More

  Drugie zwycięstwo Szczepana Mazura w tym tygodniu w Katarze, to już 27. wygrana w sezonie 

  Szczepan Mazur świetnie spisywał się podczas tegorocznego Amir Sword Festival, podczas którego odniósł 25. zwycięstwo w sezonie. Na kolejne dobre wieści z Kataru musieliśmy czekać kilka tygodni, ale za tymi środowymi kolejne pojawiły się bardzo szybko. W czwartek Mazur powiększył swój dorobek o kolejne zwycięstwo na koniu arabskim. 

  Pierwszą czwartkową gonitwę w Katarze rozegrały konie trenowane przez Mohammeda H.K Al Attiyaha, które zajęły dwie pierwsze lokaty, na lepszym z nich jechał Szczepan Mazur. W gonitwie rozgrywanej o godzinie 20.30 lokalnego czasu startowały konie trzyletnie na dystansie 1400 metrów po trawie. Cała piętnastka debiutowała.

  Zdjęcie z fotofiniszu z opisywanej gonitwy.


  Szczepan Mazur jechał na ogierze AJS Lattam, a AJS Jassasa dosiadał Lukas Delozier – oba konie są synami Af Albahara. Lattam pod polskim dżokejem nieźle ruszył, a jako że miał startboks z niskim numerem, to Szczepan bez problemu zajął miejsce blisko kanatu. Kolega ze stajni miał trochę cięższy początek, ale Delozier szybko skontrolował sytuacje i przy wejściu w zakręt oba ogiery były w środku stawki. 

  Jeszcze przed wyjściem na prostą finiszową peleton rozbił się na dwie grupy – w pierwszej siódemce galopowały oba konie w charakterystycznych białych kamzołach z czerwonymi gwiazdami. Czterysta metrów przed celownikiem Delozier ruszył do ataku. Szybko minął rywali i objął prowadzenie. W tym czasie ogier Mazura sprawiał jeźdźcowi lekkie problemy i nie galopował wydajnie. Szczepan ułożył go 250 metrów przed celownikiem i ruszył w pogoń, do lidera tracił już wtedy kilka ładnych długości.

  Po minięciu słupka z oznaczeniem mówiącym o dwustu metrach do celownika, AJS Lattam dostał skrzydeł i doskonale przyspieszył. Żwawym ruchem przejął trzecią pozycję, a chwilę później był już drugi. Pięćdziesiąt metrów przed celownikiem oddał od ostatniego bata polskiego dżokeja i jeszcze przyspieszył. Zarówno SK Doctor (po Al Mourtajez) pod Soufianem Saadim, jak i AJS Jassas z Delozierem w siodle, nie miały szans przy tak kapitalnie finiszującym ogierze pod Mazurem. 

  Dzięki temu dubletowi Mazur dopisał 27. zwycięstwo na swoje konto i w kolejny tydzień wejdzie jako siódmy jeździec czempionatu, a przynajmniej pod względem zwycięstw. W Katarze honoruje się czempionat w oparciu o sumę nagród, w takim wariancie polski dżokej jest jedno oczko wyżej.

  Poniżej film z opisywanej gonitwy, serdecznie zachęcamy do obejrzenia… naprawdę warto.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur wygrywa 27. gonitwę w sezonie 2022/2023 w Katarze.
  Fot. Qrec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły