More

  Były gwiazdor Służewca Matt Machine wygrał wyścig w Lyonie

  W sezonach 2021-2022 należący do firmy Westminster Matt Machine (Outstrip – Peace Fonic po Zafonic) zwyciężył w treningu Macieja Jodłowskiego w nagrodach Mokotowskiej i Strzegomia, był też drugi w Ministra Rolnictwa, Rulera i Iwna. Od sierpnia ubiegłego roku jest trenowany w Czechach przez Vaclava Lukę, którego konie często startują we Francji. We wtorek 14 marca Matt Machine wygrał na torze Lyon La Soie – Prix de La-Tour-du-Pin, wyścig conditions klasy trzeciej dla czteroletnich koni na 1800 metrów. Na Matt Machine jechał Theo Bachelot. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 7500 euro. Westminster Race Horses mocno stawia na konie po ogierze Outstrip (jego syn Gold Trip wygrał Melbourne Cup 2022), ma po nim trzyletniego Westminster Grey, dwa dwulatki i roczną klaczkę.

  Matt Machine trafił dobry zapis. Wyścig był skromnie obsadzony, wystartowało tylko pięć koni, co we Francji zdarza się rzadko. Odległości na celowniku były małe, konie zmieściły się w dwóch długościach. Matt Machine wygrał tę gonitwę na nawierzchni PSF (all weather) prowadząc od startu do celownika.

  Gonitwa została rozegrana tak, jak większość we Francji. Wolno w dystansie i bardzo szybkie ostatnie kilkaset metrów. Bachelot poprowadził bardzo wolnym tempem. Pierwsze 800 m w 57,46 s. Kolejne dwustumetrowe odcinki też spokojne w 13,65 s, 13,17 s i 12,15 s. Ostatnie 400 m było z kolei bardzo szybkie – 10,94 s i 11,42 s. Ogólny czas na 1800 m – 1 min 58,81 s.

  Matt Machine na finiszu obronił się przed atakiem trenowanego przez Jean-Claude’a Rougeta Grand Balcon (Zarak – Mazayyen po American Post) pod Jeanem Bernardem Eyquemem i energicznie wysyłany przez Bachelot wygrał o 0,25 długości.

  Matt Machine na torze w Lyonie

  To był czwarty start Matt Machine we Francji, a pierwszy w tym roku. Przed wtorkowym wyścigiem miał rating 40. Pokonane przez niego konie były trochę niżej notowane, z ratingami 35-38.

  19 września 2022 roku reprezentant stajni Westminster debiutował we Francji na torze Saint-Cloud w wysoko dotowanym i mocno obsadzonym conditions klasy 1 na 1600 m (17 500 euro za zwycięstwo). Zajął ósme miejsce na 9 koni, ale nie stracił dużo do czołówki. Siódme, ostatnie płatne miejsce, przegrał o krótki łeb.

  Za nim był tylko syn Dubawiego Show Lights ze stajni Godolphin. Wygrała klacz “black type” Missyouni, córka Siyouniego przed synem Kingmana Pervade, należącym do sukcesorów Khalida Abdullaha.

  19 października w Deauville Matt Machine spisał się lepiej. W Prix de l’Eure, gonitwie klasy drugiej na 1500 m na piaskowo-syntetycznej nawierzchni psf zajął drugie miejsce pod Clementem Lecoeuvrem. Matt Machine prowadził niemal przez cały wyścig i dopiero na ostatnich metrach uległ o krótki łeb Brazilian Surprise, przygotowanemu przez Włochów – trenera Gabriele Bietoliniego i dżokeja Cristiana Demuro. Matt Machine zarobił w tym wyścigu 5320 euro.

  Ubiegłoroczne występy Matt Machine zakończył szóstym miejscem w Chantilly w Prix du Passage, gonitwie conditions klasy drugiej na 1600 m. Wygrał wtedy pod Mickaelem Barzaloną Monarchic (Kingman – Allez Y po Rip Van Winkle), trenowany przez Andre Fabre’a dla stajni Godolphin. Tym razem Matt Machine trafił na znacznie słabszą stawkę niż w poprzednim sezonie.

  Na Służewcu Matt Machine zwyciężył w treningu Macieja Jodłowskiego jako dwulatek w wyścigu II grupy i w Nagrodzie Mokotowskiej, a jako trzylatek w Nagrodzie Strzegomia na 1600 m. Był też drugi w nagrodach Skarba, Ministra Rolnictwa, Rulera i Iwna oraz trzeci w Dakoty.

  W Derby na 2400 m było dla niego za daleko, zajął dziesiąte miejsce. Zakończył występy w Polsce piątym miejsce w Nagrodzie Kozienic na 2000 m. Wydaje się, że optymalny dystans dla niego to 1600 m. Jego suma nagród na Służewcu to 130 tysięcy zł.

  Matt Machine wygrywa na Służewcu Nagrodę Strzegomia w sezonie 2022

  Ojciec Matt Machine Outstrip (po świetnym sprinterze Exceed and Excel) był bardzo dobrym dwulatkiem – wygrał Breeders Cup Juvenile Turf G1 w USA, a w Anglii Champagne Stakes G2 – a później milerem, choć jako trzylatek biegał już słabiej (ale był trzeci w St James’s Palace Stakes G1 w Ascot na 1600 m). Jego najwyższy rating to 119 funtów.

  Outstrip (krył ostatni raz w 2021 roku po 4000 euro) dał do tej pory tylko siedem koni z ratingiem powyżej 100 funtów. W tym był znakomity Gold Trip (aż 123), który wygrał we Francji G2 na 2200 m i był z miejscami w G1 na 2400 m i to w jakich gonitwach – trzeci w Grand Prix de Paris i czwarty w Łuku.

  Największy sukcesy Gold Trip osiągnął w 2022 roku po przeprowadzce do Australii, gdzie wygrał (grany 20:1) słynny Melbourne Cup G1 na 3200 m. Gold Trip jest od dystansowej matki. Większość koni po Outstripie biegała jednak i wygrywała na krótszych dystansach.

  Syn ogiera Outstrip – Gold Trip wygrywa Melbourne Cup 2022. Fot. horseracing.com.au

  Matka Matt Machine – Peace Fonic, mimo że była po szybkim Zafonicu (champion dwulatków w Europie, trzylatkiem zwycięzca angielskiego 2000 Guineas Stakes na 1600 m), to na 11 startów jedyny wyścig wygrała na 2500 m (rating 38), a na koniec kariery biegała w płotach. Trzy konie od niej wygrywały, w tym Peace of Oasis (po Oasis Dream) trzy wyścigi, łącznie z Listed na 2100 m we Francji.

  Wieloletni partner sezonu na Służewcu firma Westminster ma w treningu u Macieja Jodłowskiego innego syna Outstripa – siwego Westminster Grey, który jako dwulatek wygrał w sezonie 2022 jeden wyścig na 1400 m i w tym roku będzie zapewne zaliczał się do czołówki trzylatków w Polsce.

  Westminster Grey wygrywa jako dwulatek wyścig na Służewcu w sezonie 2022

  Konie po ogierze Outstrip są cenione przez właściciela Westminster Mariana Ziburske, bo niedawno zakupił on kasztanowatą córkę tego ogiera, urodzoną w 2022 roku. Jest ona od klaczy Casablanca po Cape Blanco.

  Westminster Race Horses ma też w treningu dwa dwulatki po Outstripie. Ogierek od klaczy Harlequin Girl (po Where of When) jest trenowany przez Macieja Jodłowskiego, a ogierek od klaczy Starlit Cantata (po Oratorio) przez Emila Zaharieva.

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły