dobre miejsce jest (nr 6) Topfine (Top Trip – Finglass po Elusive City), dla której to będzie dopiero czwarty wyścig w karierze. W poprzednim biegu (Maiden) spisała się poniżej oczekiwań, zajmując odległe dziesiąte miejsce w Chantilly na dystansie 1900 metrów. Ojciec klaczy Top Trip zarobił w swojej karierze ponad 270 tysięcy euro, a jego największym sukcesem była wygrana w Prix Hocquart (G2 we Francji) na dystansie 2200 metrów. Jednak klacz Topfine według portalu Equidia ma szansę na zajęcie dalszego miejsca w pierwszej czwórce, dosiadać jej będzie Hugo Journiac (59 kg).

  Typy portalu Equidia: 1-14-6-8

  Gonitwa nr 16 w planie dnia Traf Online (Prix De La Fontaine D’orry na dystansie 1900 metrów) wyróżni się polskim akcentem. O godzinie 17.16 na torze w Chantilly wystartuje trenowany we Francji przez Alicję i Roberta Karkosów, a własności Krzysztofa Goździlskiego – Dariyangel.

  Ogiera dosiądzie znany już bywalcom toru Służewiec Ludovic Boisseau, który wygrał w tym roku 5 razy we Francji. Dariyangel (Dariyan – Bayswater po Dark Angel) pobiegnie w handicapie divise z numerem 8 i poniesie wagę 57 kilogramów. Czteroletni ogier, biegając w Polsce, był trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego i wygrał dwa wyścigi, startował także w Derby, zajmując 11 miejsce.

  Dariyangel zajął drugie miejsce w swoim ostatnim starcie we Francji

  We Francji biega od 18 października ubiegłego roku, ale na jego najlepszy występ przyszło czekać aż do 27 stycznia. W poprzednim starcie zajął drugie miejsce w gonitwie klasy 3 na dystansie 1900 metrów w Deauville. Jest synem świetnego ogiera Dariyan, który wygrał między innymi w Prix Ganay (G1 we Francji na dystansie 2100 metrów). Po tym samym ojcu w Polsce biega trenowany przez Janusza Kozłowskiego Senlis, który jest zimowym faworytem na tegoroczne Derby – w ubiegłym sezonie wygrał w dwóch wyścigach, a jednym z nich była nagroda Mokotowska. Na portalu Equidia francuscy dziennikarze napisali, że Dariyangel ma szansę na walkę o dalsze miejsca w pierwszej czwórce.

  Do walki o zwycięstwo mocno liczona jest (nr 7) Shamiyana (Sea The Stars – Shamreen po Dubawi), która jeszcze nie wygrała w karierze wyścigu, poprzednie dwa starty (8 stycznia i 1 lutego) zakończyła na trzeciej pozycji w Pornichet na dystansach 1700 metrów (maiden) i 2100 metrów (maiden). Klacz ma świetne pochodzenie, Shamiyana pochodzi z tej samej rodziny żeńskiej, co innych wychowanek Agi Khana, zwycięzca Grand Prix de Paris Shakeel, który jest teraz reproduktorem w stadninie koni Krasne.

  Jej ojciec Sea The Stars był koniem roku w 2009 roku (Cartier Horse of the Year), zwyciężał w angielskim Derby (G1 w Anglii), Prix de L’Arc de Triomphe (G1 w Paryżu) na dystansie 2400 metrów i w wielu innych najważniejszych biegach, zarabiając w karierze prawie 4,5 miliona funtów. Jako reproduktor również jest na najwyższym poziomie, dał między innymi takie konie jak Stradivarius (czterokrotny zwycięzca Goodwood Cup G1 i trzy razy Ascot Gold Cup), Baeed (11 startów, 10 zwycięstw, w tym Queen Elizabeth Stakes G1 w Anglii) i w 2022 roku zajął 16 miejsce wśród reproduktorów, po których konie ścigają się we Francji. Shamiyana ma szansę na premierowe zwycięstwo w karierze, a dosiądzie jej Aurelien Lemaitre (57kg).

  Kolejnym koniem liczonym walki o pierwsze miejsce jest (nr 11) Joyous Spirit (Siyouni – Elle Same po Samum) startująca dopiero czwarty raz w karierze. W poprzednim biegu (20 stycznia) zajęła piąte miejsce w Deauville na dystansie 2500 metrów w gonitwie maiden. To będzie jej pierwsza gonitwa handikapowa i ma szansę pokazać się z dobrej strony. Jej ojciec Siyouni w swojej karierze zwyciężył między innymi w Prix Jean-Luc Lagardere (G1 we Francji tylko dla dwuletnich koni) na dystansie 1400 metrów. Jako reproduktor został czempionem ogierów kryjących we Francji w 2014 roku i zajął w tej kategorii drugie miejsce w zeszłym roku (stanówka wynosi 150 tysięcy euro). W siodle Joyous Spirit zobaczymy Augustina Madamet (56 kg), który wygrał w tym sezonie w dwóch gonitwach.

  Na walkę o miejsce w pierwszej czwórce powinien mieć szansę (nr 3) Just A Perfect Day (No Nay Never – Denga po Invincible Spirit), który dobrze spisał się w poprzedniej gonitwie (28 stycznia) w Deauville na dystansie 1900 metrów w handicapie klasy 3. Jego ojciec w 2022 roku zajął 48. miejsce we francuskim rankingu ogierów kryjących, konie po nim wygrały we Francji 18 razy, więcej koni po nim biega w Anglii i Irlandii i tam odnoszą duże sukcesy na krótkich i średnich dystansach. Po udanym ostatnim biegu wydaje się, że Just A Perfect Day jest w niezłej dyspozycji i może pokazać się w piątek z dobrej strony. Ogiera dosiądzie Eddy Hardouin (58,5 kg).

  Kolejnym koniem, który może powalczyć o miejsce w czwórce jest (nr 13) Asian Pearl (Toronado – Ashdown Lass po Sir Percy), której atutem będzie dość niska waga (55 kg). Klacz dobrze spisała się w ostatniej gonitwie (28 stycznia), zajęła drugie miejsce, pokonując w bezpośrednim starciu Just A Perfect Day. Jej ojciec Toronado był najlepszym trzylatkiem we Francji w 2013 roku i w ubiegłym roku zajął 19 miejsce w rankingu reproduktorów, po których konie biegają na francuskiej ziemi. Klaczy dosiądzie utalentowana amazonka Marie Velon.

  Typy portalu Equidia: 11-7-13-3

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Jedna z faworytek gonitwy w Chantilly o 16.10 Zwialh wygrywa gonitwę w kwietniu 2022 roku w Fontainebleau. Fot. geny.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły