More

  Dwulatki 2023 (cz. 37): Mający obustronnie szybki rodowód Oasis King przypomina Adamowi Wyrzykowi świetnego Exciting Life’a

  W przypadku dwuletniego ogiera Oasis King (Inns Of Court – Kitos po Showcasing) duet właścicielski to Czesław Witko i Adam Wyrzyk. W tym samym układzie byli właścicielami Limlighta, który w minionym sezonie wygrał jeden wyścig i trzy razy był drugi. Oasis King został zakupiony jako źrebak za 15 tysięcy euro na aukcji Goffs w Irlandii.

  Trener Adam Wyrzyk tak opowiedział o ogierze Oasis King: – Został kupiony już półtora roku temu, jest po nowym reproduktorze. Nie jest za duży, ale dobrze umięśniony, nabity. Dość bystry i nawet lekki rozrabiaka. Z wyglądu i budowy przypomina trochę Exciting Life’a.

  Trenowany przez Adama Wyrzyka Exciting Life (po Titus Livius) biegał dla rodziny Plavaców 21 razy, wygrał 5 wyścigów i około 73 tysiące euro. W Polsce wygrał nagrody Ministra Rolnictwa, Syreny i Deer Leapa. W Niemczech dwulatkiem był drugi na 1200 m w Kronimu Rennen LR. Jako trzylatek wygrał w Niemczech gonitwę Scherping Rennen LR na 1200 m  i był trzeci w G3 w Niemczech i we Włoszech na 1300 i 1400 m oraz czwarty we Francji w Criterium de Maisons-Laffitte (G2) 1200m.

  Ojciec omawianego dwulatka Inns Of Court (Invincible Spirit – Learned Friend po Seeking The Gold) to urodzony sprinter, hodowli irlandzkiego oddziału Darley. Jak często w przypadku koni własności stajni Godolphin we Francji, był trenowany przez André Fabre’a.

  Dwulatkiem wygrał z debiutu, później zaczął sezon trzyletni od zwycięstwa w gonitwie niższej rangi i został wrzucony na głęboką wodę – do francuskiego 2000 Gwinei, gdzie był szósty. Następnie wygrał dwa rzędowe wyścigi G3 i był drugi w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques Le Marois (G1 – 1600 m), krótki łeb za Al Wukairem. 

  Czterolatkiem wygrał kolejną gonitwę G3 i dołożył drugie miejsce w Prix de la Foret (G1 – 1400 m), znowu przegrał o krótki łeb – tym razem z klaczą One Master. Jego najważniejszym zwycięstwem było to w Prix du Gros-Chene 2019 (G2 – 1000 m) w ostatnim roku startów.

  Od 2020 roku kryje w Tally Ho Stud. Zaczął z pułapu 7,5 tys. euro, ale w kolejnych latach cena stanówki utrzymywała się na poziomie 5 tys. euro. Pierwsze dwulatki po nim wyjdą do startu w roku 2023.

  Inss Of Court. Fot. Weatherbys.

  Matką omawianego dwulatka jest sześcioletnia Kitos (Showcasing – Cool Question po Polar Falcon). Biegała tylko dwulatką i nie szło jej to najlepiej, chociaż raz udało jej się zająć drugie miejsce (47 rpr). Był to wyścig szóstej klasy na 1200 metrów. Po sezonie 2019 została sprzedana na aukcji koni w treningu za 10 tys. euro. Jednak nie wyszła więcej do startu i trafiła do stada w tym samym roku co Inns Of Court, z którym została połączona. Omawiany w tym odcinku ogier to jej pierwszy przychówek. 

  Babką dwuletniego Oasis King jest Cool Question, o której, w odróżnieniu od rodziców omawianego konia, w aspekcie hodowlanym coś wiadomo. Zanim jednak o hodowli, to trzeba napomknąć, że biegała pięć razy dwulatką i już w trzecim starcie w karierze udało jej się wygrać Listed i to nie dla samych klaczy (1200 m) na torze w Ripon. Biegała tylko na dystansach od 1000 do 1200 metrów, a po sezonie dwuletnim zakończyła karierę. 

  Od 2003 jest matką stadną i przed Oasis Kingiem urodziła dwunastkę koni, siedmioro z nich wygrywało, a jeden był fantastycznym wyścigowcem. Wałach Krypton Falcor (po Kyllachy) – bo o nim mowa, ścigał się 54 razy w latach 2010-2018 i zarobił niemal 1,5 miliona funtów. Był świetnym sprinterem – wygrał Dubai Golden Shaheen (G1 – 1200 m) i 10 innych wyścigów, w tym jedno G3 na tym samym dystansie. 

  Krypton Factor łatwo wygrywa Dubai Golden Shaheen (G1 – 1200 m). Fot. Gulf News.

  Przy wałachu Krypton Falcor (123 rpr) każdy z pozostałych potomków klaczy Cool Question (babka Oasis Kinga) wypada blado. Po nim najwyżej ocenione są dwie klacze – Fairfield Princess (po Inchinor) – 83 rpr oraz Haven’t A Clue (po Red Ransom) – 81 rpr. Warto zwrócić uwagę na to, że najlepsza trójka od klaczy Cool Question urodziła się przed 2010 rokiem. 

  Praktycznie wszystkie jej dzieci były bardzo wczesne i sporo biegały już dwulatkami, a spora część po pierwszym sezonie startów kończyła karierę. “Szybka krew” babki Oasis Kinga połączona została z Showcasingiem, co w efekcie dało Kitos. Ona w stadzie została pokryta kolejnym sprinterem – Inns Of Courtem, więc i sam Oasis King w teorii powinien być sprinterem.

  Po sukcesach Krypton Factora można było spodziewać się wysokich cen jego młodszego rodzeństwa – w 2017 roku za 70 tysięcy gwinei angielskich (funtów) sprzedany roczniakiem został Good Answer (półbrat matki omawianego konia). 

  Trzecia matka Oasis Kinga to Quiz Time (92 rpr) – wygrała dwa wyścigi i była druga w Listed na 1000 metrów. Dała sześciu zwycięzców, ale jej zdecydowanie najlepszym produktem była omówiona wyżej Cool Question. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego konia.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły