More

  Dwulatki 2023 (cz. 36): Co pokaże Jacob Star po ogierze Make Believe od klaczy Shahabad, wyhodowanej przez stadninę Darley?

  Kolejnym z dwulatków w treningu Adama Wyrzyka jest Jacob Star. To ogier po Make Believe od klaczy Shahabad, wyhodowanej przez stadninę Darley, należącą do szejka Mohammeda al Maktouma. Został zakupiony pod koniec 2021 roku – co ciekawe i dość rzadkie w przypadku polskich właścicieli – na aukcji źrebaków Goffs w Irlandii za 5,5 tysiąca euro. Jego właścicielami są Wioletta Pawelus, Patryk Gorczyca oraz trener Wyrzyk.

  Patryk Gorczyca nie ma bardzo wielu lat doświadczenia jako właściciel, ale jego konie już zdążyły się pokazać na Służewcu z bardzo dobrej strony. Oprócz Groszka, który był drugi w Nagrodzie Strzegomia w ubiegłym roku, doskonale pokazała się także Gloria Gentis. Po zwycięstwach w nagrodach Jaguara i Nemana jest obecnie jedną z kandydatek do zwycięstw w gonitwach klasycznych.

  Oprócz tej pary dobrze biegały też starsze klacze – Elvas oraz Alis Gloriae, a do tegorocznych trzylatków z potencjałem dopisać warto jeszcze Stellarmasterpiece. Gloria Gentis, Groszek i Alis Gloriae biegały w barwach duetu właścicielskiego Adam Wyrzyk – Patryk Gorczyca.

  Można było sporo usłyszeć nie tylko o koniach tylko ich własności. Całe właścicielskie trio ogiera Jacob Star można było poznać przy okazji startów derbisty z 2021 roku. W programie wyścigowym Pani Wioletta Pawelus oraz Panowie Gorczyca i Wyrzyk razem byli wypisani w rubryce przeznaczonej dla właścicieli Guitar Mana. Czy ta współpraca przyniesie kolejne duże sukcesy i Jacob Star zostanie czołowym koniem swojego rocznika?

  Adam Wyrzyk tak scharakteryzował ogiera Jacob Star: – Jest duży, nawet jeszcze większy od ogiera po Teofilo. Ciągle rośnie, w późniejszym wieku będzie bardzo silnym koniem. Teoretycznie już dwulatkiem może dobrze biegać, ale trochę w to wątpię.

  Make Believe (Makfi – Rosie’s Posy po Suave Dancer) startował siedem razy i wygrał cztery wyścigi. Dwa niższej klasy dwulatkiem i dwie gonitwy G1 na milę w wieku trzech lat. Najpierw pokonał o 3 długości ogiera New Bay (francuski derbista) w klasyku Poule d’Essai des Poulains (odpowiednik we Francji angielskiego 2000 Guineas Stakes), a kilka miesięcy później zwyciężył w Prix de la Foret (o długość przed Limato). W sumie zarobił 600 tysięcy dolarów.

  Make Believe wygrywa Prix de la Foret. Fot. Ballylinch Stud.

  Biegał dla księcia Faisala, tak samo jak jego najlepszy syn – francuski derbista Mishriff (128 rpr), który zarobił na torach niemal 12 milionów funtów. Mishriff wygrał między innymi najwyżej dotowaną gonitwę na świecie – Saudi Cup z pulą nagród w wysokości 20 milionów dolarów, z tego połowa dla właściciela zwycięskiego konia, a więc większość swojego dorobku zgarnął w jednej gonitwie. Mishriff o długość wyprzedził wtedy na celowniku Charlatana.

  Zdecydowanie najlepiej biegał jako czterolatek, kiedy – oprócz Saudi Cup – wygrał też dwie gonitwy G1 – Dubai Sheema Classic i International Stakes w Yorku. Po karierze został reproduktorem. W tym roku rozpoczął karierę hodowlaną, kryje klacze po 20 tysięcy euro w francuskiej stadninie Montfort et Preaux.

  Dane w euro.

  Potomkowie ogiera Make Believe biegają od roku 2019, a tylko Mishriff osiągnął rating powyżej 115 funtów. Jednak było po nim kilka przyzwoitych wyścigowców. Oprócz rekordzisty najlepiej biegały dwie klacze – Rose Of Kildare i Believe In Love. Obie wygrywały gonitwy rangi G3 na długich dystansach. Druga z nich zajęła także drugie miejsce w G1 (Prix de Royallieu – 2800m). Trzeba także odnotować, że cała wymieniona wyżej trójka była z pierwszego rocznika po ogierze Make Believe. 

  W Polsce po nim startował tylko jeden koń – Make Sure, trenowany na początku przez Michała Borkowskiego, a później przez Roksanę Kułagę. Brał udział w jedenastu gonitwach, ale ani razu nie wygrał.

  Mishriff wygrywa Juddmonte International Stakes.

  Matką ogiera Jacob Star jest Shahabad (Shamardal – Gulbarg po Dubawi). W debiutanckim starcie w wieku trzech lat zajęła drugą lokatę (73 rpr), ale niestety był to jej pierwszy i ostatni wyścig. Z racji dobrego rodowodu (cross Shamardal x Dubawi) trafiła jednak do hodowli. Do momentu aukcji w 2021 roku żaden z dwójki wcześniej urodzonych przez nią koni nie biegał. Od tamtej pory minęło półtora roku i teraz sytuacja wygląda lepiej. Urodzona w 2019 roku Miss Fedora (po Helmet) biegała cztery razy w gonitwach skakanych (3100 m – 3500 m) i dwa razy zajęła miejsca w pierwszej trójce. 

  Jej rok młodszy półbrat Not Too Real Bad (po Exceed And Excel) biegał siedem razy w wieku dwóch lat. Był dwa razy drugi, a nawet odniósł jedno zwycięstwo (76 rpr). Ścigał się na 1000 i 1200 metrów. 

  Druga matka ogiera Jacob Star – Gulbarg nie biegała. Urodziła piątkę koni, ale tylko jeden z nich okazał się później zwycięzcą. Al Shomos biega w Katarze, gdzie wygrał dotąd osiem wyścigów, w tym jeden pod Szczepanem Mazurem w 2021 roku. Obecnie trwający sezon – 2022/2023 jest jego najlepszym, ma już na koncie trzy zwycięstwa. Łącznie zarobił prawie 600 tysięcy riali katarskich. 

  Trzecia matka to Jade Chequer. Urodziła dziesiątkę koni, czterech zwycięzców i jednego konia black type – Jurako. Wygrał wyścig dwulatkiem w Niemczech i zajął trzecie miejsce w gonitwie Listed.

  Do opisu Jacob Stara jeszcze warto dodać fakt, że wywodzi się on z wybornej linii żeńskiej 12-b, idącej od klaczy Selection Board (piąta matka Jacob Star). Jest ona siostrą Telepromptera i – co ważniejsze – matką słynnej klaczy Ouija Board, która dała ogiera Australia, angielskiego i irlandzkiego derbisty w barwach Coolmore.  

  Jacob Star ma bardzo silny, ciekawy, bliski inbred 3×3 na ogiera Dubawi, najdroższego obecnie reproduktora w Europie (cena stanówki 350 tysięcy funtów), a także 4×4 na ogiera Green Desert (syn Danziga), który był wybitnym sprinterem w barwach szejka Mohammeda.

  Australia wygrywa irlandzkie Derby. Fot. The Guardian.

  Michał Celmer

  Zdjęcie przedstawia omawianego dwulatka ze stajni Adama Wyrzyka.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły