More

  Córka ogiera Dubawi i zwyciężczyni Łuku klaczy Solemia, zadebiutuje w czwartek na torze Saint-Cloud

  Wiosna wkracza na wyścigi z wielkim impetem. Po zimowej młócce na piachu, coraz ciekawsze są gonitwy na francuskich trawiastych torach, z udziałem coraz lepszych koni. Dużo dzieje się w Paryżu na torze Saint-Cloud. W czwartek w gonitwie dnia – Prix de la Porte de Madrid (Listed) wystartują na dystansie 2400 m czteroletnie i starsze konie z udziałem czeskiego wicederbisty Stronger Together, który w lutym był trzeci w Arabii Saudyjskiej. Trenerka Ingrid Janackova-Koplikova ambitnie próbuje wedrzeć się na francuskie salony koniem, kupionym w maju 2022 roku za 21 111 euro po gonitwie sprzedażowej.

  Poza tym w czwartkowym programie jest wyścig dwulatków i aż cztery biegi dla trzylatków, a w jednym z nich zadebiutuje urodzona w purpurze Esperance, córka najdroższego ogiera w Europie Dubawiego (cena stanówki 350 tysięcy funtów) oraz klaczy Solemia, która w 2012 roku wygrała największy wyścig w Europie – Nagrodę Łuku Triumfalnego na torze Longchamp w Paryżu, ale zawodzi w hodowli.

  W czwartek w Traf Online można oglądać i obstawiać aż 17 gonitw z Francji. Startujemy o 13.25, ostatnia gonitwa o 18.15. Będziemy emocjonować się wyścigami z trzech torów: Saint-Cloud (gonitwy płaskie), Caen (kłusaki) i Lyon la Soie (płaskie). W programie dnia dwie czwórki z pulami gwarantowanymi 2477 zł – o godz. 13.50 i 15.52. Pierwsza tripla (gonitwy 1-3) ma skumulowaną pulę 613,20 zł, pule gwarantowane w kwintach (gonitwy 3-7 i 13-17) – 1477 zł.

  Pierwsza czwórka z pulą gwarantowaną już w pierwszej gonitwie w Saint-Cloud – Prix de la Gloriette, wyścig klasy drugiej na 2400 m dla pięcioletnich i starszych koni (na trawie).

  Ten handicap divise ma podwyższoną pulę nagród aż do 53 tysięcy euro (26 500 dla zwycięzcy), to jest znacznie więcej niż w wielu gonitwach Pattern w innych czołowych wyścigowo krajach w Europie. Francuzi obstawiają w tej gonitwie quinte, czyli piątkę, w Traf Online została przygotowana czwórką z pulą gwarantowaną 2477 zł. Na starcie stanie aż 15 koni.

  W porannych notowaniach faworytem (4:1) był z nr 8, mający status black type (był trzeci w Listed w Marsylii jako dwulatek), Lepti Prinsadi (Prince Gibraltar – Miss lady po Lawman), na którym pojedzie znakomity włoski dżokej Cristian Demuro. Pięcioletni wałach jest od dłuższego czasu w wysokiej formie. W październiku wygrał wyścig klasy trzeciej w Marsylii na 2000 m (w karierze już cztery razy zwyciężał i zainkasował ponad 131 tysięcy euro). W tym roku dwa razy startował w Cagnes-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu na 2150 m w gonitwach klasy drugiej – w styczniu był trzeci, a w lutym drugi, pod Demuro właśnie.

  W granicach 7:1 notowania mają dwa konie, z nr 2 Srifanelogreen (Sri Putra – Greentathir po Muhtathir) i z nr 12 Shamsabad (Rock of Gibraltar – Shamsa po Selkirk). Ten drugi to koń hodowli samego Agi Khana, ale biega już w barwach Bryana Lynama, który w 2018 roku kupił go po wygranym przez Shamsabada wyścigu sprzedażowym (reclamer).

  Ten doświadczony ośmiolatek biegał już 69 razy, wygrał 6 wyścigów i z premiami ponad 300 tysięcy euro. Ostatnio był dwa razy drugi w handicapach klasy trzeciej w Cagnes-sur-Mer na 2400 m. Ostatni raz zwyciężył dość dawno temu – w czerwcu 2021 roku, właśnie w Saint-Cloud na 2400 m. Może czas na powtórkę? Atutem Shamsabada jest niska waga 54 kg i Mickael Barzalona w siodle.

  Shamsabad wygrywa wyścig w Cagnes-sur-Mer

  Shamsabad ma bardzo ciekawy rodowód. Jego ojcem jest słynny Rock of Gibraltar (Danehill – Offshore Boom po Be My Guest), który – biegając dla trenera piłkarzy Machesteru United Sir Alexa Fergusona i właściciela stadniny Coolmore Johna Magniera – był najlepszym milerem w Europie. 2400 m to dla wnuka Danehilla teoretycznie trochę daleko, ale Shamsabad pokazywał już, że dystansu się nie boi.

  W Polsce z synów ogiera Rock of Gibraltar bardzo dobrze biegał dla Kishore Mirpuriego Medrock (wygrał 5 wyścigów, w tym nagrody Strzegomia, Skarba i Deer Leapa). W sezonie 2023 do czołówki trzylatków na Służewcu może zaliczać się Kalindan, który jest owocem stanówki ogierem Rock of Gibraltar świetnej klaczy Mirpuriego Kundalini (wygrała polski Oaks, druga w Derby i Wielkiej Warszawskiej). Kalindan jak dwulatek biegał dwa razy – w debiucie był drugi, a następnie wygrał w dobrym stylu.

  Shamsabad rodowód ma znakomity i nie dziwi to, że będąc synem milera trzyma dystans. Pochodzi z jednej z najcenniejszych rodzin Agi Khana 9-c, idącej od legendarnej Lady Josephine. Jest to odnoga, z której pakistański książę wyhodował słynnego Shergara, a ten wygrał o rekordowe 10 długości angielskie Derby, a następnie został porwany dla okupu i nigdy go nie odnaleziono.

  Matka Shergara – Sharmeen jest piątą matką Shamsabada, a także niezłej klaczy Chibani, która w treningu Andrzeja Walickiego biegała dla braci Ryszarda i Andrzeja Zielińskich 12 razy na Służewcu w sezonach 2021-2022, wygrała dwa wyścigi (w tym Nagrodę Novary) i ponad 52 tysiące złotych. Była druga w Nagrodzie Rzeki Wisły, trzecia w Krasne i piąta w Oaks.

  Biegnący z numerem 2 w tej gonitwie sześcioletni wałach Srifanelogreen na 26 startów wygrał 6 wyścigów i z premiami 168 tysięcy euro. Miał znakomity sezon 2022, w którym wygrał aż cztery wyścigi. W swoich trzech ostatnich startach zajmował jesienią drugie miejsca w gonitwach klasy drugiej na dystansach od 2500 do 3000 m. Do czterech razy sztuka? Minusem jest brak przetarcia w tym roku i dość wysoka waga 60 kg.

  Trzeba też uważać na dwa konie, na których pojadą dwa najbardziej utytułowani dżokeje we Francji. Christophe Soumillon dosiądzie siedmioletniego ogiera (nr 1) Sir George (George Vancouver – Yours Ever po Dansili), który ma najwyższy handicap w stawce (41), ale w wyniku tego też najwyższą wagę 62 kg, a to na 2400 m dużo. Rano Sir George stał w notowaniach 18:1.

  Maxime Guyon pojedzie z kolei na pięcioletnim wałachu z nr 3 Joey Up (Whipper – Join Up po Palace po Palace Episode), który w grudniu i lutym wygrał gonitwy w Deauville na 2500 m, a 9 marca w swoim ostatnim starcie był szósty w Saint-Cloud w handicapie klasy drugiej na 2000 m. Też ma wysoką wagę 60 kg, notowania 17:1.

  Typy portalu Equidia: 8-2-7-10

  W czwartek gonitwą dnia we Francji będzie o godz. 15.35 Prix de la Porte de Madrid (Listed), także na paryskim torze Saint-Cloud, oczywiście już na trawie. Wystartują na dystansie 2400 m czteroletnie i starsze konie (pula nagród 52 tysiące euro, połowa dla właściciela zwycięskiego konia, których zgłoszono dziewięć).

  W porannej grze dość wyraźnie na czoło wysunęły się dwa konie. Z nr 7 (notowania 2,7:1) wyborny pochodzeniowo czteroletni ogier trenowany przez Christophe’a Ferlanda – Fasol (Galileo – Silasol po Monsun), na którym pojedzie Maxime Guyon dla braci Wertheimerów. Fasol jednak w tym roku jeszcze nie biegał. Jako dwulatek Fasol wystartował raz i był drugi.

  W wieku trzech lat wygrał w lipcu pod Guyonem wyścig na 2400 m w Clairefontaine, a jesienią pokazał się w gonitwach Pattern. Był pod Guyonem drugi w Prix Gerald de Geoffre G3 na 3000 m na Longchamp, a także był czwarty na tym samym torze w Prix Chaudenay G2 na 3000 m, ale tylko trzy długości za dobrym Al Qareem. Fasol to późny i dystansowy koń, w tym sezonie może progresować i dołączyć do ścisłej czołówki stayerów. Ten wyścig na 2400 m to dla niego tylko przetarcie.

  Fasol jako trzylatek wygrał jeden wyścig. Fot. France Sire

  Drugim faworytem jest z nr 2 Always Welcome (Manduro – Around Me po Johannesburg), na którym pojedzie Theo Bachelot. Doświadczony sześcioletni wałach biegał 30 razy, wygrał 6 wyścigów i ponad 216 tysięcy euro. Ma tę przewagę nad Fasolem, że biegał w tym roku w Cagnes-sur-Mer już trzy razy na 2500 m – był trzeci, pierwszy i drugi. 26 lutego po raz pierwszy w karierze pobiegł w gonitwie Pattern i od razu zajął drugie miejsce w Grand Prix du Departement LR na 2500 m, zyskując status black type. Klasy raczej nie ma, ale jest w formie.

  Drugim synem Manduro (daje dobrych stayerów, jak Vazirabad) w tej stawce jest z nr 5 The Good Man (od klaczy So Good po Galileo). Ten sześcioletni wałach ma bardzo wysoki rating 49,5, po tym jak w ubiegłym roku wygrał Prix de Barbeville G3 na 3100 m i drugi w Grand Prix de Deauville G2 2500 m. od września nie biegał, jego poranne notowania to 6:1.

  Mickael Barzalona pojedzie na podliczanym (nr 8) Melo Melo (Gleneagles – You Look So Good po Excellent Art). Ten czterolatek poniesie najniższą wagę w polu 55 kg (notowania 8:1). We wrześniu był drugi w Saint-Cloud w Prix Turenne LR na 2400 m, w którym ostatnie miejsce zajął trenowany wówczas przez Michała Borkowskiego Le Desterier.

  Mało liczony (24:1) jest z nr 6 czeski wicederbista z 2022 roku Stronger Together (Buratino – Marmaria po Limpid). W luty, dzień przed Saudi Cup, podczas festiwalu wyścigowego w Rijadzie, podopieczny Ingrid Janackovej Koplikovej zajął pod Cristianem Demuro (pojedzie też dziś na nim) trzecie miejsce w handicapie na 2100 m z pulą nagród 500 tysięcy dolarów. Zarobił dla swej właścicielki Jany Dufkovej 50 tysięcy dolarów. W ubiegłym roku Stronger Together zajął drugie miejsce w czeskim Derby w Pradze za Queen of Beaufay.

  Córka Zaraka Queen of Beaufay bije w czeskim Derby 2022 ogiera Stronger Together, którego w czwartek zobaczymy w gonitwie Listed na torze Saint-Cloud.

  Do maja 2022 Stronger Together biegał we Francji u dwóch trenerów, bo w listopadzie 2021 zmienił właściciela w gonitwie sprzedażowej. Także poprzez reclamer trafił w ubiegłym roku do Dufkovej i Koplikovej. Po tym jak 22 maja wygrał trzeci wyścig w karierze (w Croise-Laroche na 2500 m) został za 21 111 euro wylicytowany przez Dufkovą. 5 tygodni później zajął drugie miejsce w czeskim Derby.

  Typy portalu Equidia: 5-2-3-7

  Ciekawą stawkę jedenastu debiutujących trzyletnich klaczy zobaczymy w czwartek na torze Saint-Cloud o godzinie 16.10 w Prix Monade (pula nagród 27 tysięcy euro) na 2000 m.

  Uwagę kibiców będzie przykuwał debiut z nr 10 (notowania 3,6:1) urodzonej w purpurze klaczy Esperance (Dubawi – Solemia po Poliglote), którą trenuje dla rodziny Wertheimerów Carlos Laffon-Parias, a pojedzie na niej Dorian Provost. Esperance ma zgłoszenie na 14 maja do Prix Saint-Alary G1 na 2000 m i do Prix Diane G1 na 2100 m, czyli do francuskiego Oaks. Esperance ma inbred 4×3 na angielskiego i irlandzkiego derbistę z 1978 roku, ogiera Shirley Heights.

  Rano faworytką wyścigu (2:1) była jednak nie Esperance, ale druga klacz wystawiana w tym wyścigu przez Wertheimerów (z nr 11), mająca znakomity rodowód na długie dystanse Ronea (Se The Stars – The Juliet Rose po Monsun), która jest trenowana przez maestro Andre Fabre’a, a pojedzie na niej champion dżokejów 2022 we Francji i lider tegorocznej klasyfikacji Maxime Guyon.

  Angielski derbista, zwycięzca Łuku, półbrat Galileo – Sea The Stars to ojciec tak znakomitych koni jak Baaeed, Stradivarius, Crystal Ocean, czy Taghrooda, a w Polsce Derby 2019 wygrała jego córka Nemezis.

  Matka klaczy Ronea – The Juliet Rose także była wyścigową znakomitością. Na 11 startów wygrała 5 wyścigów i 446 tysięcy euro. Dwa razy zwyciężyła w Prix de Royallieu G2 na 2400 m w Chantilly, była trzecia w Prix Vermeille G1 i czwarta w British Champions Fillies & Mares Stakes G1 w Ascot.

  The Juliet Rose była znakomitą klaczą wyścigową, czy jej córka Ronea pójdzie w ślady matki? Fot. jourdegalop.com

  Właścicielami obu debiutujących faworyzowanych klaczy są braci Alaina i Gerharda Wertheimerowie, którzy w sezonie 2022 zostali championami hodowców we Francji, a w klasyfikacji właścicieli zajęli trzecie miejsce. Wertheimerowie mają większościowy pakiet udziałów w marce Chanel. Ich majątek wyceniany jest na około 19 miliardów funtów, o kilka milionów przebijają nawet szejka Mohammeda al Maktoum, który zgromadził „tylko” 14 mld funtów.

  Matka Esperance – Solemia (Poliglote – Brooklyn’s Dance po Shirley Heights), także wyhodowana przez Wertheimerów, wygrała dla nich jako czterolatka w 2012 roku (będąc fuksem 33:1) pod Olivierem Peslierem Nagrodę Łuku Triumfalnego (dostała rating 124 funty), bijąc o szyję japońskiego cracka Orfevre. Trenował ją, podobnie jak Esperance, Carlos Laffon-Parias. W hodowli Solemia dotąd zawodziła, cztery konie od niej wygrywały, ale żaden nie zyskał nawet statusu black type, nie mówiąc o wygrywaniu gonitw Pattern.

  Była dotąd kryta po dwa razy ogierami: Dansili, Sea The Stars i Dubawi. O dwa lata starszy brat Esperance – Seulomonde na 9 startów wygrał jeden wyścig w Angers (rating tylko 34,5) i został sprzedany do Kataru, gdzie ma problemy z wygrywaniem. Jak widać – wyborny rodowód, znakomici na torze rodzice, to często nie wszystko…

  Wyhodowany w Darley Dubawi (z jedynego rocznika po znakomitym Dubai Millennium, zwycięzcy Dubai World Cup) biegał tylko 8 razy, wygrał 5 wyścigów 1,2 mln dolarów (rating 128). Trzy razy triumfował w G1 – w Irish 2000 Guineas, Prix Jacques le Marois na 1600 m i jako dwulatek w National Stakes na 1400 m, w angielskim Derby na 2400 m był trzeci.

  Jako reproduktor okazał się fenomenem. Zaczynał w 2006 roku w Dalham Hall Stud w Anglii od 25 tysięcy funtów, by w 2009 roku cena spadła do 15 tysięcy, ale później już rosła lawinowo, w 2014 roku było to 100 tysięcy, a dwa lata później już 225 tysięcy funtów. Od 2017 do 2022 wynosiła 250 tysięcy funtów. W sezonie 2022 Dubawi zdetronizował Frankela i został championem reproduktorów w Wielkiej Brytanii, a cena stanówki nim skoczyła w tym roku do 350 tysięcy funtów.

  Po Dubawim biegało dotąd 1010 koni, z których 672 wygrywały, łącznie 1527 wyścigów na sumę ponad 40 milionów funtów. Dał aż 53 zwycięzców gonitw G1. Najsłynniejsze konie dotąd po nim to: Ghaiyyath, Makfi, Al Kazeem, Lord North, Postponed, Too Darn Hoot, Monterosso, Benbatl, Night of Thunder, Poet’s Voice, New Bay, Zarak. W 2022 roku dołączyły do nich Coroebus (zwycięzca klasyku 2000 Guineas Stakes w Newmarket w 2022 roku), czy Modern Games, który wygrał francuskie 2000 Guineas, a także Breeders Cup Mile G1 w Keeneland (w 2021 roku zwyciężył z kolei w BC Juvenile Turf G1).

  Typy portalu Equidia: 11-10-2-3

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Solemia bije w Prix l’Arc de Triomphe 2012 japońskiego Orfevre. Fot. leparisien.fr

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły