More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 16): Golejewko też ma już „pluszaczka” po Umberto Caro

  W ramach cyklu „Polskie źrebaki 2023″ prezentowaliśmy w niedzielę 26 lutego pierwszego na świecie potomka ogiera Umberto Caro, klaczkę od Harley Wings, hodowli Karoliny Kamińskiej. Minionej nocy dostaliśmy wiadomość od hodowczyni z Golejewka Sabiny Sorel, że w tej stadninie, 20 minut po północy urodził się ogierek po Umberto Caro od klaczy Decorina (po Captain Marvelous). „Cały czarny” – jak tatuś, takie wrażenie robił w stajni tuż po urodzeniu.

  Syn Umberto Caro i Decoriny tuż po urodzeniu

  „Fajny, taki chyba dość krótki, ale zbity, dobrze związany, silny. Na zdjęciach przód wydaje się mocniejszy od zadu” – napisałem o swoich pierwszych wrażeniach po obejrzeniu zdjęć. „Taki pluszaczek, wszystkie rysy takie zaokrąglone, za tydzień już będzie inny” – odpisała Sabina Sorel.

  Pierwsze kroki po narodzinach

  Matką karego lub raczej ciemnogniadego ogierka (gdy był już suchy, to maść bardziej taką przypominała) jest urodzona w 2018 roku Decorina (Captain Marvelous – Decora po Belenus) i jest to jej pierwszy przychówek. Jej matka Decora, wraz z kilkoma innymi klaczami z Golejewka, w 2017 roku została wysłana na stanówkę do Francji. Tam w stadninie Haras de Saint Arnoult krył po 2 tysiące euro Captain Marvelous (Invincible Spirit – Shesasmartlady po Dolphin Street) i z tego połączenia urodziła się właśnie Decorina.

  Te francuskie stanówki klaczy z Golejewka nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Decorina biegała tylko cztery razy jako trzylatka w sezonie 2021 we Wrocławiu w treningu Wiesława Kryszyłowicza. Tylko raz zajęła płatne miejsce (czwarte) poza tym była szósta i dwa razy dziewiąta w wyścigach 3-4 grupy na dystansach 1600-1907 metrów. Ze względu jednak na dobrą karierę ojca i niezłą matki oraz fakt, że pochodzi z cennej rodziny żeńskiej (znakomita babka Delonta, matka Delano i Deklinacji), została włączona do hodowli.

  Decorina na torze Partynice we Wrocławiu. Fot. A. Pyzara

  Jej matka Decora (Belenus – Delonta po Juror) biegała nieźle, na 11 startów wygrała trzy wyścigi, ale nie spełniła dużych nadziei jakie w niej pokładał trener Andrzej Walicki. Wygrała jeden wyścig jako dwulatka, była czwarta w Nagrodzie Brochiwcza, wygrała też jako trzyletnia w swoim pierwszym starcie na wiosnę. Jednak później była piąta w Nagrodzie Soliny i dopiero szósta w Novary, w Oaksie nie pobiegła. Zajęła jeszcze piąte miejsca w nagrodach Przedświta, Świtezianki i Dżudo.

  Na torach wyścigowych biegało dotąd pięć koni od Decory, z których dwa wygrały gonitwy, ale żaden nie zrobił większej kariery. Utalentowana była Deklaracja (po Ruten), ale borykała się z kontuzjami. Wygrała dwa płaskie wyścigi i trzy lata później o 10 długości dowolnie wyścig płotowy we Wrocławiu w maju 2021 roku w treningu Wojciecha Chaboskiego, w następnym starcie w płotach na Partynicach była szósta, ale więcej do wyścigu już nie wyszła.

  Mały Umberto Caro pod czujną opieką Decoriny, dla której jest to pierwszy przychówek

  Córka Decory Duszka (po Ayahuasca) w treningu Kazimierza Rogowskiego biegała 19 razy w ciągu dwóch sezonów, wygrała jeden wyścig IV grupy na 1600 m, jako dwulatka była trzecia w Nagrodzie Efforty w gronie pięciu klaczy i czwarta w nagrodach Dorpata i Kadyksa.

  Ojciec Decory Belenus (Lomitas – Beaute po Lord Udo) wygrał w rekorodowym czasie niemieckie Derby 1999 oraz Preis von Europa G1. W Polsce był championem reproduktorów. Jest ojcem tak znakomitych koni jak Intens, Hipoliner, Kardinale, czy Kundalini.

  Babka Decoriny, wyhodowana przez Leszka Strzałkowskiego w Stubnie Delonta (Juror – De Longa po Dakota) na 16 startów wygrała trzy wyścigi, okazała się znakomitą klaczą hodowlaną. Jej wyborny syn Delano (po Freedoms Choice) wygrał w treningu Doroty Kałuby aż 9 wyścigów, w tym Strzegomia, Iwna, Kozienic, Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, Korabia. Jej delikatna albo bardzo zdolna córka Deklinacja (po Enjoy Plan)wygrała nagrodę Efforty, w Derby zajęła drugie miejsce za znakomitą Kombinacją, była też druga w takich wyścigach jak Skarba, Wiosenna, Soliny, Oaks, Krasne, Criterium.

  Syn Umberto Caro i Decoriny robi pokrojowo dobre wrażenie

  Syn Delonty De Facto (po Beaconsfield) zwyciężył w Nagrodzie Widzowa i był trzeci w Prezesa Rady Ministrów, a Dellan (po Jape) okazał się znakomitym płotowcem, wygrał 11 wyścigów, w tym G3 w Merano i był drugi w G1 w Mediolanie.

  Linia żeńska Decoriny (1-a) wywodzi się od niemieckiej klaczy Goldquelle i jej znakomitej córki, która wygrała Wielką Warszawską w 1953 roku – klaczy Dewiza (po Łeb w Łeb). Linię przedłużyły Dewona (po Dorpat), Deville (po Fort de France) i De Longa (po Dakota). Z tej rodziny, oprócz Decoriny, źrebaki w Golejewku mają w tym roku urodzić jeszcze klacze Deklaracja i Diana Dee.

  Rodzina 1-a (klaczy Bonny Lass) jest dość nieliczna i nie było z niej wielu zwycięzców wielkich gonitw, ale akurat jedna z jej niemieckich odnóg trafiła do Polski i Roman Rutkowski wyhodował z niej świetnego Green Maestro, który aż 5 razy wygrywał sprinterską Nagrodę Syreny. Najlepsze konie z rodziny 1-a to:
  Melbourne, Grande, Roses in May, Minuet (Music), Rhadamanthus, Daedalus, Robert  the Devil, Colour Vision, Ceres.
  W Polsce: Green Maestro, Dewiza (Delonta, Delano,  Deklinacja, Deville, Duselina, De Facto, Dellan).    

  Ojciec Decoriny Captain Marvelous (Invincible Spirit – Shesasmartlady po Dolphin Street) biegał 22 razy, wygrał 4 wyścigi i około 150 tysięcy funtów. Jego największym sukcesem był triumf w wieku dwóch lat w Criterium de Maisons-Laffitte G2 pod Christophem Soumillonem (otrzymał wtedy najwyższy rating w karierze – 116 funtów). Był też trzeci w Middle Park Stakes G1 w Anglii, jako trzylatek biegał słabiej. Jako czterolatek zwyciężył w Leicestershire Stakes (1400 m, Leicester, LR).

  Hodowczyni z Golejewka Sabina Sorel określiła ogierka mianem okrąglutkiego pluszaczka

  Zaczynał krycie od 5 tysięcy euro w 2009 roku w Ballyhane Stud w Irlandii, przez rok był we Włoszech, a w latach 2014-2020 stanowił w Francji w niskim przedziale cenowym 1500-2500 euro. Tylko dwa konie po nim osiągnęły rating powyżej 100 funtów – Forza Capitano (110) i Donncha (106).

  Ojcem urodzonego 27 lutego w Golejewku ogierka od Decoriny jest Umberto Caro (Stormy River – Une Pivoine po Pivotal), który długo (sześć sezonów w latach 2016-2021) i bardzo dobrze biegał na warszawskim Służewcu (41 startów, 10 zwycięstw, suma nagród 344 tysiące złotych) dla Karoliny Kamińskiej i Jana Nesteruka. Wygrał między innymi dwa razy sprinterską Nagrodę Syreny, a w 2021 roku, na zakończenie kariery – Criterium. Przez pierwsze dwa sezony trenował go Krzysztof Ziemiański, a później Wiaczesław Szymczuk.

  Umberto Caro był próbowany na różnych dystansach. Wygrywał zarówno pozagrupowe gonitwy sprinterskie nawet na 1300 m (Criterium, Deer Leapa pod Karoliną Kamińską), jak i najdłuższy wyścig na Służewcu dla folblutów – Nagrodę Sac-a-Papier na 3200 m (też pod Kamińską). Umberto Caro został zakupiony w 2015 roku na aukcji roczniaków Arqany w Deauville za 10 500 euro.

  Ojciec Umberto Caro – Stormy River (Verglas – Miss Bio po River Mist) biegał 16 razy, wygrał 5 wyścigów i 895 tysięcy dolarów. Zwyciężył w Prix Jean Prat G1 na 1600 m, był drugi w dwóch innych gonitwach milerskich G1 – St. James’s Palace Stakes i Prix du Moulin oraz trzeci w francuskim klasyku 2000 Guineas. Reproduktorem był tanim, zaczynał w 2008 roku od 8 tysięcy euro i stopniowo spadał aż do 2 tysięcy w 2022 roku. Dał sporo rzetelnych koni, ale nie z wysokiej półki, najwyżej z jego potomstwa do ratingu 112 funtów doszły Sky Power i Remus de la Tour.

  Umberto Caro może więc przekazywać potomstwu sporo szybkości, bo Stormy River był wysokiej klasy milerem, a matka urodziwego ogiera Une Pivoine jest córka znakomitego sprintera i reproduktora Pivotala. Une Pivoine była niezła wyścigowo, miała status black type, na 16 startów wygrała dwa wyścigi na dość długich jak na córkę Pivotala dystansach 1800 i 2400 m.

  Była też trzy razy druga w gonitwach Listed na 1600, 1800 i 2100 m (najwyższy rating 105 funtów za drugie miejsce w Prix Isonomy LR na 1600 m). Spośród jej potomstwa, oprócz Umberto Caro, wygrywał tylko Brionnais (po Soldier of Fortune), który zwyciężył w pięciu wyścigach płotowych i przeszkodowych oraz jednym płaskim, zarabiając 132 tysiące euro.

  Umberto Caro podczas kariery wyścigowej

  W sezonie 2022 Umberto Caro był ogierem czołowym w stadninie koni Golejewko, w tym roku także tam kryje (cena stanówki 2300 zł brutto).

  Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak. Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły