More

  Constitution Hill pokonał rywali w Champion Hurdle w Cheltenham „tylko” o 9 długości

  We wtorek rozpoczął się Cheltenham Festival, który jest w Anglii wielkim świętem dla miłośników gonitw płotowych i przeszkodowych. Podczas każdego z czterech dni na trybunach zasiada kilkadziesiąt tysięcy widzów. W najważniejszej gonitwie pierwszego dnia – Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade 1) nie zawiódł bity faworyt (4:11) Constitution Hill. To był teatr jednego aktora – wygrał z przewagą dziewięciu długości nad State Manem. Zwycięzcę trenuje Nicky Henderson. Stałym jeźdźcem Constitution Hill jest Nico de Boinville.

  Pula nagród w tym płotowym wyścigu na 3300 m dla czteroletnich i starszych koni wynosiła 450 tysięcy funtów, w tym 253 tysiące dla właściciela zwycięskiego konia, którym jest Michael Buckley. Sześcioletni Constitution Hill (Blue Bresil – Queen Of The Stage po King’s Theatre) wygrał swój szósty wyścig z rzędu, w tym piąty G1, zgromadził już ponad 517 tysięcy funtów.

  Zwycięstwo o 9 długości to było i tak mało jak na Constitution Hill, bo swoje poprzednie wyścigi wygrywał kolejno o 14, 12, 22, 12 i 17 długości, czyli w sumie aż 77. Rekordowe 22 długości zdarzyły mu się w ubiegłym roku podczas Cheltenham Festival, gdy zwyciężył w Novices Hurdle G1.

  Constitution Hill wygrywa Champion Hurdle Challenge Trophy o 9 długości. Fot. Racing Post

  To było rekordowe dziewiąte zwycięstwo trenera Nicky’ego Hendersona w Champion Hurdle. Nico de Boinville dołączył natomiast do elitarnego grona jeźdźców, którzy wygrali Gold Cup, Champion Chase i Champion Hurdle.

  • Moim marzeniem było wygranie tych trzech wielkich gonitw i jestem zachwycony, że to osiągnąłem. Co za jest za koń! Czułem, że on po prostu dostawał skrzydeł przed każdą przeszkodą. U niego to jest tylko jak kwestia naciśnięcia właściwego przycisku. Wyjątkowy koń, absolutna supergwiazda – powiedział Nico de Boinville.

  Kolejny wielki sukces odniosła Rachael Blackmore, która w 2021 roku wsławiła się tym, że została pierwszą kobietą (w 182-letniej historii wyścigu), która wygrała na torze Aintree pod Liverpoolem słynny Grand National. We wtorek w Cheltenham triumfowała w Close Brothers Mares’ Hurdle G1 na faworytce Honeysuckle (Sulamani – First Royal po Lando).

  Rachael Blackmore triumfowała w Close Brothers Mares’ Hurdle G1 na faworytce Honeysuckle (z lewej). Fot. Racing Post

  W środę w Cheltenham odbędzie się m.in. Novices’ Hurdle G1 na 4200 m dla czteroletnich i starszych koni. Ten wyścig 13 marca 2002 roku wygrał sześcioletni wówczas, wyhodowany w stadninie w Mosznej triumfator polskiego St. Leger – Galileo (Jape – Goldika po Dakota), trenowany przez Toma George’a. Był notowany 12:1, a dosiadał go Jason Maguire.

  W środę w Cheltenham podczas Ladies Day najważniejsza będzie gonitwa przeszkodowa Queen Mother Champion Steeple Chase G1, a faworytami są Edwarstone i ubiegłoroczny zwycięzca tego wyścigu Energumene.

  Program gonitw. Środa 15 marca – Ladies Day
  1.30 Ballymore Novices’ Hurdle (2m 5f) G1
  2.10 RSA Steeple Chase (3m 1/2f) G1
  2.50 Coral Cup Handicap Hurdle (2m 5f) G3
  3.30 Betway Queen Mother Champion Steeple Chase (2m) G1
  4.10 Glenfarclas Cross Country Handicap Chase (3m 7f)
  4.50 Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle (2m 1/2f) G3
  5.30 Weatherbys Champion Bumper (Open NH Flat Race) (2m 1/2f) G1

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Constitution Hill wygrywa Champion Hurdle Challenge Trophy. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły