More

  Faworyt Galopin Des Champs nie zawiódł w Cheltenham Gold Cup

  Cheltenham Festival 2023 przeszedł do historii. W ostatnim dniu mityngu, w najważniejszej gonitwie – Cheltenham Gold Cup Chase G1 nie dał rady obrońca trofeum sprzed roku A Plus Tard, dosiadany przez Rachael Blackmore. Został zatrzymany, podobnie jak triumfator tej gonitwy z 2021 roku Minella Indo. Nie zawiódł za to zdecydowany faworyt (7:5), trenowany przez Williego Mullinsa Galopin Des Champs. Ten wyhodowany we Francji siedmiolatek wygrał pod Paulem Townendem o siedem długości, wyprzedzając Bravemansgame i Conflated.

  W piątek, na zakończenie Cheltenham Festival 2023, odbyła się najbardziej prestiżowa gonitwa z przeszkodami – Cheltenham Gold Cup Chase G1 (pula nagród 625 tysięcy funtów) na trzy mile i dwa i pół furlonga, czyli około 5300 m. W doborowej obsadzie wystartowali zwycięzcy tego wyścigu z poprzednich lat: A Plus Tard (2022) i Minella Indo (2021), a także ubiegłoroczny sensacyjny (50:1) triumfator Grand National – Noble Yeats.

  Galopin Des Champs (z lewej) w walce z Bravemansgame. Fot. Racing Post

  Zdecydowanym faworytem był jednak trenowany przez Williego Mullinsa siedmioletni wałach Galopin Des Champs (Timos – Manon Des Champs po Marchand de Sable), na którym jechał Paul Townend. W trzech ostatnich startach wygrał wyścigi G1 o 18, 13 i 8 długości, ostatnio w lutym Irish Gold Cup.

  Drugim faworytem (4:1) był trenowany przez Henry’ego de Bromheada dziewięcioletni A Plus Tard, na którym Rachael Blackomore wygrała ten wyścig w ubiegłym roku o 15 długości i teraz też na nim jechała. Od tamtej pory jednak A Plus Tard biegał tylko raz i nie ukończył gonitwy w listopadzie. Obawy o jego formę były uzasadnione, bo tym razem został zatrzymany, podobnie jak Minella Indo, notowany 20:1.

  Trener Henry de Bromhead twierdzi jednak, że A Plus Tard udowodnił, że jest znowu w formie, mimo że został zatrzymany w Złotym Pucharze Cheltenham. Obwinił o kłopoty dwa konie, które przerwóciły się przed nim i utrudniły mu skoki i bieg, w wyniku czego stracił dobrą pozycję.

  Bromhead powiedział: – Myślę, że A Plus Tard miał pecha. Niestety musiał przeskoczyć dwa konie i tyle. Rachael powiedziała, że ​​była wtedy z niego bardzo zadowolona, patrzyła na Paula [Townend na Galopin Des Champs] i wszystko wyglądało w tym momencie dobrze. Gdy jednak po kolizji stracił dużo długości, słusznie zatrzymała go przed przedostatnią przeszkodą.

  Rachel Blackmore zatrzymała zwycięzcę sprzed roku A Plus Tard, po tym jak przeszkodziły mu inne konie i dużo stracił. Fot. Racing Post

  Lepiej od dwóch ostatnich zwycięzców Gold Cup wypadł Noble Yeats (notowany 14:1). Triumfator Grand National 2022 zajął czwarte miejsce, ale do Galopin Des Champs stracił ponad 14 długości. Wyścig był bowiem wielkim popisem wyhodowanego we Francji siedmiolatka, a jazda Paula Townenda została określona przez Racing Post mianem genialnej.

  Galopin Des Champs rozwiał wątpliwości co do jego wytrzymałości, wygrał aż o siedem długości. Townend powiedział po wyścigu: – Było bardzo blisko upadku, gdy kłopoty miał Ahoy Senor przy ostatnim rowie. Wcześnie też lądowaliśmy blisko koni, było niebezpiecznie, ale Galopin zawsze znajdował przejście. Szczęście jest w tym sporcie bardzo potrzebne. Nie mieliśmy go w zeszłym roku, ale mamy je w tym.

  Było to trzecie zwycięstwo w Cheltenham Gold Cup zarówno dla trenera Mullinsa, jak i dżokeja Townenda, po wygranych Al Boum Photo w 2019 i 2020 roku. – Presja była ogromna, ale wierzyłem w niego. Nie bałem się galopowania z tyłu. Powiedziałem do Paula, że ma najlepszego i najszybszego konia w stawce. Gdy pokonał trzecią przeszkodę od końca i wrócił do swojego rytmu, powiedziałem: „to się stanie, to się stanie” – dzielił się wrażeniami trener Mullins.

  Galopin Des Champs jest własnością Audrey Turley i jej męża Grega, biznesmena z Dublina, którzy byli zachwyceni tym zwycięstwem. – To jest spełnienie marzeń — mówiła Audrey Turley. – To jest coś, o czym nigdy nie śniłem. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy tutaj z tak wspaniałym koniem jak Galopin Des Champs, zdobywając Złoty Puchar na festiwalu w Cheltenham. Nie wiem, co powiedzieć, co myśleć. To jest po prostu niewiarygodne i cudowne – dodała.

  W środę główną gonitwę Chelntenham Festival – Queen Mother Champion Steeple Chase G1 na 3200 m, wygrał w wielkim stylu (o 10 długości) zwycięzca sprzed roku, dziewięcioletni Energumene (Denham Red – Olinight po April Night), także trenowany przez wielkiego Williego Mullinsa, a dosiadany przez Paula Townenda. Ta sama para doprowadziła do triumfu w Ballymore Novices’ Hurdle G1 na 4200 m Impaire Et Passe, a konie Mullinsa zajęły w tym wyścigu pierwsze trzy miejsca.

  Złoty Puchar w dłoniach dżokeja Paula Townenda i trenera Williego Mullinsa. Fot. theguardian.com

  Jeśli dodamy do tego fakt, że duet Mullins – Townend we wtorek, podczas pierwszego dnia Cheltenham Festival, święcił triumf w Challenge Trophy Novices’ Chase G1 na 3200 m za sprawą El Fabiolo, to nie będzie przesadą stwierdzenie, że ten wielki mityng był dla nich wymarzony. Zwłaszcza dla Mullinsa, który we wtorek dorzucił jeszcze zwycięstwo w National Hunt Challenge Cup Amateur Jockeys’ Novices’ Chase G2, który wygrał Gaillard Du Mesnil, dosiadany na dodatek przez syna trenera – Patricka Mullinsa.

  67-letni Willie Mullins ma już jako trener 94 zwycięstwa w gonitwach Cheltenham Festival, w tym trzy razy w głównym wyścigu Cheltenham Gold Cup za sprawą Al Boum Photo w latach 2019-2020 i teraz Galopin Des Champs. Mniej szczęścia ma w legendarnym Grand National. Na torze Aintree pod Liverpoolem trenowany przez niego koń zwyciężył tylko raz w tej wielkiej gonitwie i było to dawno temu, w 2005 roku, gdy najlepszy okazał się Hedgehunter.

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Galopin Des Champs wygrywa Cheltenham Gold Cup pod Paulem Townendem. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły