More

  Prix de Paris – prawdziwy maraton na zakończenie potrójnej korony

  Rozgrywana na ultradługim dystansie 4150m Prix de Paris (G1) jest trzecim wyścigiem potrójnej korony dla kłusaków. Rozpoczynającą cykl Prix d’Amerique (Legend Race) wygrał w wielkim stylu Hooker Berry, drugi etap – Prix de France (Speed Race) zdobyła Ampia Mede SM, a który z koni wygra ten najbardziej wyczerpujący bieg, reklamowany jako „Marathon Race”? Za chwilę spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, ale wcześniej powiedzmy kilka słów na temat całego dnia wyścigowego na Trafonline.

  Pierwsza gonitwa rusza już o godzinie 10:50 i od razu będzie to wyścig objęty zakładem czwórki! W trakcie całej niedzieli mamy pięć czwórek (10:50, 11:20, 15:15, 16:30 i 17:40), a ta z najwyższą pulą gwarantowaną (2555 zł) rozegrana zostanie w stawce 14 koni, podczas gonitwy dnia – Prix de Paris o godzinie 15:15.

  Łącznie w programie znajduje się aż 25 wyścigów z czterech torów: Machecoul (płaskie i płotowe), Cagnes-Sur-Mer (płaskie), Vincennes (kłusaki) i Amiens (kłusaki). Jak co weekend, większość wyścigów ma znacząco podwyższone pule gwarantowane, a gonitwa dnia – Prix de Paris (15:15) została oczywiście potraktowana specjalnie!

  Prix de Paris (G1) – Marathon Race (15:15)

  Prix de Paris symbolicznie zamyka wielki „Sezon Zimowy” („Meeting d’Hiver”), podczas którego rozgrywane są najważniejsze gonitwy dla kłusaków we Francji (i na świecie). Symbolicznie, ponieważ faktyczne zamknięcie nastąpi za tydzień – 4 marca. Rywalizacja kłusaków będzie oczywiście kontynuowana, ale ze względu na rozpoczęcie wiosną „wysokiego sezonu” w innych krajach europejskich, największe wydarzenia nie będą już skumulowane wyłącznie na paryskim Vincennes.

  Charakterystyka gonitwy sprawia, że uczestnicy praktycznie nie mają doświadczenia z tak długim dystansem. Sposób rozgrywania wyścigu zapewne też będzie miał duży wpływ na końcowy wynik.

  Zaprzeczeniem obiegowej opinii o Ampii Mede SM (11), że jest koniem wyłącznie na krótsze dystanse, jest wynik ubiegłorocznego wyścigu, rozegranego w rekordowym tempie (1.13,3), gdzie Ampia (zamknięta w dystansie) zajęła czwarte miejsce. Na finiszu prezentowała się naprawdę dobrze i gdyby miała lepszą pozycję do ataku, mogłaby powalczyć z Diable de Vauvert i Etonnantem o wygraną. Nie musimy oczywiście przypominać o atucie w postaci niesamowitej szybkości na finiszu urodzonej we Włoszech klaczy. Dlatego przyłączamy się do oceny francuskich dziennikarzy, którzy w „syntezie prasy” przyznali jej zdecydowanie najwięcej punktów (69, a drugi w prognozach Hooker Berry ma „tylko” 56 punktów). Franck Nivard uważa, że „dystans nie będzie stanowił dla niej problemu, pod warunkiem, że uda się schować ją za innym koniem. W ubiegłym roku spisała się dobrze, mimo niekorzystnego złożenia się gonitwy. Fabrice Souloy mówi, że na treningach wszystko było w najlepszym porządku, więc jak najbardziej pobiegniemy z szansami na wygraną” kończy popularny driver.

  Również w przypadku drugiego konia w prognozie podzielamy opinię dziennikarzy. Będzie nim Hooker Berry (13), do którego sulki wraca Jean-Michel Bazire. Po sukcesie w Prix d’Amerique ogier mocno rozczarował w Prix de France, ale wówczas powoził syn trenera – Nicolas, który w wypowiedzi przed gonitwą tak charakteryzuje kasztana: „nawet jeżeli dystans w Prix de France (2100m) nie był idealny dla Hooker Berrego, to nie miał po prostu tego błysku, co w Prix d;Amerique. Teraz warunki do trenowania i regeneracji były świetne i uważam, że odzyskał świeżość. Dlatego uważam, że wystartuje z szansami”.

  Kolejne trzy konie, które można uszeregować w dowolnej kolejności na miejscach od 3 do 5, to: Hip Hop Haufor (3), Hussard du Landret (5) i Hohneck (12). Cała trójka prezentowała się w sezonie zimowym bardzo dobrze (cały czas rywalizując w gonitwach najwyższej rangi), a na słowa uznania zasługuje zwłaszcza stabilność Hohnecka, który zajął piąte miejsce w Prix d’Amerique i trzecie w Prix de France.

  Prognoza Trafnews: Amipa Mede SM (11) – Hooker Berry (13) – Hohneck (12) – Hip Haufor (3)

  Prognoza Equidia: Hip Hop Haufor (3) – Hussard du Landret (5) – Ampia Mede SM (11) – Hooker Berry (13)

  „Synteza Prasy”: Ampia Mede SM (11) (69 punktów) – Hooker Berry (13)(56 pkt.) – Hip Hop Haufor (3)(52 pkt.) – Hohneck (12)(46 pkt.) – Hussard du Landret (5)(44 pkt.) – Flamme du Goutier (14)(36 pkt.) – Hokkaido Jiel (4)(27 pkt.)      

  Witold Sudoł

  Na zdjęciu Ampia Mede SM/Scoopdyga

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły