More

  Dwie gonitwy Listed na torze Saint-Cloud głównym wydarzeniem czwartku w Traf Online

  Czwartkowa oferta Traf Online obejmuje 17 gonitw z Francji. Podczas transmisji będzie możliwość obstawienia trzech czwórek (pula gwarantowana każdej wynosi 2044 zł), pierwsza z nich już w drugim wyścigu o 13.50, kolejne o godzinach 16.52 (gonitwa nr 9) i 17.20 (gonitwa nr 14). Biegi będą rozgrywane na torach w Cean (kłusaki), Laval (kłusaki) i Saint-Cloud (gonitwy płaskie). Dwa najważniejsze wyścigi dnia odbędą się w Saint-Cloud, a będą nimi Prix Rose De Mai (Listed) oraz Prix Altipan (Listed).

  Pierwszą omawianą gonitwą będzie Prix Rose De Mai (Listed) – wyścig płaski dla trzyletnich klaczy na dystansie 2000 metrów, rozgrywany na trawie na paryskim torze Saint-Cloud. Bieg został zaplanowany na godzinę 15.00 (wyścig szósty w programie Traf Online).

  Do zwycięstwa bardzo mocno liczona jest (nr 1) Pensee Du Jour (Camelot – Painter’s Pride po Dansili). W debiucie (16 lutego w Chantilly na 1900 metrów) wygrała z przewagą czterech długości. Ojcem klaczy jest świetny Camelot, który zwyciężył w Derby (G1 dla koni trzyletnich) w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podczas wyścigowej kariery zarobił prawie dwa miliony funtów.

  Stanówka tym ogierem jest wyceniona na kwotę 60 tysięcy euro. Camelot pokazał klasę również jako reproduktor, jego potomstwo zarobiło we Francji w 2022 roku ponad półtora miliona euro. Klacz Pensee Du Jour trenuje mistrz Andre Fabre, a dosiadać jej będzie świetny Mickael Barzalona.

  Groźną rywalką w walce o pierwsze miejsce może okazać się (nr 8) Avolta (Mastercraftsman – Alakhana po Dalakhani), należąca do francuskich braci miliarderów – Alaina i Gerarda Wertheimerów, do których należy marka Chanel. Klacz startowała w trzech biegach i wygrała dwa z nich. Z debiutu zajęła trzecie miejsce w Bordeaux Le Bouscat, ścigając się 28 października 2022 na 1900 metrów. Pierwsze zwycięstwo odniosła w Pau 14 grudnia 2022 na dystansie 2000 metrów (Maiden), kolejny raz wygrała 11 stycznia, również w Pau, na 2000 metrów (klasa 2).

  Jej ojciec Mastercraftsman zarobił ponad 1,7 miliona funtów, wygrywał między innymi w National Stakes (G1 dla dwulatków w Irlandii) na dystansie 1400 metrów i klasyk 2000 Guineas w Irlandii. Został także wybrany najlepszym dwuletnim ogierem 2008 roku w Irlandii oraz w Europie. W 2021 roku stanówka ogierem wynosiła 15 tysięcy euro. W siodle klaczy Avolta zobaczymy zeszłorocznego czempiona francuskich gonitw płaskich Maxime’a Guyona.

  Jedną z pretendentek do walki o kolejne miejsca w czołowej czwórce powinna być (nr 5) Cracksmania (Cracksman – Panthelia po Gentlewave). W swoim pierwszym (13 lutego) i jak do tej pory jedynym biegu wygrała o trzy i pół długości w Pau na dystansie 2000 metrów. Jednak poprzedni jej start był rozgrywany po nawierzchni PSF. W czwartek przekonamy się czy na trawie również pokaże się z dobrej strony.

  Jej ojciec Cracksman był świetnym trzylatkiem i czterolatkiem, ogier zarobił ponad 2 miliony funtów. Dwa razy zwyciężył w Qipco Champions Stakes (G1 w Wielkie Brytanii) na dystansie 2000 metrów. Stanówka tym ogierem kosztuje 17,5 tysiąca euro. Klacz Cracksmania dosiądzie Anthony Crastus.

  Aspiracje do walki o dalsze miejsca w pierwszej czwórce może mieć (nr 10) Romina Power (Le Havre – Rockatella po Rock Of Gibraltar), która ścigała się już cztery razy. Klacz dwukrotnie zajęła szóste miejsce w Saint-Cloud na dystansach 1300 m (9 września 2022 r.) i 1600 m (22 października 2022 r.). Dwa razy również zajęła drugie miejsce na tym samym torze, ale na dystansach 1500 m (23 września 2022 r.) i 2000 m (15 lutego).

  Romina Power jest córką ogiera Le Havre, który jako trzylatek wygrał Prix Du Jockey Club (G1, francuskie Derby) na dystansie 2100 metrów. W Polsce ścigała się ostatnio jego córka Calliepie, trenowana przez Alicję Karkosę. Klacz była druga w polskim Oaks i zajęła trzecie miejsce w Wielkiej Warszawskiej w 2022 roku, gonitwę wygrał wtedy świetny Night Tornado pod dżokejem Stefano Murą. W siodle klaczy Romina Power zobaczymy jednego z najlepszych jeźdźców na świecie Christophe’a Soumillona.

  Typy portalu Equidia: 1-5-8-6

  Typy L’independant du midi: 1-10-8

  Pensee Du Jour będzie jedną z faworytek Prix Rose De Mai (Listed) w Saint-Cloud. Fot. canalturf.com

  Kolejny omawiany bieg to Prix Altipan (Listed) – gonitwa płaska dla koni czteroletnich i starszych na dystansie 1600 metrów (trawa) na torze Saint-Cloud w Paryżu. Wyścig został zaplanowany na godzinę 16.10 (gonitwa nr 10 w programie Traf Online)

  Konie wycofane: (nr 8) Loliwood.

  Głównym kandydatem do zajęcia pierwszego miejsca wydaje się być zwycięzca tej gonitwy sprzed roku (nr 1) The Revenant (Dubawi – Hazel Lavery po Excellent Art), który ma na koncie już 12 wygranych i ponad 1,1 mln funtów. Największym sukcesem ośmioletniego obecnie wałacha jest zwycięstwo w Queen Elizabeth II Stakes (G1 na 1600 metrów) na torze Ascot w 2020 roku.

  To syn świetnego Dubawiego, który został czempionem reproduktorów w Anglii 2022 roku. Stanówka ogierem Dubawi kosztuje 350 tysięcy funtów. Dał między innymi genialnego Ghaiyyatha, zwycięzcę takich nagród jak Juddmonte, Dubai Millenium Stakes czy Coronation Cup, dodatkowo w 2020 roku został najlepszym koniem wyścigowym w Europie. The Revenant wystartuje pierwszy raz od 10 października ubiegłego roku, a w siodle zobaczymy Tonny’ego Piccone.

  Najgroźniejszym rywalem w walce o zwycięstwo powinien być (nr 4) Monarchic (Kingman – Allez Y po Rip Van Winkle) ze stajni Godolphin. Czteroletni ogier, trenowany przez Andre Fabre’a, wygrał dwa poprzednie wyścigi (2 listopada 2022 i 26 listopada 2022 roku). Ścigał się na dystansie 1600 metrów w Chantilly w gonitwach klasy 2 i maiden. W czwartek pierwszy raz w karierze wystartuje w biegu rangi Listed.

  Jego ojciec Kingman jako trzylatek wygrał aż cztery biegi G1 (St. James Palace Stakes na 1600 metrów, 2000 Guineas w Irlandii na 1600 metrów, Sussex Stakes na 1600 metrów i Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard na 1600 metrów). Ogier zarobił prawie milion funtów, stanówka obecnie wynosi 125 tysięcy euro. Monarchica jak zawsze dosiadać będzie Mickael Barzalona.

  Do walki o kolejne miejsca w pierwszej czwórce mocno liczony jest (nr 5) czteroletni Anthorus (Territories – Anna Platini po Dubawi). Ogier już trzy razy startował w gonitwach Listed,a największym sukcesem było drugie miejsce w Paryżu 16 października ubiegłego roku. Jego ojciec Territories dał do tej pory jedną zwyciężczynię G1, klacz Rougir. Sam miał dobrą karierę wyścigową, wygrał w Prix Jean Prat (G1 we Francji na dystansie 1400 metrów). Anthorusa dosiądzie lider tegorocznego czempionatu jeźdźców gonitw płaskich we Francji Maxime Guyon.

  Następnym koniem, który ma szansę powalczyć o płatne miejsce, powinien być (nr 3) Titanium (Zarak – Kyurem po Verglas), który zaczął karierę wyścigową jako trzylatek. W ubiegłym roku ścigał się osiem razy, zawsze był w czwórce, trzy gonitwy wygrał. Jedno zwycięstwo odniósł w gonitwie klasy 1 na Paris Longchamp na dystansie 1600 metrów i do tej pory to jego największe osiągnięcie.

  Ma na koncie jeden start w Listed (17 listopada 2022 roku) w Saint-Cloud, czterolatek zajął wtedy czwarte miejsce na dystansie 1600 metrów. Ojcem konia jest Zarak, którego właścicielem jest Aga Khan. Ogier wygrał między innymi Grand Prix de Saint-Cloud na dystansie 2400 metrów i Dubai Millenium Stakes na 2000 metrów. Zarak obiecująco wystartował jako reproduktor. Titanium będzie dosiadać ponownie Theo Bachelot.

  Typy portalu Equidia: 1-4-5

  Typy L’independant du midi: 1-4-3

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym The Revenant, zwycięzca Queen Elizabeth II Stakes G1 w Ascot, który w czwartek będzie faworytem Prix Altipan (Listed)w Saint-Cloud. Fot. britishchampionsseries.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły