More

  Lagertha Rhyme wystartuje w najwyżej dotowanym wyścigu świata – Saudi Cup!

  Pięcioletnia klacz Lagertha Rhyme (Gutaifan – Cockney Rhyme po Cockney Rebel), która w treningu Macieja Kacprzyka biegała z dużymi sukcesami na Służewcu w sezonach 2020-2021, znalazła się w ostatecznym zapisie do Saudi Cup G1 na 1800 m (dirt), wyścigu z pulą nagród 20 milionów dolarów, w tym 10 mln dla właściciela zwycięskiego konia, który w sobotę 25 lutego zostanie rozegrany w Rijadzie (o godzinie 18.35 czasu polskiego). Pojedzie na niej dżokej Ricardo Ferreira, który dosiadał Lagerthy także w jej ostatnim wyścigu.

  Na liście startowej jest 13 znakomitych koni. Wśród nich takie gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych jak sześcioletni Country Grammer (zwycięzca Dubai World Cup 2022, drugi w Saudi Cup 2022), czy czteroletni Taiba (zwycięzca Santa Anita Derby, trzeci w Breeders Cup Classic w 2022 roku). Na Country Grammerze pojedzie słynny Lanfranco Dettori. Taiba będzie dosiadany przez Mike’a Smitha.

  Jest także sensacyjny zwycięzca Saudi Cup sprzed roku, trenowany w Arabii Saudyjskiej Emblem Road, poza tym japoński Panthalassa (zwycięzca Dubai Turf), czy Geoglyph (zwycięzca Satsuki Sho).

  Płatnych jest aż dziesięć pierwszych miejsc. Kolejno: 10 mln dolarów; 3,5; 2; 1,5; 1 mln, 600 tysięcy, 500, 400, 300, 200 tysięcy dolarów.

  W Arabii Saudyjskiej Lagertha Rhyme ściga się od dwóch lat. Obecnie jest trenowana przez Naifa Almandeela. Brała udział już w czternastu wyścigach. Sześć z nich wygrała i to z rzędu. Jej passa została przerwana dopiero przy okazji ostatniego startu, kiedy zajęła drugie miejsce w prestiżowej gonitwie Gulf Cup z pulą nagród 750 tys. riali arabskich. Pokonała ją wówczas Sunset Flash, która także wystartuje w Saudi Cup.

  Najlepszy do tej pory wynik Lagertha zaliczyła w swoim przedostatnim wyścigu 13 stycznia 2023 roku w Prince Sultan Ben A/Aziz Cup (pula nagród 700 tysięcy riali), który miał rangę lokalnego G2 (nie są zaliczane do serii Pattern, Lagertha nadal nie ma więc statusu black type). Wygrała tę gonitwę na dystansie 2000 metrów o 2,75 długości w stawce piętnastu klaczy (czas 2 min 04,91 s).

  Lagertha Rhyme została wypatrzona na aukcji roczniaków Tattersalls w Newmarket przez byłą prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Agnieszkę Kacprzyk. Ponieważ klacz była niewysoka, dość mizernie wyglądała, udało się ją szczęśliwie kupić za okazyjną cenę 3500 funtów. W treningu pięknie się rozwinęła.

  W Polsce pod wodzą trenera Macieja Kacprzyka na 10 startów wygrała w sezonach 2020-2021 cztery wyścigi i 141 600 złotych dla trójki właścicieli (Agnieszka Kacprzyk, Zuzanna Król oraz Filip Krupa).

  Jako dwulatka była numerem jeden wśród dwuletnich klaczy w polskim treningu. Na sześć startów trzy razy wtedy wygrała (II grupa, Skarba i Efforty) była druga w debiucie i Nagrodzie Dakoty oraz trzecia w Ministra Rolnictwa, gdzie po lekko spóźnionym finiszu nieznacznie przegrała z Power Barbarianem i Anatorem. Jako jedyna potrafiła pokonać Power Barbariana, gdy był dwulatkiem, zrobiła to w Nagrodzie Skarba (o dwie długości). 

  Jako trzylatka siwa córka Gutaifana w Polsce wygrała Nagrodę Pink Pearla na dystansie 1800 m, była też druga w nagrodach Wiosennej i Mosznej (1600 m) oraz trzecia w Westminster Freundschaftspreis.

  Trzy razy startowała też we Francji w gonitwach Listed dla klaczy na dystansach 1400-1600 m i wypadła w nich dobrze, choć zabrakło jej trochę szczęścia, była bardzo blisko statusu black type. Dwa razy zajmowała szóste miejsce i raz piąte. Otrzymała w Racing Post rating 99 funtów.

  Po sezonie 2021 została sprzedana na aukcji Arqany za 41 tysięcy euro kupcom z Arabii Saudyjskiej. Gdyby udało się w gonitwach we Francji zyskać miano klaczy black type, cena byłaby na pewno znacznie wyższa.

  Relacja z Saudi Cup w sobotę 25 lutego w kanale Polsat Sport News od godziny 19 do 20.

  Lista startowa Saudi Cup 2023 pod linkiem:

  https://www.racingpost.com/racecards/1016/riyadh/2023-02-25/834097/

  RZ, współpraca MC

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły