More

  Ogiery czołowe w Polsce w sezonie 2023 (cz. 7): Va Bank – legenda za życia

  To być może najlepszy koń, jaki kiedykolwiek biegał na polskich torach. Trójkoronowany na Służewcu, zwycięzca gonitw Pattern w Niemczech (dwa razy G3, z miejscami w G1 i G2) i we Włoszech (wygrał Premio Roma G2), szybki jak wiatr – Va Bank (Archipenko – Vinales po Dilshaan) jest teraz wielką nadzieją polskiej hodowli jako reproduktor, stacjonuje w SK Krasne, podobnie jak Yucatan i Shakeel. Va Bank i Shakeel mają najwyższy oficjalny rating spośród ogierów kryjacych aktualnie w Polsce – 116 funtów. Hodowca Roman Krzyżanowski bardzo chwali udane pokrojowo roczniaki po Va Banku. Dobrej klasy reproduktorem jest w Wielkiej Brytanii bliski krewny Va Banka – Equiano, dwukrotny zwycięzca King’s Stand G1 na 1000 m podczas Royal Ascot. Do sezonu 2023 w Polsce została zgłoszona pierwsza córka Va Banka, jeszcze ze stanówki w Czechach – Skycat, trenowana przez Macieja Janikowskiego.

  Gdybym rozważał, kto był najlepszym koniem, jaki kiedykolwiek biegał na Służewcu, to wymieniałbym w gronie kandydatów: Konstelację, Pawimenta, Turystę, Dorpata, Irandę, Dixielanda, Skunksa, Czubaryka, Koraba, Krezusa, Galileo, San Moritza, Dżamajkę, Intensa, Bush Brave’a, ale chyba postawiłbym na Va Banka, choć trudno porównywać konie z różnych epok. Miał fenomenalny ruch i przyspieszenie. Zdobył potrójną koronę na Służewcu w błyskotliwym stylu, choć na pewno dystans w St. Leger 2800 m był dla niego zdecydowanie za długi – przerastał jednak konkurentów tak znacznie, że nie miało to znaczenia dla wyniku, choć mogło mieć znaczenie dla późniejszego zdrowia i formy.

  Trójkoronowany Va Bank na Służewcu biegał 12 razy, wygrał 11 wyścigów i raz był drugi, w Wielkiej Warszawskiej 2016

  W przypadku Va Banka nie na wyrost są takie określenia, jak koń wybitny, epokowy. Dla naszych wyścigów na pewno epokowy. I za życia stał się legendą, bo to był nie tylko fenomenalny koń wyścigowy, ale jego zasługi mają szerszy wymiar. Va Bank zmienił sposób myślenia ludzi na Służewcu i w polskich wyścigach. Va Bank trochę ugasił nasze kompleksy wobec Zachodu. Jego przykład pozwolił niektórym uwierzyć, że znów z koniem trenowanym w Polsce można jechać na najlepsze europejskie tory i wygrywać poważne wyścigi. I polscy trenerzy i właściciele od kilku lat częściej za granicę jeżdżą, choć ciągle za mało, choćby nawet w porównaniu z Czechami.

  Paradoksalnie, Va Bank pojechał ścigać się za granicę zdecydowanie za późno. Z analizy jego biegów i rywali wynika, że jako 3-4 latek – kiedy był w pełni zdrowy i w optymalnej formie – mógł być nawet najlepszym koniem w Europie na dystansach 1800–2200 m (czy jako dwulatek na 1300-1400 m), ale za długo ścigał się tylko za służewieckim murem, jego potencjał został w części zmarnowany. Va Bank w najwyższej formie i w pełni zdrowia był jako dwulatek i trzylatek, wówczas mógł wygrać wyścig G1.

  Dopiero jednak jako czterolatek pojechał do Baden Baden i zwyciężył w wyścigu G3 od bardzo dobrego Potemkina, który w następnym starcie na Longchamp wygrał podczas mityngu Łuku Triumfalnego Prix Dollar G2 z europejską czołówką. Va Bank mógł więcej. Był wtedy warty spokojnie ponad milion euro.

  Va Bank wygrywa pod Martinem Seidlem Preis der Sparkassen Finanzgruppe G3 na 2000 m w Baden Baden

  Nawet w późniejszym wieku, kiedy Va Bank przeszedł do stajni niemieckiego championa trenerów Andreasa Woehlera, a już borykał się z problemami zdrowotnymi, potrafił wygrać Premio Roma G2 (do niedawna G1), gonitwę G3 w Niemczech i plasować się w tym kraju na bliskich płatnych miejscach w wyścigach G1 i G2.

  Amerykanin Barry Irwin z Valor Team za 50 procent udziałów w czteroletnim Va Banku zapłacił około 350 tysięcy euro. Na torze Va Bank zarobił ponad pół miliona złotych i około 250 tysięcy euro. A jako roczniak kosztował Piotra Zienkiewicza i jego wspólnika B. Abdrakhmanova na aukcji w Irlandii zaledwie 4500 euro, choć jego babka urodziła doskonałego sprintera Equiano, który wygrał dwukrotnie wyścig G1 King’s Stand podczas Royal Ascot. Tantal, który był drugi za Va Bankiem w Derby i St. Leger na tej samej aukcji kosztował Millennium Stud 110 tysięcy euro.

  Dekoracja Va Banka po zwycięstwie w Wielkiej Warszawskiej 2015

  Va Bank kosztował tak mało dlatego, że był z pierwszego rocznika po ogierze Archipenko, a przede wszystkim dlatego, że jako źrebak pokaleczył nogi szkłem. Były na nich blizny, ale wytrawny znawca Maciej Janikowski swoim wprawnym okiem ocenił, że ścięgna nie są ruszone i zaryzykowano kupno tego konia. Trafił się diament.

  W 2020 roku Va Bank krył klacze po 800 euro w czeskiej stadninie Strelice, a od trzech sezonów jest reproduktorem w Krasnem. W sezonie 2021 pokrył aż 42 klacze, rok temu mniej, bo do Krasnego dołączyły też Yucatan i Shakeel. W 2023 roku cena stanówki ogierem Va Bank wynosi 5000 zł (plus 8 procent VAT).

  Va Bank jest prawidłowo zbudowanym, dość rosłym i silnym ogierem. Jego wymiary w trakcie kariery wyścigowej, jako czterolatka, to 165-186-20. – Va Bank świetnie wygląda, znacznie lepiej niż wtedy, gdy przyjechał do nas z Czech. Mamy też znakomite roczniaki po Va Banku. Są pięknie zbudowane, pokrojowo naprawdę najwyższa klasa. Podobnie tegoroczne źrebaki po nim – zachwala Roman Krzyżanowski, hodowca z SK Krasne.

  Va Bank w SK Krasne

  Pierwszym i chyba jedynym koniem polskiej hodowli z tego pierwszego, czeskiego rocznika po Va Banku, jest wyhodowana przez Ewę i Krzysztofa Laskowskich kasztanowata klacz Skycat, która będzie dwulatką w sezonie 2023, trafiła do treningu do Macieja Janikowskiego. Skycat jest z rocznika 2021, a rok wcześniej Va Bank krył w stadninie koni Strelice w Czechach, gdzie Laskowscy, razem z Testarossą i dwoma klaczami państwa Kopelów (te dwie poszły pod Eagle Topa), wysłali do krycia swoją klacz Story of the Cat (Cool Diamond – Sylvatica po Tempelwachter). Dopiero w 2022 roku urodziła się w stadninie koni Krasne liczniejsza stawka koni po Va Banku.

  Testarossa najpierw miała bliźniaki po Va Banku, a po powtórzonym kryciu nie zaźrebiła się, wróciła do kraju jałowa. Inne klacze z Polski nie bardzo mogły wtedy w późniejszym terminie dojechać do Czech pod Va Banka, bo to był rok pandemii i okręg, w którym stał ten ogier, został w pewnym momencie zamknięty dla gości nie tylko z zagranicy, ale nawet z innych regionów Czech. Stąd Skycat jest jedynaczką w Polsce po Va Banku wśród dwulatków 2023.

  Pierwsza w polskiej hodowli córka Va Banka Skycat (od Story of the Cat po Cool Diamond), urodzona w 2021 roku 

  Urodzony 10 marca 2012 roku trójkoronowany w Polsce Va Bank biegał 21 razy, wygrał 14 wyścigów, w tym G2 we Włoszech i dwa razy G3 w Niemczech. Jego suma wygranych to 569 900 zł w Polsce i 250 100 euro za granicą. Najwyższy oficjalny rating 116 funtów. W Polsce najwyższy handicap otrzymał jako czterolatek 97 kg (jako trzylatek 90 kg). Va Bank jest rekordzistą toru na Służewcu na dystansie 2000 m – 2 min 01,6 s.

  Wyhodowany w irlandzkiej Airlie Stud Va Bank był niepokonany w pierwszych swoich dwunastu startach w treningu Macieja Janikowskiego. Jako dwulatek biegał trzy razy. W debiucie wygrał 23 sierpnia 2014 roku gonitwę II grupy na 1200 m o 2,25 długości przed Shogunem. W Nagrodzie Ministra Rolnictwa pewnie pokonał klacz Zabava o 1,5 długości, a w Mokotowskiej Wiedźmina o 2,5 długości, pokazując w tych wyścigach swoje słynne później przyspieszenie na finiszu.

  Jako trzylatek zaczął od dwóch łatwych zwycięstw w gonitwach milerskich – w Nagrodzie Strzegomia wyprzedził o 2,25 długości Kokshe, a Nagrodę Rulera wygrał łatwo o 3 długości od Damira. Va Bank miał w trakcie kariery (i później w stadninie) kłopot z wypadającą rzepką, dlatego nie wystartował w Nagrodzie Iwna.

  Va Bank zazwyczaj wygrywał gonitwy na Służewcu z wielką łatwością

  Wyszedł jednak do startu w Derby, ale tym razem nie dosiadał go, jak wcześniej, nikt z dwójki służewieckich dżokejów (Marek Brezina, Wieczesław Szymczuk), ale sprowadzony ze Szwecji dżokej Per-Anders Graberg, który wcześniej wygrał m.in. Wielką Warszawską na trenowanym przez Janikowskiego Merlinim. Va Bank wygrał polskie Derby bardzo łatwo o ponad 4 długości przez Sorento, także w treningu Janikowskiego.

  St. Leger i Wielka Warszawska to już był teatr jednego aktora, a dwa razy drugi za Va Bankiem kończył Tantal, który na tej samej aukcji roczniaków kosztował ponad 24 razy więcej (110 tysięcy euro, przy 4500 euro za Va Banka). W St. Leger Va Bank był lepszy o 4,5 długości (w świetnym czasie 2 min 54,3 s), a w WW (znów pod Grabergiem) aż o 6,5 długości, pokazując absolutną dominację.

  Jako czterolatek Va Bank na dzień dobry pobił w Nagrodzie Golejewka rekord toru na Służewcu na 2000 m, ale nieoczekiwanie na szyję podszedł do niego Masterpower. W nagrodach Prezesa Totalizatora Sportowego i Kozienic pewnie ograł – o 1,75 i 4,5 długości – ogiera Newerly.

  27 sierpnia 2016 roku Va Bank po raz pierwszy pokazał się w Europie. W niemieckim kurorcie Baden-Baden w wyścigu Preis der Sparkassen Finanzgruppe G3 na 2000 m pobił (dosiadany przez Martina Seidla) lekko o 1,5 długości niemieckiego cracka Potemkina, który wygrał kilka tygodni później Prix Dollar G2 w Paryżu i Premio Roma G1. Va Bank był pierwszym koniem trenowanym w Polsce, który sięgnął po sukces w gonitwie zaliczanej do systemu Pattern. Zrobił to też dwa lata temu Night Tornado, ale zwyciężył w gonitwie Listed.

  Opromieniony sławą zwycięstwa w Baden Baden Va Bank stanął jako wielki faworyt na starcie Wielkiej Warszawskiej 2016. Trzynastka była jednak pechowa dla niepokonanego wcześniej w dwunastu startach syna Archipenki. Przed WW po raz pierwszy był nerwowy i spocony, nie wyglądał najlepiej.

  Dżokej Marek Brezina też nie zaliczy tego wyścigu do udanych. Po starcie wycofał Va Banka na czwarte miejsce (przy bardzo wolnym tempie w dystansie (9,3 – 34,9 – 34,7 – 34,0), pojechał zdecydowanie za szeroko po zakręcie, tracąc kilka długości i Va Bank doznał w swoim feralnym trzynastym starcie sensacyjnej porażki o pół długości z derbistą Caccinim (gonił go na elastycznym torze przy ćwiartkach 29,6 i 29,0), dobrze przeprowadzonym przez Tomasa Lukaska. Była to jedyna porażka Va Banka w Polsce.

  Wielka Warszawska 2016, jedyna porażka Va Banka w Polsce, o pół długości z derbistą Caccinim

  W polskim treningu Macieja Janikowskiego Va Bank wygrał jeden wyścig Pattern – Preis der Sparkassen Finanzgruppe G3 w Baden Baden na 2000 m. Jako pięciolatek trafił do stajni znakomitego niemieckiego trenera Andreasa Woehlera, ale był już wtedy po przejściach zdrowotnych i w sezonie 2017 biegał tylko dwa razy na wiosnę i nie był to udane występy. w Preis von Dahlwitz LR na 2000 m był czwarty na 9 koni, 4 długości za zwycięskim Wild Chief. W Grosser Preis der Badischen Wirtschaft G2 (2200 m) Va Bank zajął ostatnie (szóste) miejsce, tracąc 6 długości do zwycięskiego Guignola.

  Po przerwie i rehabilitacji Va Bank w sezonie 2018 wrócił do wysokiej formy, choć nie swojej optymalnej. Był jeszcze w stanie wygrać (bijąc o łeb włoskiego Presleya) – Premio Roma G2 (wcześniej był to wyścig G1) na 2000 m, a także dowolnie Preis der Deutschen G3 na 2000 m w Berlinie, gdzie pobił aż o 5 długości bardzo dobrego Iquitosa (najwyższy rating w karierze 118 funtów). Dostał za ten wyścig swój najwyższy rating w Racing Post – 113 funtów, a oficjalny miał jeszcze wyższy – 116 funtów. Był też drugi w Badener Meile G2 na 1600 m i trzeci w Grosser Dallmayr Preis G1 na 2000 m (4,75 długości za znakomitym Benbatl ze stajni Godolphin, który miał rating 124).

  Ciężko będzie polskim trenerom i właścicielom powtórzyć, albo pobić te wyniki Va Banka, ale próbować trzeba i liczyć na łut szczęścia przy zakupach, choć warto mieć świadomość, że Va Banki za 4500 euro nie rodzą się na pniu i np przez 50, czy 100 lat może nam się nie udać kupić konia tej klasy do Polski. W niemieckim handicapie Va Bank dostał w 2018 roku bardzo wysoki GAG 98 kg.

  Va Bank i Shakeel (triumfator Grand Prix de Paris G1) mają najwyższy oficjalny rating spośród ogierów kryjących aktualnie w Polsce – 116 funtów. Nagano Gold dostał 115 funtów za drugie miejsce za Defoe w Hardwicke Stakes G2 podczas Royal Ascot. Yucatan został oceniony na 112 funtów (za drugie miejsce w Racing Post Trophy G1 dwulatkiem), a Balios na 113 funtów za zwycięstwo King Edward VII Stakes G2 podczas Royal Ascot.

  Trochę inaczej widzą to handicaperzy Racing Post. U nich najwyższą notę ma Nagano Gold (aż 120 funtów), a za nim są Balios 115, Shakeel 114, Va Bank i Yucatan 113.

  Va Bank jest rekordzistą toru na Służewcu na 2000 m

  W styczniu 2018 roku Va Bank trenował na torze w Meydan w Dubaju i miał w planach start 1 lutego w Al Fahidi Fort G2 (250 000 dolarów, 1400 m na trawie), a później ewentualnie podczas mityngu Dubai World Cup, ale kontuzja spowodowała, że nie pobiegł i musiał wrócić do Europy. W 2017 roku Va Bank był w pierwszym zapisie do Nagrody Łuku Triumfalnego, ale te plany również pokrzyżowały kłopoty zdrowotne.

  Va Bank ma, w mojej ocenie, jeden z najlepszych rodowodów spośród koni, które kiedykolwiek trafiły do Polski. Rodowód przez niektórych niedoceniany i – po dokładnej analizie – lepszy niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Po pierwsze, pochodzi z niezwykle cennej rodziny żeńskiej 4-m, podobnie jak choćby ojciec Dubawiego – Dubai Millennium, czy znakomite na torze i w hodowli Bull Page, Boldnesian, Unbridled’s Song, Harlan’s Holiday, Bernardini, Dixie Union, Dixieland Band.

  Po drugie rzadko się zdarza, aby koń biegający w Polsce miał tak blisko w rodzinie żeńskiej wybitnego współczesnego konia. A matka Va Banka Vinales i matka najwyższej europejskiej klasy sprintera Equiano – Entente Cordiale, są półsiostrami. Babką Va Banka i Equiano jest Mirmande (Kris – Secala po Secretariat).

  Equiano (Acclamation – Entente Cordiale po Ela-Mana-Mou) biegał 27 razy, wygrał 7 wyścigów i 571 tysięcy funtów (najwyższy rating 123). Jego najbardziej spektakularnymi sukcesami były dwa zwycięstwa (w wieku trzech i pięciu lat) w kultowej sprinterskiej gonitwie King’s Stand G1 na 1000 m podczas Royal Ascot. Jego triumf jako trzylatka nad starymi sprinterami był dużą niespodzianką (22:1). Wygrał też jako dwulatek Criterium de Maisons-Laffitte G2, a jako pięciolatek Palace House Stakes G3 i Abernant Stakes LR. Był też drugi w July Cup G1 w Newmarket na 1200 m o szyję za Starspangledbanner.

  Jako reproduktor Equiano okazał się bardzo dobry, ale nie wybitny. Zaczynał krycie w 2011 roku w Newsells Park Stud po 8 tysięcy funtów i ta cena utrzymywała się aż do 2018 roku. W 2019 spadła do 6 tysięcy funtów, w 2021 do 3 tysięcy euro (wtedy przeniósł się do Irish National Stud), w 2022 do 2 tysięcy i za tyle kryje też w tym roku w Irlandii jako osiemnastolatek.

  Bliski krewny Va Banka Equiano wygrywa King’s Stand G1 podczas Royal Ascot. Fot. irishnationalstud.ie

  Equiano dał 30 koni z ratingiem 100 funtów i więcej, z tego sześć koni miało rating od 115 funtów wzwyż. Najwyżej został wyceniony wybitny sprinter The Tin Man (121 funtów), który na 31 startów wygrał 9 wyścigów i 1,274 mln funtów. Wygrał aż trzy wyścigi G1 – Diamond Jubilee Stakes w Ascot, QIPCO British Champions Sprint Stakes w Ascot i Haydock Park Sprint Cup.

  Z kolei największym sukcesem innego syna Equiano – Belvoir Bay było zwycięstwo w Breeders’ Cup Turf Sprint G1 na torze Santa Anita w USA. Poza nimi Equiano dał trzy konie, które wygrały gonitwy G2 (z nich Equilateral był też drugi w King’s Stand G1), a także aż ośmiu triumfatorów w wyścigach G3. Liczymy, że Va Bank ma możliwości w stadzie nie mniejsze, bo nie ustępuje swojemu kuzynowi ani talentem wyścigowym, ani budową, ani rodowodem. Kwestia natomiast klasy matek, które dostanie do krycia.

  Rodzina żeńska Va Banka jest bardzo ciekawie poprowadzona, a ojcem jego matki, klaczy Vinales, jest prawdziwy rodzynek Dilshaan (Darshaan – Avila po Ajdal), który mało biegał i mało był wykorzystany w hodowli, a miał ogromne możliwości na torze i wielki potencjał genetyczny (rodzina 1-k, ta sama co Frankel).

  Dilshaan startował tylko cztery razy w treningu Sir Michaela Stoute’a, ale pokazał ogromne możliwości. Już w drugim starcie w karierze wygrał pod Johnnym Murtaghiem jeden z najważniejszych wyścigów w Anglii dla dwulatków – Racing Post Trophy G1 na 1600 m (dostał za ten wyścig najwyższy rating w karierze 119 funtów).

  Jako trzylatek Dilshaan zaczął od zwycięstwa pod Kierenem Fallonem w wysoko cenionym Dante Stakes G2 na 2100 m w Yorku. W tej sytuacji stanął 9 czerwca 2001 roku w roli jednego z faworytów (5:1) do najbardziej prestiżowej gonitwy świata – angielskiego Derby w Epsom. Murtagh przyjechał na nim siódmy, osiem długości za zwycięzcą, którym był nie kto inny jak… sam Galileo. Po Derby Dilshaan już nie wyszedł do startu.

  Dziadek Va Banka Dilshaan wygrywa Dante Stakes G2 w Yorku. Fot. timeform.com

  Krył też krótko (od 2003 do 2012 roku) i mało (miał problemy z płodnością) w Tara Stud w Irlandii, przy startowej cenie stanówki 6 tysięcy euro, która stopniowo spadała do 2 tysięcy, a w dwóch ostatnich latach były to ustalenia prywatne ze względu na kłopoty Dilshaana. Wśród nielicznych koni po nim urodziła się matka Va Banka Vinales, która nie biegała w wyścigach, a oprócz Va Banka nie ma ona żadnego przychówku zarejestrowanego w Anglii i Francji. Spośród potomstwa Dilshaana dwa konie przekroczyły rating 100 funtów.

  Babka Va Banka i Equiano Mirmande (po Kris) biegała tylko dwa razy i były to nieudane starty, zajmowała szóste i dziesiąte miejsce na dystansach 2800 i 2500 m. Spośród jej potomstwa Eric Le Beau wygrał dwa wyścigi płaskie (rating 95 funtów), a Hordago okazał się dobrej klasy stiplerem ze statusem black type.

  Prababka Va Banka Secala (córka legendarnego Secretariata) urodziła jedną bardzo dobrą klacz z ratingiem 112 funtów – Dartrey (po Darshaan), która w treningu Stoute’a dla szejka Mohammeda w sześciu startach wygrała jeden wyścig z debiutu, a później biegała już w samych wysoko dotowanych gonitwach Pattern. Była druga w Musidora Stakes G2 (przegrała tylko o łeb) i Sun Chariot Stakes G2, a także szósta w klasykach 1000 Guineas Stakes G1 i Epsom Oaks G1.

  Urodzona w 2022 roku w Golejewku córka Va Banka Money Money (od klaczy Moja Najmilejsza)

  Secala była z najwyższej klasy nicku Secretariat – Northern Dancer i te geny zapewne odezwały się u Equiano i Va Banka. Czwarta matka Va Banka – Aladancer (właśnie córka Northern Dancera) była znakomitością na amerykańskich torach. Na 42 starty wygrała 9 wyścigów i 191 tysięcy dolarów, co na początku lat 70-tych było bardzo wysoką kwotą. Wygrała m.in. California Oaks i była druga w cenionym Del Mar Oaks.

  Na koniec został do omówienia ojciec Va Banka – Archipenko (Kingmambo – Bound po Nijinsky), bardzo dobry na torze i w hodowli, fantastyczny pochodzeniowo i w Polsce mocno niedoceniany. Va Bank, jako jeden z jego najlepszych synów, może być odkryciem w hodowli. Archipenko jest bliskim krewnym wybitnych w hodowli ogierów – Sadler’s Wells i Nureyev. Archipenko jest zinbredowany 4×2 na swoją słynną babkę Special, która jest matką Nureyeva i babką epokowego Sadler’s Wellsa (ojciec Galileo i Montjeu).

  Archipenko najpierw biegał dla trójcy z Coolmore (Magnier-Tabor-Smith), a następnie kupił go szejk Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum. Syn wspaniałego Kingmambo startował 17 razy, wygrał 6 wyścigów i 2,4 miliona dolarów, miał prawdziwie międzynarodową karierę, pokazał się ze znakomitej strony na kilku kontynentach.

  Jako trzylatek Archipenko wygrał w Anglii Derrinstown Stud Derby Trial G2 na 2000 m. W wieku czterech lat zwyciężył w Queen Elizabeth II Cup G1 w Hong Kongu na 2000 m, w Summer Mile Stakes G2 w Anglii na 1600 m i w Al Fahidi Fort G2 w Dubaju na 1600 m. Był też drugi w Arlington Million G1 w USA i trzeci w Dubai Duty Free G1 w Emiratach. Jego najwyższy rating w karierze to 122 funty.

  Archipenko – ojciec Va Banka. Fot. sportingpost.co.za

  Po wygraniu Derrinstown Stud Derby Trial G2, Archipenko wystartował jako jeden z faworytów (13:2) w angielskim Derby 2007, ale doznał w tym wyścigu lekkiego urazu i zajął pod Michaelem Kinanem ostatnie, siedemnaste miejsce. Stracił aż 51 długości do zwycięskiego Authorized, ale pod koniec wyścigu został „złożony” przez Kinane’a. W tym samym roku Archipenko przegrał w Sussex Stakes G1 o 7 długości z Ramontim, który do niedawna krył w Polsce i jest ojcem Magica. Kolejny sezon 2008 był już jednak dla Archipenki znakomity.

  Archipenko pozostał w hodowli ogierem nie do końca spełnionym, możliwości miał większe, bo krył krótko, w latach 2010-2017. W grudniu 2017 roku padł po nagłej chorobie. Przez wszystkie sezony krył w renomowanej angielskiej Lanwades Stud (w 2012 roku był też dzierżawiony do stadniny La Quebrada w Argentynie), gdzie przyszła na świat m.in. Alpinista, zwyciężczyni Nagrody Łuku Triumfalnego 2022. Archipenko zaczynał krycie w 2010 roku po 8 tysięcy funtów, kończył w 2017 z ceną stanówki 10 tysięcy funtów.

  Spośród potomstwa Archipenki 21 koni uzyskało rating powyżej 100 funtów, z tego pięć powyżej 115 funtów. W tej piątce jest Va Bank z ratingiem 116. Najwyższą notę (127) dostał Time Warp (też jest z rodziny 5-h jak Archipenko i idzie od Special), który na 53 starty wygrał 12 wyścigów (w tym Hong Kong Cup G1 i dwa razy Hong Kong Gold Cup G1) i ponad 4 miliony dolarów. Jego pełna siostra Glorious Forever, a więc córka Archipenki, też wygrała Hong Kong Cup G1 (miała rating 125 funtów).

  Syn Archipenki Huetor (rating 119) zrobił dużą karierę w Australii, gdzie wygrał Doomben Cup G1 na 2100 m. Też był z rodziny 5-h i też szedł od Special, którą miał aż cztery razy w pierwszych pięciu pokoleniach. Wygląda na to, że Archipenko kilka razy celowo i z dobrym skutkiem był łączony z klaczami idącymi od Special, bo w ten sposób też została wyhodowana Madame Chiang. Ta córka Archipenki wygrała dla Kirsten Rausing (szwedzka miliarderka, hodowczyni Alpinisty) British Champions Fillies & Mares Stakes G1 w Ascot na 2400 m i Musidora Stakes G3.

  Matka Archipenki Bound (półsiostra Nureyeva i matki Sadlers Wellsa – Fairy Bridge) jest córką ostatniego konia trójkoronowanego w Anglii – ogiera Nijinsky (Northern Dancer – Flaming Page po Bull Page). Była dobrą klaczą wyścigową, wygrała w USA cztery wyścigi. Na aukcji w Keeneland w 1998 roku, źrebna ogierem Seeking The Gold, została zakupiona od Claiborne Farm przez właściciela Coolmore Johna Magniera za 2,2 mln dolarów.

  Kingmambo, ojciec Archipenki, dziadek Va Banka

  Ojciec Archipenki Kingmambo (Mr Prospector – Miesque po Nureyev) był znakomitym koniem wyścigowym, a następnie reproduktorem. Wygrał dla Stavrosa Niarchosa na 13 startów 5 wyścigów, w tym trzy wielkie gonitwy G1 – Dubai Poule D’essai Des Poulains (francuskie 2000 Guineas), St. James’s Palace Stakes w Ascot i Prix Du Moulin na Longchamp. Kingmambo jest ojcem takich sław światowych wyścigów i hodowli jak: El Condor Pasa, King’s Best, Henrythenavigator, Lemon Drop Kid, Dubai Destination, Alkaased, czy King Kamehameha.

  Oto zwycięzcy klasyczni i najwybitniejsi przedstawiciele rodziny 4-m, z której pochodzi Va Bank (jej założycielką jest klacz Magnolia):
  Na świecie: Bull Page, Boldnesian, Dubai Millennium, Unbridled’s Song, Light Shift, Cozzene, Sunny’s Halo, Harlan’s Holiday, Bernardini, Dixie Union, Dixieland Band, Spanish Steps, Cryptoclearance, Elnadim, Fall Aspen (Colorado Dancer, Fort Wood, Hamas, Timber Country, Charnwood Forest), Northern Trick, Muhtathir, Dai Jin, Zanzibari, Sakura Bakushin O, French Deputy, Hoshi Homare (Asa Denko, Merry Nice, Hiroichi), Rose of Sharon (Challe Anne, Suntica), Kawakami Princess, Summer Guest, Encounter, Lawrin (Faultless, Inscolassie, Sir Dixon), Proud Spell, Regal Ransom, Harold, Crusader, Audience, Wisk Broom, Top Flight, Mehthaaf , Lemons Forever, Venetian Way, Amilynx, Middleground, Panique, Day Star, White Star Line, Come and Go, Marscay, Iroquois, Equiano.
  W Polsce: Beaconsfield, Lucky Peter, Feodor, Va Bank.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły