More

  Dastan Sabatbekov w stajni Rolanda Dzubasza

  Dastan Sabatbekov, ubiegłoroczny czempion dżokejów w Polsce, będzie w nadchodzącym sezonie pierwszym jeźdźcem w stajni trenera Rolanda Dzubasza, który ma siedzibę na torze Hoppegarten w Berlinie.

  Pochodzący z Kirgistanu 24-letni jeździec dosiadał koni na polskich torach od 2020 r. W swoim pierwszym roku startów wygrał 26 gonitw i został uznany „Odkryciem Sezonu”.

  W sezonie 2021 odniósł 51 zwycięstw, zajmując drugie miejsce wśród jeźdźców dosiadających koni w Polsce. Rok później wygrał setną gonitwę i uzyskał stopień dżokeja. W tym samym 2022 roku z 63 zwycięstwami zdobył tytuł czempiona.

  Roland Dzubasz był czempionem trenerów w sezonie 2012. Rok później trenowana przez niego trzyletnia klacz Thunderstruck wygrała na Partynicach pierwszy rocznik Nagrody Konstelacji (kat. A).

  Jak wcześniej informowaliśmy, w tym sezonie w Niemczech będzie jeździł również inny czempion z Polski (sześciokrotny), Szczepan Mazur.

  Żródło: Tor Partynice

  DODANE od Traf News:

  Konie trenowane przez Rolanda Dzubasza w ostatnich latach dość często startowały na Służewcu i to z dużymi sukcesami. Trochę do tych wizyt w Polsce przyczynił się fakt, że jego asystentem jest Polak Tomasz Mielnik.

  Niemiecka Nania w treningu Rolanda Dzubasza w Derby 2021 na Służewcu zajęła drugie miejsce pod Janem Vernerem. Po zaciekłej walce minimalnie przegrała z Guitar Manem, dosiadanym przez Joannę Wyrzyk. Następnie wygrała pod Michalem Abikiem polski Oaks i była piąta w Wielkiej Warszawskiej. W roku 2022 ponownie wystartowała w WW, tym razem była czwarta, za Night Tornado, Petitem i Calliepie.

  W sezonie 2021 inny klasyk w Polsce, St. Leger na 2800 m, wygrała inna podopieczna Dzubasza, czteroletnia wówczas Memphis, dosiadana przez Jana Vernera. Zrobiła to w wielkim stylu, wyprzedzając o 4,5 długości Hipopa de Loire i o 12,5 długości derbistę Night Thundera.

  Po zwycięstwie Memphis w St. Leger na Służewcu – z lewej Tomasz Mielnik, asystent Rolanda Dzubasza, z prawej dżokej Jan Verner

  Jakby tego było mało, w sezonie 2021 Nagrodę Kozienic wygrała (bijąc o 5 długości Night Thundera) kolejna klacz trenowana przez Dzubasza, pięcioletnia Stex, na której jechał Michal Abik. Słowak, pracując dla Dzubasza, odnosił zwycięstwa na trenowanych przez niego koniach nie tylko w Niemczech i w Polsce, ale również we Włoszech. Właśnie na Stex wygrał wyścig rangi G3 – Premio Del Giubileo (2000 m) na torze w Mediolanie. Z kolei na Memphis był drugi we włoskim Oaks G2 (2200 m).

  W sezonie 2022 para Dzubasz – Abik znów pokazała się ze świetnej strony polskim kibicom. W dniu Wielkiej Warszawskiej Tarkhan wygrał pod Abikiem Nagrodę Mosznej na 1600 m, bijąc tak znakomite konie jak Timemaster, Comin’Through, Jenny of Success, czy Emiliano Zapata.

  W sezonie 2023 ciekawe dla polskich kibiców będzie porównywanie wyników na niemieckich torach wielokrotnego czempiona dżokejów w Polsce Szczepana Mazura i triumfatora tej klasyfikacji z ostatniego sezonu Dastana Sabatbekova.

  Szczepan Mazur, poza zakończeniu kontraktu w Katarze, w sezonie 2023 też będzie na stałe jeździł w Niemczech – na koniach trenowanych przez Bohumila Nedorostka.

  W pierwszym sezonie Nedorostka w roli trenera w Niemczech, jego konie wygrały 20 gonitw na 170 startów. Rok później było trochę gorzej – 14 zwycięstw na 189 startów. Najlepszy był dla niego miniony sezon, w którym wygrał 31 wyścigów na zaledwie 145 startów, zachowując bardzo dobry współczynnik zwycięstw – 21 procent.

  Konie w jego treningu na niemieckich torach w 2022 roku zarobiły 203,5 tysiąca euro. Oprócz tego próbuje swoich sił w wyścigach francuskich. W ubiegłym roku startował tam 23 razy i odniósł dwa zwycięstwa. Do tego jego konie dołożyły po jednym drugim i trzecim miejscu w gonitwach rangi Listed. Jego największym osiągnięciem we Francji jest zwycięstwo w gonitwie G3 (24.10.2020).

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły