More

  W poniedziałek kumulacja czwórki i ciekawe wyścigi dla trzylatków w Chantilly z udziałem Westminster Pearl

  W poniedziałek podczas transmisji w Traf Online, będzie możliwość obejrzenia i obstawienia 17 gonitw z Francji. Tego dnia wyścigi będą rozgrywane na torach w Chantilly (gonitwy płaskie), Bordeaux-Le Bouscat (kłusaki) i Maquenchy (kłusaki). Pierwszy bieg został zaplanowany na godzinę 13.25, natomiast ostatni na 18.15. Do obstawienia możliwe będą dwie czwórki, pierwsza z nich już w gonitwie drugiej o godzinie 13.50 ze skumulowaną pulą 3176 zł, kolejna o 17.20 w biegu 14 (pula gwarantowana 2557 zł).

  Warto śledzić zmagania na torze Chantilly w gonitwie 10 (w programie Traf Online), wystartuje wtedy trzyletnia klacz Westminster Pearl. Właścicielem klaczy jest firma Westminster, od lat partner sezonu na torze Służewiec. Trenerem Westminster Pearl jest znany bywalcom warszawskiego toru Vaclav Luka, który wystawi swojego podopiecznego również w gonitwie drugiej (o 13.50). Konie trenera Luki w obecnym sezonie we Francji nie wygrały jeszcze żadnego wyścigu, ale udało im się zarobić prawie 15 tysięcy euro w czternastu startach.

  Pierwszą omawianą dla Państwa gonitwą będzie Prix Sagaro – handicap divise dla koni czteroletnich i starszych na dystansie 2700 metrów. Bieg zostanie rozegrany na torze w Chantilly na nawierzchni PSF. Pula nagród dla właścicieli w tym biegu wynosi 53 tysiące euro.

  Konie wycofane: (nr 15) Le Hoyo.

  W tym wyścigu zobaczymy 15 koni, spośród których faworyzowany jest (nr 2) Thirsty (Oasis Dream – Gwenseb po Green Tune). Sześciolatek dobrze rozpoczął tegoroczny sezon, zajął trzecie miejsce (20 stycznia) w Deauville na dystansie 2500 metrów w handicapie klasy 2. Dodatkowo ogier wygrał swój ostatni wyścig w zeszłym roku (gonitwa klasy 3 na 2500 m w Deauville). Jego ojciec Oasis Dream był najlepszym dwulatkiem 2002 roku ścigającym się w Anglii. Podczas kariery wyścigowej wygrał między innymi July Cup (G1 dla koni trzyletnich i starszych w Anglii na dystansie 1200 metrów), zarobił ponad 400 tysięcy funtów. Jako reproduktor dał aż 18 koni, które wygrały przynajmniej raz gonitwę G1. Thirsty poniesie wagę 62 kg, a w siodle zobaczymy jednego z najlepszych jeźdźców na świecie, Christophe’a Soumillona.

  Jednym z najgroźniejszych rywali w walce o pierwsze miejsce wydaje się być (nr 7) Recoup (Sea The Stars – Vote Often po Beat Hollow), dla którego to będzie pierwszy start od listopada ubiegłego roku. Czterolatek wygrał swój poprzedni bieg (Maiden), ścigał się wtedy na dystansie 2900 metrów w Clairefontaine. Recoup jest po świetnym ogierze Sea The Stars, który wziął udział w dziewięciu gonitwach i wygrał osiem z nich. Odniósł zwycięstwo między innymi w Epsom Derby, Prix de L’Arc de Triomphe (Francuskie G1) czy Juddmonte International Stakes (G1 w Anglii). Został również najlepszym koniem w 2009 roku. Sea The Stars jako reproduktor dał między innymi tak świetne konie wyścigowe jak Stradivarius (wygrał trzy razy Gold Cup na Ascot) czy Baaeed (sześciokrotny zwycięzca G1). Stanówka ogierem kosztuje 180 tysięcy funtów. Recoup w poniedziałek wystartuje pod topowym dżokejem Mickaelem Barzaloną (58 kg).

  Następnym z koni, który ma szansę na zajęcie miejsca w pierwszej czwórce, jest (nr 6) Ideal King (Side Step – Ideal World po Singspiel), będący w treningu Vaclava Luki. Sześcioletni koń nieźle rozpoczął ten sezon, 20 stycznia zajął czwarte miejsce w Deauville na dystansie 2500 metrów. Przegrał wtedy w bezpośrednim pojedynku z omawianym powyżej Thirsty. Jego ojciec Side Step został wyhodowany w Australii i zarobił ponad milion dolarów australijskich. Wygrał trzy gonitwy, z których dwie były G2 (Pago Pago Stakes na 1200 m i Royal Sovereign na 1200 m). Ideal Kinga dosiądzie jedna z najlepszych francuskich amazonek Delphine Santiago (58,5 kg), pod którą Ideal King wygrał w listopadzie wyścig w Deauville.

  Kolejnym kandydatem zwracającym uwagę w rywalizacji o płatne miejsca może być (nr 11) Local Whisky (Harbour Watch – Fanzine po Medicean). Konia trenują bracia Botti, zajmujący obecnie 16. miejsce we francuskim rankingu trenerów, których konie ścigają się w gonitwach płaskich. Ogier zwyciężył w swoim poprzednim starcie, ścigał się w Chantilly na dystansie 3200 metrów. Pokonał wtedy teoretycznie słabsze konie niż te, z którymi będzie rywalizować w poniedziałek. Local Whisky jest po ogierze Harbour Watch, którego największym sukcesem w karierze było wygranie Richmond Stakes w Goodwood (G2 w Anglii). Siedmioletniego ogiera dosiądzie Simon Planque z wagą 57 kg.

  Typy portalu Equidia: 2-7-6-1

  Typy L’Alsace: 7-10-11

  Typy Le Parisien: 2-7-1

  Typy Courrier Picard: 7-2-5

  Następnym omawianym biegiem będzie Prix Du Lieutenant dla trzylatków na dystansie 1600 metrów. Wyścig klasy 2 w Chantilly, konie będą rywalizować na nawierzchni PSF. Będzie to gonitwa numer sześć (15.00) w programie Traf Online.

  Za głównego kandydata do zwycięstwa możemy uznać (nr 3) ogiera Ivanowitch (Saxon Warrior – More Than Famous po More Than Ready), który liczony jest szczególnie mocno przez Courrier Picard. Trzylatek do tej pory ścigał się dwa razy i wygrał w swoim ostatnim starcie (21 października 2022 roku) w Clairefontaine na dystansie 1600 metrów. W poniedziałek przekonamy się jak poradzi sobie po ponad czteromiesięcznej przerwie. Ojcem ogiera jest Saxon Warrior, który zarobił ponad milion funtów i wygrał między innymi Racing Post Trophy i 2000 Guineas w Newmarket. Ogier kryje od 2019 roku i już jeden z jego potomków wygrał gonitwę rangi G1 (Victoria Road). W siodle Ivanowitcha zobaczymy Cristiana Demuro, który zajmuje w tym roku drugie miejsce w rankingu jeźdźców biorących udział w gonitwach płaskich we Francji.

  Ivanowitch wygrał w październiku wyścig w Clairefontaine. Fot. france-sire.com

  Największym rywalem do wygranej powinien być (nr 1) Marhaba Ya Sanafi (Muhaarar – Danega po Galileo), który zwyciężył w swoim poprzednim wyścigu. Jednak trzeba uwzględnić to, że wystartuje pierwszy raz od 26 listopada ubiegłego roku, ścigał się wtedy w Chantilly na dystansie 1600 metrów. Jego ojciec Muhaarar wygrał cztery gonitwy rangi G1 (British Champion Sprint Stakes, July Cup, Commonwealth Cup i Prix Maurice de Gheest), pokazując jak dobrym był sprinterem. Marhaba Ya Sanafi dosiądzie Mickael Barzalona, który jest jednym z najlepszych dżokejów na świecie.

  Aspiracje do walki o wysokie miejsce w tym wyścigu zgłasza (nr 4) Ardito (Siyouni – Valasyra po Sinndar). Ogier jest kolejnym koniem w stawce, który wygrał swój poprzedni wyścig. Wydaje się być dobrze przygotowany, ostatni raz ścigał się 13 stycznia w Deauville na 1300 metrów w gonitwie Maiden. Jest synem wysokiej klasy konia ze stadniny Aga Khana Siyouni, który jako reproduktor dał osiem koni mających na koncie przynajmniej jedno zwycięstwo w biegu najwyższej rangi (G1). Siyouni w karierze wyścigowej zarobił ponad 400 tysięcy funtów, był najlepszym reproduktorem 2014 roku we Francji. Stanówka ogierem kosztuje 150 tysięcy euro. W siodle Ardito zobaczymy zeszłorocznego czempiona francuskich gonitw płaskich, Maxime’a Guyona.

  Natomiast o dalsze miejsce w najlepszej czwórce może powalczyć (nr 2) Alashar (Lope De Vega – Alanza po Dubai Destination). Ogier ścigał się trzy razy i udało mu się odnieść zwycięstwo w jednym biegu (7 października 2022 roku) na dystansie 1400 metrów w Compiegne. Jest kolejnym koniem w stawce, który jeszcze nie brał udziału w wyścigu podczas obecnego sezonu. Ostatni raz ścigał się 9 listopada ubiegłego roku w Saint-Cloud na dystansie 1600 metrów i zajął wtedy piąte miejsce w biegu klasy 2. Wyhodowany przez księcia Agę Khana Alashar jest krewnym kryjącego przed laty w Polsce stayera Alandi, zwycięzcy irlandzkiego St. Leger i Prix Cadran G1 na 4000 m. Jego ojciec Lope De Vega jest francuskim derbistą z 2014 roku, wygrał także 2000 Guineas we Francji. W 2014 roku został najlepszym pierwszorocznym reproduktorem. Alashara dosiądzie Tony Piccone, który wygrał w tym sezonie 19 wyścigów.

  Typy Courrier Picard: 3-1-4

  Typy portalu Equidia: 4-3-1-2

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich, współpraca RZ

  Na zdjęciu tytułowym Thirsty, jeden z faworytów Prix Sagaro. Fot. jourdegalop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły